Bioloogijos paskaitu dėstytojas doc dr algimantas paulauskas
5 (100%) 1 vote

Bioloogijos paskaitu dėstytojas doc dr algimantas paulauskasTikslas – supažindinti su šiuolaikinėmis biologinėmis problemomis ir atradimais evoliucijos, genetikos, biotechnologijos, imunologijos, ekosistemų funkcionavimo srityse ir padėti suprasti jų vaidmenį mus supančios gyvybės pokyčių kontekste bei naujausių biologijos pasiekimų praktinio taikymo galimybes.

Kurso planas

1. Biologijos mokslo pagrindinės idėjos ir metodai: mokslinis metodas, stebėjimas, eksperimentas, aprašomieji tyrimai.

2. Biologijos krypčių raida ir istoriniai duomenys.

3. Gyvybės samprata ir egzistavimo pagrindai: gyvybė – sistema; pagrindiniai cheminiai elementai ir jų funkcijos: vandens svarba; organinės molekulės – angliavandeniai, baltymai, lipidai, nukleorūgštys

4. Ląstelė – gyvybės pagrindas: prokariotinė ir eukariotinė (skirtumai ir panašumai); sudėtinės dalys ir jų funkcija; sienelė, branduolys, branduolėlis, ribosoma, endoplazminis tinklas, Goldžio kompleksas, mitochondrija, chloroplastas, vakuolės ir pūslelės, lizosomos

5. Mityba ir maisto medžiagos: skirtumai būdingi vienaląsčiams, augalams, gyvūnams; medžiagų ir energijos apykaita lygiai ir vaidmuo: fotosintezė ir ląstelinis kvėpavimas, aerobinis ir anaerobinis kvėpavimas, glikolizė ir rūgimas.

6. Gyvybės įvairovė: morfologinė, ekologinė, molekulinė, klasifikacija, pagrindiniai taksonominės sistemos rangai (rūšis, gentis, šeima, būrys (eilė), klasė, tipas (skyrius), karalystė; pagrindinės grupės ir jų tipiniai atstovai, klasifikavimo principai: moneros (virusai, bakterijos ir archėjos), protistai (dumbliai, pirmuonys, gleivūnai), grybai (mikorizė), augalai (induočiai, plikasėkliai, gaubtasėkliai) gyvūnai (bestuburiai, chordiniai, stuburiniai, pagrindinės stuburinių klasės).

7. Ląstelių dalijimasis: prokariotinių ląstelių dalijimasis, eukariotų chromosomos ir ląstelių ciklas; eukariotų ląstelių dalijimasis – mitozė ir mejozė, jų biologinė reikšmė. Dauginimasis (lytinis, nelytinis), augimas ir vystymasis: vienaląsčių, augalų, gyvūnų, žmogaus; klonavimas ir dirbtinis apvaisinimas; kontracepcija ir šeimos planavimas; eukariotų gyvenimo ritmai ir ciklai – haploidinis, besikaitaliojančių generacijų, diploidinis; paros, metų laiko, vystymosi.

8. Aplinkos suvokimas – neurobilogijos pasiekimai, bioritmai, genetiniai pagrindai, patirtis, bendruomenė, sociologija ir elgesys.

9. Gyvybės genetiniai pagrindai: klasikiniai ir molekuliniai paveldėjimo ir kintamumo dėsningumai; žmogaus ir medicininė genetika, genetinė konsultacija;

10. Biotechnologija: įvairūs produktai, genų klonavimas, transgeniniai (genetiškai modifikuoti) organizmai, genų terapija.

11. Evoliucija: įvairiuos teorijos (Linėjus, Kiuvjė, Lamarkas, Darvinas, Volis) ir tyrimo metodai; rūšių susidarymas, evoliuciją veikiantys faktoriai; žmogaus evoliucija ir kilmės teorija.

12. Organizmų santykiai su aplinka – ekologija: pagrindinės sąvokos, procesai, lygmenys ir santykiai, formos: populiacija, bendrija, ekosistema; biosfera, mitybos grandinės, producentai, reducentai, konsumentai, auka, simbioziniai santykiai – parazitizmas, komensalizmas ir mutualizmas.

13. Atsparumas infekciniams susirgimams ir svetimkūniams – Imunologoja: AIDS, gripas ir parazitiniai organizmai.

14. Žmogus ir gyvoji gamta: pramonė, žmogaus populiacija, gamtosauga, naujų gyvybės formų kūrimas.

1. BIOLOGIJOS MOKSLO PAGRINDINĖS IDĖJOS

Biologija

Pažinimo procesas

Mokslinis tyrimų metodas

Hipotezės formulavimas

Tyrimo ataskaita

Stebėjimo duomenų pavyzdys

Paskaitos temos

Biologija

Biologija (gr. bios – gyvenimas, logos -žodis, mokslas)- mokslas apie gyvąsias sistemas.

Pažodinis vertimas ,,mokslas apie gyvybę“ ne visai teisingas, nes ,,gyvybė“ kaip tokia neegzistuoja – tai tik specifinė tam tikrų (gyvųjų) sistemų savybė.

Gyvieji organizmai nepaprastai įvairūs. žinoma daugiau kaip 3000 prokariotų (bakterijų ir melsvadumblių) rūšių, per 450 000 augalų ir apie 1,2 mln. gyvūnų rūšių. Bendrosios biologijos uždavinys – atskleisti ir paaiškinti visų organizmų bendrus bruožus.

Suskirstyti biologiją į atskirus mokslus galima įvairiai. Pagal mokslo objektą skirstoma į mikrobiologiją, botaniką ir zoologiją.

Specialioji mikrobiologija, botanika arba zoologija nagrinėja daugybę atskirų rūšių ir natūralią jų giminingumo sistemą (sistematika, arba taksonomija). Bendroji mikrobiologija, botanika arba zoologija tiria bendras organizmų ypatybes.

Svarbiausios šių mokslų šakos: morfologija (nagrinėja struktūrą) ir fiziologija (tyrinėja organizmų funkcijas, pvz.: medžiagų apykaitos, augimo, vystymosi, judėjimo, jutimo organų fiziologija). Genetika (mokslas apie paveldimumą) iš pradžių buvo fiziologijos šaka, dabar tai savarankiškas mokslas.

Įvairiose biologijos srityse (taksonomijoje, morfologijoje, fiziologijoje, genetikoje ir kt.) vis svarbesnės tarpinės disciplinos, siejančios biologiją su gretimais mokslais,- biochemija ir biofizika.

Pagal nagrinėjamą gyvų organizmų struktūros lygį biologija skirstoma į molekulinę biologiją, citologiją (mokslą apie ląstelę, kuris apima citomorfologiją, citofiziologiją, citogenetiką ir citochemiją), histologiją (mokslą apie audinius), organologiją (mokslą apie
organus – organografiją ir organų fiziologiją), organizmų biologiją (jai priskiriamas, pvz., mokslas apie elgseną – etologija) ir organizmų bendrijų biologiją. Ši biologijos šaka nagrinėja organizmų paplitimą (biogeografija) ir jų santykius su aplinka (ekologija). Šios mokslų sistemos žemiausiame (molekulinė biologija) ir aukščiausiame (ekologija) lygyje ribos tarp struktūros ir funkcijos bei morfologijos ir fiziologijos išnyksta.

Pagal pagrindinį metodą biologija skirstoma į aprašomąją (pvz., morfologija), eksperimentinę (pvz., fiziologija) ir teorinę.

Šiuo metu Jūs matote 36% šio straipsnio.
Matomi 720 žodžiai iš 2025 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.