Bendrininkavimas1
5 (100%) 1 vote

Bendrininkavimas1

TURINYS

1. Bendrininkavimo samprata …………………………………………………………………………………… 3

2. Bendrininkavimo klasifikavimas …………………………………………………………………………… 4

3. Bendrininkavimo formos ……………………………………………………………………………………… 5

4. Bendrininkų rūšys ………………………………………………………………………………………………. 6

5. Bendrininkų atsakomybės pagrindai ………………………………………………………………………. 8

6. Prisidėjimas prie nusikaltimo ………………………………………………………………………………… 9

7. Išvada ………………………………………………………………………………………………………………. 10

8. Literatūra ………………………………………………………………………………………………………….. 11

2

1. BENDRINIKAVIMO SAMPRATA

Baudžiamosios teisės teorijoje bendrininkavimas yra apibūdinamas kai nusikaltimas yra bendros, kelių asmenų tarpusavyje atitinkamu būdu suderintos veikos bendras rezultatas.

Baužiamajame įstatyme bendrininkavimas apibūdinamas, kaip tyčinis bendras dviejų ar daugiau asmenų dalyvavimas nusikaltimo padaryme.

Konfliktą su įstatymu sukelia keletas kaltininkų, todėl neretai bendrininkaujant padaromi pavojingesni, sunkesni nusikaltimai, kurių vienas asmuo nepajėgtų padaryti, ir yra sudaromos galimybės kilti didesnėms nusikalstamoms pasekmėms. Suderintais kelių asmenų veiksmas yra daugiau galimybių paslėpti nusikaltimo pėdsakus ir sudaryti kitas kliūtis jam išaiškinti taip pat išvengti atsakomybės ir ryžtis tęsti nusikalstamą veiklą. Nes bendrai veikiant esti tvirtesnis psichologinis nusistatymas ir pasiryžimas padaryti ar tęsti nusikaltimą, geriau apgalvojami nusikaltimo padarymo būdai, pasirenkami efektyvesni nusikaltimo įrankiai ir priemonės.

Bendrininkavimas yra neretai būtinas nusikaltimų,, paprastai labai pavojingų visuomenei, sudėties požymis. Praktikoje kiekvienas tyčinis nusikaltimas gali būti padaromas sujungiant įvairias kelių žmonių pastangas. Tada jau atsiranda asmenys, kurie savo veiksmais tiesiogiai objektyviosios nusikaltimo sudėties pusės nerealizuoja, o atlieka organizacinę bendrų veiksmų funkciją. Todėl praktikoje iškyla problema ne tik žinoti bendrininkavimo, visų galymų bendrininkų požymius, bet ir pagrįsti jų atsakomybę , nustatyti jos ribas, apibrėžti kiekvieno bendrininko atsakomybės individualizavimo principus.

Bendrininkavimui pirmiausiai yra būdinga tai, kad tame pačiame nusikaltime dalyvauja – bendrai veikia – du arba daugiau asmenų. Mažiausias bendrininkavimo skaičius yra du asmenys. Bendrininku gali būti pripažįstamas tik tas bendroje nusikalstamoje veikoje dalyvaujantis asmuo, kuris turi būtinus subjekto požymius – turi būti fizinis asmuo, sulaukęs amžiaus, nuo kurio galima baudžiamoji atsakomybė, taip pat sugebantis suvokti savo veiksmus ir juos valdyti. Jei nusikalstamai veikai vykdyti pasitelkiamas neturintis subjekto požymių asmuo – nepilnametis, mažametis, tai jis negali būti laikomas bendriniku.

Dėl bendros veikos atsiradusios pasekmės yra bendros visiems ir atskirai yra nedalijamos bendrininkams. Tai bendrų veiksmų visumos bendrai pasiektas rezultatas. Ir tarp kiekvieno bendrininko veiksmų ir bendrų pasekmių yra priežastinis ryšys. Įvairių bendrininkų veiksmų visumą jungia tyčia. Todėl bendrininkavimui yra būdingos abi tyčios rūšys: tiesioginė tyčia ir netiesioginė tyčia. Be abejo, bendrininkavimui yra būdingesnė tiesioginė tyčia. Nes bendrininkams daugiau yra daugiau galimybių sujungti savo veiksmus ir pasiekti bendrą nusikalstamą rezultatą, kai to objektyviai yra siekiama, o ne sąmoningai tai leidžiama ar laukiama.

