Bankroto administratoriaus vaidmuo vykdant bankrutuojancios imones pareigas
5 (100%) 1 vote

Bankroto administratoriaus vaidmuo vykdant bankrutuojancios imones pareigas

BANKROTO ADMINISTRATORIAUS VAIDMUO VYKDANT BANKRUTUOJANČIOS ĮMONĖS PAREIGAS

TURINYS

1. Įžanga

2. Bankroto administratoriaus vaidmuo vykdant bankrutuojančios įmonės pareigas:

2.1 Bankroto administratoriaus sąvoka, jo skyrimas bei atstatydinimas;

2.2 Bankroto administratoriaus vaidmuo vykdant bankrutuojančios įmonės pareigas;

2.2.1 Bankroto administratoriaus veiklos diskrecija

3. Išvados

ĮŽANGA

Bankrotas yra svarbus ekonominės sistemos elementas. Tinkamas bankroto administravimas daro teigiamą įtaką ekonomikos stabilumui bei jos augimui.

Bankroto administravimo procesas ir jo pagrindinis tikslas – bankrutuojančios įmonės kreditorių reikalavimų patenkinimas, didžiąja dalimi, priklauso nuo įmonės bankroto administratoriaus veiklos. Labai svarbu, jog bankroto administravimo procesas vyktų sklandžiai ir jo tikslas būtų įgyvendintas, kadangi nuo to priklauso ne tik administruojamos įmonės, jos kreditorių statusas, bet ir šalies ekonominis gyvenimas.

Turint tikslą geriau atskleisti rašto darbo temą, visų pirma yra pateikiama pačio bankroto administratoriaus samprata, jo skyrimo bei atleidimo klausimai, toliau nagrinėjama jo kompetencija, jos santykis su administratoriaus vaidmeniu įgyvendinant bankrutuojančios įmonės įsipareigojimus, ir galiausiai, yra analizuojama bankroto administratoriaus veiklos diskrecija bei jos įtaka administratoriaus pareigų įgyvendinimui, taip pat yra pateikiamos tam tikros praktinės problemos, kylančios bankroto administratorių veikloje.

2. Bankroto administratoriaus vaidmuo vykdant bankrutuojančios įmonės pareigas

2.1 Bankroto administratoriaus sąvoka, jo skyrimas ir atstatydinimas

2001 m. kovo 20 d. Nr. IX-216 LR Įmonių bankroto įstatymo 11 str. 1 dalis apibrėžia bankroto administratoriaus sąvoką – tai teismo paskirtas fizinis ar juridinis asmuo, turintis teisę teikti bankroto administravimo paslaugas.

Pagal Įmonių bankroto įstatymo 10 str. 4 d. 1 punktą, priėmęs nutartį iškelti bankroto bylą, teismas privalo paskirti bankrutuojančios įmonės administratorių. Bankroto administratoriaus kandidatūrą teismui gali pasiūlyti asmenys, kuriems įstatymas suteikia teisę pateikti teismui pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo įmonei: kreditoriai, savininkas, įmonės administracijos vadovas ir likviduojamos įmonės likvidatorius (ĮBĮ 5 str., 11 str. 2 d.). Teismas turi teisę administratoriumi paskirti ir kitą asmenį, atitinkantį nustatytus reikalavimus. Jeigu administratoriaus kandidatūra pareiškime nenurodoma, tokiu atveju, teismas privalo pats parinkti administratorių. Pabrėžtina, jog skiriamo administratoriaus kandidatūrą teismas privalo suderinti su administratorių veiklą kontroliuojančia institucija – Įmonių bankroto valdymo departamentu prie LR Ūkio ministerijos (ĮBĮ 11 str. 2 d.). Asmenys, kurie negali būti skiriami įmonės bankroto administratoriais, išvardyti Įmonių bankroto įstatymo 11 str. 4 dalyje: įmonės, kuriai iškelta bankroto byla kreditorius, jos valdymo organų narys, vyriausiasis finansininkas ir kt. Kitaip tariant, tai asmenys, kurie gali turėti teisinį suinteresuotumą bankroto bylos baigtimi.

Kai kuriuose kituose teisės aktuose – LR Komercinių bankų įstatyme, LR Draudimo įstatyme, numatyta kitokia bankroto administravimo paslaugas teikiančių administratorių skyrimo tvarka, pvz.: teismas, gavęs pareiškimą dėl banko bankroto bylos iškėlimo, Lietuvos banko teikimu tą pačią dieną skiria administratorių (LR Komercinių bankų įst. 46 str. 2 d.); arba, draudimo įmonių bankroto bylose administratoriaus kandidatūrą teismui pateikia tik Valstybinė draudimo priežiūros tarnyba prie Finansų ministerijos (LR Draudimo įst. 38 str.).

Su teismo paskirtu administratoriumi įmonės vardu pavedimo sutartį dėl bankroto administravimo paslaugų teikimo sudaro kreditorių susirinkimo įgaliotas kreditorių susirinkimo pirmininkas (ĮBĮ 11 str. 5 d., 23 str. 10 p.). Kai bankrutuojančios įmonės administratoriumi paskiriamas juridinis asmuo, administruoti įmonę jis gali tik paskyręs įgaliotą asmenį, kuris taip pat privalo atitikti įstatymų bei poįstatyminių aktų nustatomus kriterijus. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad pavedimo sutartį su kreditorių susirinkimo pirmininku sudaro neįgaliotas asmuo, o pats administratorius, t.y. juridinis asmuo.

Administratoriumi gali būti paskirtas fizinis ar juridinis asmuo, turintis teisę teikti bankroto administravimo paslaugas. Įmonių bankroto įstatymo 37 str. 6 d. 4 punkte numatyta, kad teisės teikti bankroto administravimo paslaugas fiziniams ir juridiniams suteikimo tvarką nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija. LR Vyriausybės 2001 m. liepos 3 d. nutarimo Nr. 813, 3 punktu patvirtinti šiuos dokumentus įgaliota LR Ūkio ministerija. Šiuo metu galioja ūkio ministro 2001 m. liepos 5 d. įsakymu Nr. 221 patvirtinta “Teisės teikti įmonių bankroto ir restruktūrizavimo administravimo paslaugas fiziniams ir juridiniams asmenims suteikimo tvarka”. Pagal šio įsakymo 5 punktą, fizinis asmuo, norintis įgyti teisę dirbti bankrutuojančios įmonės administratoriumi, privalo: 1) turėti nepriekaištingą reputaciją; 2) turėti aukštąjį išsilavinimą ir ne mažesnį kaip 3 metų vadovaujamojo darbo stažą arba 2 metų įmonės administratoriaus
padėjėjo darbo stažą per paskutiniuosius 3 metus; 3) išmanyti įmonių veiklą, bankroto procedūras, darbo santykius reglamentuojančius ir kitus su bankroto procedūrų vykdymu susijusius teisės aktus ir išlaikyti kvalifikacijos egzaminą. Juridinis asmuo, norintis įgyti teisę teikti įmonių bankroto administravimo paslaugas, privalo: 1) turėti ne mažiau kaip 1/3 darbuotojų, turinčių bankrutuojančių įmonių administratoriaus kvalifikacinius pažymėjimus; 2) tinkamai vykdyti mokestines prievoles pagal mokesčių įstatymus ir mokestinės paskolos sutartį (jeigu ji buvo sudaryta); 3) savo įstatuose turi būti numatęs veiklos tikslą, susijusį su verslo ir valdymo konsultacijų veikla;

Šiuo metu Jūs matote 35% šio straipsnio.
Matomi 769 žodžiai iš 2221 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.