Barokas2
5 (100%) 1 vote

Barokas2

Prienų „ Ąžuolo“ pagrindinė mokykla

Projektas


Projektą atliko: RŪTA KRIKŠTOLAITYTĖ

Tikrino: AUŠRA MASLAUSKIENĖ

Prienai

2004

Barokinis stilius

Italijoje XVIa. pabaigoje atsirado naujasis stilius – barokas. Italų kalba šis žodis reiškia „įmantrus, vingrus, keistas“. Šis stilius pasireiškė visur – architektūroje(pastatų interjeruose, eksterieruose, landšafto architektūroje), dailėje (tapyboje, skulptųroje, atikomojoje dailėje), muzikoje, literatūroje, rūmuose, teatre, bei balduose. Naujajai epochai būdingas bruožas – menų susiliejimas į vientisą pasaulį. Labiausiai šis stilius išplito vidurio Europos šalyse: Italijoje, Ispanijoje, Flandrijoje, Olandijoje, Prancūzijoje ir kitose. Baroko klestėjimas mene siejamas su jėzuitų ordino veikla siekiant atgaivinti katalikybę, gražinti į bažnyčias šventųjų atvaizdus.naujajame stiliuje dažnai vaizduojama biblijos veikėjai, kova tarp gerio ir blogio, tarp šviesos ir tamsos. Todėl šiame stiliuje daug reikšmės šviesos – ji simbolizuoja gėrį. Šiame stiliuje svarbiausia žmodaus jausmai, tikėjimas. Baroko mene visiškai išnyko matematinė grožio samprata. Jei bandysime proto akimis žvelgti į baroką, jis atrodys keistas, įmantrus, neskoningas, perkrautas ir nesuprantamas(užšifruotas simboliais, emblemomis, alegorijomis). Naujasis stilius savaip pritaikė iš renesanso perimtusorderio elementus.

Barokas skirstomas į tris atapus:

1) Ankstyvasis (1585 – 1625m),

2) Brandusis(1625 – 1675m),

3) Vėlyvasis (1675 – 1715m)

Baroko stilius plito iki XVIIIa.

Baroko stilius Lietuvoje

Lietuvai barokas viena didžiausių epochų, palikus neišdildomus įspūdžius šalies kultūroje. Vilnius buvo Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės centras, kuris palikė santykius su Vakarų Europa. Barokas čia pasireiškė ryškiausiai. Jį veikė Italijos, vėliau Nyderlandų, Vokietijos, Austrijos baroko mokyklos. Vilniaus universitete, vienuolynuose ir kolegijose buvo ruošiami: statybos meno, tapybos, meno istorijos, architektūros meistrai.

Zigmantas Vaza ir jo sūnus Vladislovas Vaza buvo tikri šio stiliaus puoselėtojai. Vladislovas Vaza grįžęs iš kelione po Vakarų Europą, Žemutinėje pilyje pastatė barokinį teatrą. Zigmantas Vaza mecenavo Šv. Koplyčios statybą Vilniaus katedroje.

Barokas paplito ir Lietuvos miesteliuose. Bažnyčių interjeruose gausu medinių dažytų skultūrų, augalinių raižytų oramentų. Ne tik liaudės architektūrą, bet ir dailę stipriai paveilė baroko formos. Liaudies skulptoriaus Vinco Svirskio grožinėtuose kryžiuose galime matyti baroko įtaką.

Lietuvos barokas skirstomas į kelis laikotarpius:

1) Ankstyvasis(16000-1650); 2) Brandusis(1650-1690); 3) Vėlyvasis (rokokas 1690-1790);

Vėlyvjame baroke išsiskyrė Vilniaus baroko mokykla (1730 – 1756).

Lotyniškojo stiliaus bažnyčios buvo statomos per visą baroko epochą. Viena orginaliausių savo interjeru, vadinama „baltąją stiuko karalyste“ yra Vilniaus šv. Petro ir Povilo bažnyčia. Brandžiojo baroko laikotarpiu atsirado atsirado ir centriškųjų statinių. Tai Pažaislio kamaldulinų vienuolyno bažnyčia, Vilniaus trinitorių Viešpaties Jėzaus ir Vizitiečių švč. Jėzaus Širdies bažnyčios.

Architektūra

Kaip ir daugelio epochų architektūroje, ir baroke svarbiausias dėmesys buvo skiriamas gynybiniai ir reprezentaciniai statybai. Taip pat šis stilius išrškėjo tik tuose statiniuose kuriuose vaizuojama galia, didybė, turtai ir prabanga. Paprastų žmonių rūpesčiai niekam nerūpėjo. Baroko architektūros pagrindas – banguota linija, skiriamasis ženklas – plokščia voliuta. Naujasis stilius savaip pritaikė iš renesanso perimtus orderio elementus: piliastrai, kolonos sutrejinti, karnizai laužyti, banguoti, frononai tarsi iškarpyti, voliutos suplotos. Visa tai kelia virpėjimą, nepaliaujamos kaitos jausmą. Klestėjo bažnyčių, rūmų, pilių ir užmieščio vilų statyba. Kartu su šiais pastatais buvo statomi ir fontanai, aikštės.. Šie architektūriniai ansambliai turėjo stebinti savo prabanga, užmojais.

Vietoj renesanso metu statytu, lygių , tiesių horizantalių linijų, pastatų fasaduose atsirado laužytos ir banguotos tiesės. Judėjimas ir vystymasis ir nepastovumas ypač atsispindi architektūroje: visos formos juda ir kinta, iš vienos išauga kitos, nėra lygių aiškių plokštumų.

Žymiuasi Italų architektai – Barominis ir Berinis.

Tapyba

Baroko stilius paženklino visą žmogaus aplinką. Šio stiliaus taikomoji dailė prabangi, įmantriai išpuošta. Ji Atspindi aukštą to meto meistrų kultūrą. Gaminiai dekoruojami gausiais ornamentais, augaliniais ir gyvūniniais motyvais, gėlių girliandomis, grifonais.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 647 žodžiai iš 1221 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.