Barokas4
5 (100%) 1 vote

Barokas4

TURINYS

1. BAROKO ISTORINIS – KULTŪRINIS EPOCHOS APIBŪDINIMAS……………………………………..2

2. TAPYBA BAROKO EPOCHOJE………………………………………………………………………………..3

3. REMBRANTAS,, KRISTUS SAKO PAMOKSLĄ,,………………………………………………………….6

4. BAROKAS LIETUVOJE…………………………………………………………………………………………7

5. NAUDOTA LITERATŪRA………………………………………………………………………………………9

Baroko istorinis – kultūrinis epochos apibūdinimas

Meno istorija traktuojama kaip įvairių stilių raida. Po XII a. Romaninio stiliaus, kuriam būdinga apvalioji arka, atėjo gotika su smailiąja arka, gotiką pakeitė renesansas. Stilius atėjęs po renesanso vadinamas baroku.

Barokas (it. Barocco – keistas, įmantrus) – tai epocha, turinti ryškų stilių, kuris reiškiasi architektūroje, dailėje, literatūroje ir muzikoje.Barokas – terminas, sugalvotas vėlesnių laikų kritikų, kurie priešinosi prieš XVII a. tendencijas ir tuo pavadinimu norėjo jas išjuokti. Barokas iš tiesų reiškia absurdą ir groteską, ir tą terminą vartojantys griežtų klasikinių formų šalininkai reikalavo, kad visur ir visada būtų išlaikomi graikų ir romėnų komponavimo principai. Antikinių architektūros taisyklių nepaisymas, šių kritikų manymu, prilygo apgailėtinam neskoningumui – šitaip jie ir pavadino baroko stilių.

Šis stilius susiformavo Italijoje po Visuotinio katalikų bažnyčios – Tridento – susirinkimo (1545 – 1563), kuris meną įtraukė į savo programą kaip vieną propagandos priemonių. Menas turėjo mokyti aiškinti ir įtikinti, taip pat atlikti ,, Vargdienių biblijos,, funkciją. Baroko menas paplito beveik po visą Europą, o ypač įgavo platų užmojį katalikiškuose kraštuose: Prancūzijoje, Ispanijoje, Flandrijoje.

Baroko stiliaus raida apima XVI a. Pabaigą – XVIII a. Vidurį. Reikia pažymėti, kad baroko laikotarpio menininkai ir meninės kryptys labai skyrėsi viena nuo kitos, todė sunku jas sujungti į vieno stiliaus kategoriją. Šis laikotarpis pasižymėjo individualių stilių gausa, išryškėjo kiekvienos šalies, kiekvienos nacionalinės kultūros savarankiškas, savitas pobūdis.

Skiriami trys baroko stiliaus raidos etapai: ankstyvasis, brandusis, vėlyvasis.

Ankstyvasis barokas pradėjo formuotis Romoje. Popiežiaus Sikso V užsakymu architektas D.Fontana pertvarkė Romos miestą. Buvo sukurtas naujas, plačių ir erdvių gatvių miesto įvaizdis.Italų architektai Džakomas dela Porta ir Džakomas da Vinjola suprojaktavo Jėzaus (II Gesu) bažnyčią Romoje.

Brandusis barokas. Ruškiausi architektai buvo Lorencas Berninis (1598 – 1680) ir Frančeskas Borominis (1599 – 1667). Ypatingą formų dinamiką ir ekspresiją baroko stilius įgavo F. Borominio kūryboje.

Vėlyvasis baroko etapas pasižymėjo architektūriniu lengvumu ir dekoratyvumu. Palengva jis perėjo į rokoko stilių.

Baroko laikotarpiu, be sakralinių pastatų, statomi užmiesčio rūmai, karališkosios rezidencijos. Architektūrai pajungia ir gamtą. Šalia rūmų projektuojami erdvūs parkai, terasomis besileidžiantys nuo kalvų. Jie puošti skulptūromis ir fontanų kaskadomis.

Barokas, palyginti su renesansu, stipriai išplėtė jutimų ir jausmų skalę.Baroko skulptoriai stengėsi užfiksuoti ir gestais bei mimika išreikšti įvairias aistras, siaubą ir skausmą. Tipiškas baroko altorius vaizduoja šventąjį ekstazės, transo būsenoje. Barokas priešingai negu renesansas, nevaizdavo to, kas tobula ir užbaigta, bet stengėsi perteikti amžiną vyksmą. Portretuose išryškinama portretuojamojo vidinė būsena, charakteris.

Baroko architektūra kiekvienoje šalyje įgavo savitų bruožų. Prancūzijoje baroko laikotarpis siejosi su klasicizmo kryptimi: čia didesnę įtaką turėjo antikos ir renesanso pavyzdžiai. Žymiausias prancūzų baroko paminklas – Versalio rūmai. Vokietijoje Drezdeno mieste šiuo laikotarpiu pastatytas Cvingerio architektūrinis ansamblis. Ypatinga prabanga, architektūrinių ornamentų gausa būdinga ir Vienos Belverio rūmams.

Anglijoje reikšmingiausiu baroko paminklu laikoma Šv. Povilo katedra Londone. Savitas barokas susifirmavo ir Rusijoje. Sankt Peterburge iškilę Žiemos rūmai.

Tapyba Baroko epochoje

Barokas – tai didžiulių iliuzinių freskų, kuriančių atviro dangaus su sklaidančiomis figūromis efektą, menas. Tapyba linksta į didelius mastelius, gyvybingas figūrines kompozicijas, dudėtingas figūrų pozas perspektyvoje, sūkuringą draperijų judesį, veržlias diagonales ir banguojančias kreives, stiprią šviesą ir gilų šešėlį, paviršiaus tekstūrų realumą, energingą potėpį.

Baroko meninkai mėgsta įtampą, dinamiką, masyvumą, didumą, atviras formas, paslaptingumą, tapybiškumą, begalinės erdvės įvaizdį palyginus su renesansu, kai siekta vaizdo linijiškumo, plokštumo, uždarų, apibrėžtų formų, atskirų dalių pusiausvyros. Baroko tapyboje didžiulis dėmesys skiriamas šviesai ir spalvai, nepaisoma harmonijos taisyklių, linkstama į labai sudėtingas kompozicijas.

Barokas – tai didžiausios tapybos epocha,
kurioje ypač didelį vaidmenį suvaidino Italija, Nyderlandai, Ispanija, Prancūzija.Skiriamos trys baroko tapybos kryptys: ,,grynasis,, barokas, klasicistinis ir relistinis. Grynasis barokas plačiausiai reiškėsi Italijoje, Ispanijoje ir Flandijoje. Jis pasižymėjo monumentalumu, dinamika, sustiprinta jausmo išraiška, medžiagiškumu. Vyraujanti tematika – dažnai mitologizuotos scenos iš karaliaus dvaro gyvenimo, religiniai siužetai, kurių egzaltuotas jausmingumas siejamas su didingumu ir rafinuotumu. Prancūzijos ir iš dalies Italijos tapyba priskiriama klasicistinio baroko krypčiai, kuri remiasi griežta matematine logika, o vaizdo ekspresija pasiekiama ne kraštutinio jausmingumo išraiška, bet šaltu ir didingu monumentalumu. Realistinė Olandijos baroko kryptis atmetė didingumą ir iškilmingumą, nukreipdama žvilgsnį žmogaus buitį. Bene labiausiai šią kryptį išgarsino Rembrantas, kuris savo kūryboje perteikė subtiliausius žmogaus sielos bruožus.

Šiuo metu Jūs matote 35% šio straipsnio.
Matomi 808 žodžiai iš 2337 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.