Baltijos šalių skola rusijai
5 (100%) 1 vote

Baltijos šalių skola rusijai

Baltijos šalių skola Rusijai

Buvę okupantai reikalauja kontribucijos

Grupė Rusijos parlamento deputatų teigia, kad Baltijos valstybės skolingos Rusijai milžinišką pinigų sumą. Šiuo metu Rusijos Dūmoje ruošiami dokumentai, kurių pagrindu trims Baltijos šalims būtų galima pateikti 120 – 130 mlrd. JAV dolerių sąskaitą. Paaiškinimas, kaip gali susidaryti tokia skola, labai mielas šių pretenzijų iniciatoriui Viktorui Alksniui. Jis kaltina Batijos šalis neatlyginus Rusijai už sovietines investicijas. Anot V.Alksnio, Sovietų Sąjunga sukūrė šiuolaikinę pramonės ir transporto struktūrą Baltijos šalyse bei ilgam užtikrino jose patį aukščiausią įmanomą gerovės lygį. Paskutinį XX dešimtmetį Rusija esą buvo itin palanki Baltijos valstybių ekonomikoms. Be to, sovietų kariuomenei išėjus, Baltijos šalių vyriausybėms liko jos buvę kariniai objektai, už kuriuos irgi nesumokėta. Vien už Zoknių oro uostą V.Alksnis bevelytų gauti iš Lietuvos daugiau nei 5 mlrd. dolerių.

Būdamas Rusijos Dūmos Tarptautinių reikalų komiteto vicepirmininkas, V.Alksnis pateikė savo komitetui rezoliucijos projektą, pagal kurį iš Skaičiavimo rūmų institucijos galima būtų pareikalauti ataskaitos dėl sovietų nuosavybės „panaudojimo Latvijos, Lietuvos ir Estijos respublikose 1940 – 1941 metais bei 1991 – 1996 metais efektyvumo bei tikslingumo“.

Tarptautinių reikalų komitetas V.Alksnio projektui pritarė. Sausio mėnesį jis turėtų būti svarstomas viename plenarinių posėdžių. Jeigu tuomet jam būtų pritarta, Baltijos šalims galėtų būti pateiktas oficialus ieškinys.

Negana to, V.Alksnis teigia, kad Baltijos valstybėms Rusija atidavė dalį savo teritorijos, už kurią taip pat negavo kompensacijos. Neva dėl to, kad teritoriją įvertinti pinigine išraiška yra keblu, Rusijos Dūma vasarį pirmiausia ims svarstyti juridinius šio klausimo aspektus.

Žinoma, teisinė logika ir istorinė tiesa V.Alksnio išvedžiojimuose apversta aukštyn kojomis. Juk Rusija ne dovanojo Baltijos šalims savo teritoriją, bet piešingai – atplėšė nuo kiekvienos po gabalą. Rusija nūnai valdo tą žemę, kurią sovietų okupantai atėmė iš nepriklausomos Estijos. Lietuvos teritorijos ribos po 1940 metų yra mažesnės, nei tai buvo numatyta Lietuvos – Rusijos 1920 metų sutartyje. O iš Latvijos sovietai 1944 metais atėmė Abrenės valsčių, priskirdami jį Pskovo sričiai.

V.Alksnio vadovaujamos grupės deputatų ekonominės pretenzijos yra teisinis nesusipratimas. Tarptautinės teisės požiūriu, Baltijos valstybės negali atsakyti už sprendimus, kuriuos SSRS valdžia mėgino įgyvendinti okupuotuose kraštuose. V.Alksnio argumentai prieštarauja bendram teisės principui dėl atsakomybės už padarinius, kuriuos sukėlė svetimos valstybės agresija. Jo galutinė esmė yra ta, kad visi agresyviosios SSRS pelnyti gumbai ir mėlynės dabar priklauso tik tiems, kas laiko save SSRS teisių perėmėjais. Jeigu Rusijos valstybė laiko save SSRS teisių įpėdine, tai tik ji ir atsako už tuos padarinius, kuriuos sukėlė sovietų siekis okupuoti ir aneksuoti nepriklausomas Baltijos valstybes. Keista, kad V.Alksnis dar nesugalvojo pareikalauti iš Baltijos valstybių atlyginti Rusijai už NKVD ir Raudonosios armijos nuostolius, patirtus dėl vietos gyventojų pasipriešinimo sovietiniam smurtui, trėmimams ir genocidui.

Iš esmės V.Alksnio iniciatyva siekiama peržiūrėti principus, kuriais nuo 1991 metų grindžiami dvišaliai Rusijos ir Lietuvos santykiai, imant neigti buvusios Baltijos valstybių okupacijos bei aneksijos faktą. 1991 metų liepos 29 dienos sutartimi dėl tarpvalstybinių santykių pagrindų Rusija ir Lietuva pasirašė esą įsitikinusios, jog „SSRS pašalinus Lietuvos suveneritetą pažeidžiančias 1940 metų aneksijos pasekmes“ bus sudarytos papildomos Rusijos ir Lietuvos tarpusavio pasitikėjimo sąlygos. Dabar šiam išties labai trapaus pasitikėjimo daigui mėginama pakirsti šaknis.

V.Alksnis ciniškai paaiškino, kad kelti pretenzijas Baltijos valstybėms jį pastūmėjo pastarųjų ketinimai kreiptis į Rusijos valdžią dėl kompensacijų už SSRS joms padarytą žalą. Lietuvos Seimas 2000 metų birželį priėmė įstatymą „Dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo“, kur remtasi taip pat ir 1992 metų birželio 14 dienos visuotiniame Lietuvos Respublikos piliečių referendume dėl Rusijos kariuomenės išvedimo ir okupacijos žalos atlyginimo pareikšta valia. Vyriausybei patkėta inicijuoti derybas ir nuolatos siekti, kad Rusijos Federacija atlygintų Lietuvos žmonėms ir Lietuvos valstybei SSRS okupacijos padarytą žalą. Tą patį turėtų padaryti ir latviai.

Šiuo metu Jūs matote 58% šio straipsnio.
Matomi 681 žodžiai iš 1179 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.