3

Kurstytojas ar organizatorius, vykdydamas savo veiksmus, – pastumdamas asmenis į nusikaltimą, sujungdamas jų pastangas bendram rezultatui pasiekti, jiems vadovaudamas, turi būti pakankamai aktyvus – veikti tiesiogine tyčia.

Padėjėjas, vykdytojas, kai kada nenorėdami bendrų nusikalstamų pasekmių gali sąmoningai leisti joms kilti – veikti netiesiogine tyčia.

Bendrininkavimo valinį turinį sudaro:

1. noras bendrininko veikti kartu su kitais bendrininkais ir siekimas sujungti savo nusikalstamas pastangas su kitų asmenų veikia, kurie dalyvauja tame pačiame nusikaltime;

2. bendro nusikalstamo rezultato siekimas ar sąmoningas leidimas tokiam rezultatui atsirasti.

Susitarimas tarp bendrininkų iš anksto ar nusikaltimo darymo metu sujungia juos, sutvirtina pasiryžimą daryti, tęsti bendrą nusikalstamą veiką.

Taigi bendrininkavimas yra įmanomas ten, kur yra vienodai suvokiamas veikos, jos pasekmių bendrumas. Ir bendrininkavimo nėra ten, kur nusikalstamas rezultatas atsirado dėl neatsargiai besielgiančių asmenų veiksmų. Neatsargus bendrininkavimas neįmanomas ir nusikaltime, kuris yra padaromas tyčia kitų asmenų,. Neatsargumas negali sukurti to vidinio suderinamumo tarp pavienių asmenų veiksmų, kuris yra būdingas ir būtinas bendrininkavimui.

2. BENDRININKAVIMO KLASIFIKAVIMAS

Bendrininkavimas baudžiamosios teisės
teorijose, atsižvelgiant į bendrininkų tarpusavio supratimą bei veiksmų bendrumą, suderinamumą, organizavimo laipsnį, yra skirstomas į tam tikras formas:

1. bendrininkavimas be išankstinio susitarimo;

2. bendrininkavimas su išankstiniu susitarimu:

a) bendrininkavimas su išankstiniu elementariu susitarimu;

b) organizuota grupė;

c) nusikalstamas susivienijimas.

Bendrininkavimo formų išskyrimas padeda išsamiau suprasti šio reiškinio esmę, o dar tiksliau – įvetinti visos bendros nusikalstamos veikos pavojingumo visuomenei pobūdį ir laipsnį.

Skirtingas bendrininkų vaidmuo tame pačiame nusikaltime yra pagrindas išskirti bendrininkavimo rūšis, kaip:

1. paprastasis bendrininkavimas( visi bendrininkai tiesiogiai, betarpiškai dalyvauja vykdydami bendro nusikaltimo sudėties objektyviąją pusę);

2. sudėtingasis bendrininkavimas( bendrininkai atlieka skirtingus veiksmus).

4

3. BENDRININKAVIMO FORMOS

Mažiausiai pavojingas visuomenei yra bendrininkavimas be išankstinio susitarimo. Bendrininkų nusikalstamos veikos suderinimas labai nežymus arba jo iš viso nėra. Taip yra todėl, kad bendrininkaujant be išankstinio susitarimo kelių asmenų veikos bendrumas atsiranda tik prieš nusikaltimo darymo pradžią ar jį jau predėjus. Tokie bendrininkai turi menkas galimybes suderinti savo veiksmus siekdami bendro nusikalstamo rezultato, slėpdami nusikaltimą. Bendrininkų sąmonėje tai yra suvokiama kaip: jie žino tik tiek, kad prie jų veikos turėdami tokius pat nusikalstamus tikslus prisideda kiti asmenys.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 790 žodžiai iš 2568 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.