Bordo mišinys
5 (100%) 1 vote

Bordo mišinys

Turinys

1. Įvadas 3 psl.

2. Darbo tikslai ir uždaviniai 4 psl.

3. Tyrimų medžiaga ir metodika 5 psl.

4. Darbo rezultatai ir jų analizė

a) Kalkių gesinimas 6 psl.

b) BORDO skysčio gavimas 6 psl.

c) Augalų apipurškimas BORDO skysčiu ir jų stebėjimas 7 psl.

d) Dirvos pH tyrimas 12 psl.

e) Gesintų kalkių paveiktos dirvos pH tyrimas 14 psl.

5. Išvados 16 psl.

6. Literatūra 17 psl.

7. Santrauka 18 psl.

Įvadas

Mūsų darbas skirtas supažindinti skaitytoją su BORDO skysčiu, jo panaudojimu bei gesintų kalkių poveikiu dirvai.

Norint pagaminti BORDO skystį mums reikėjo negesintų kalkių ir vario(II) sulfato hidrato. Iš pradžių užgesinome negesintas kalkes. Tada sumaišėme jas su vario(II) sulfato hidratu. Taip mes gavome BORDO skystį.

BORDO skystis naudojamas profilaktinei kovai prieš grybines ir bakterines augalų ligas. Šiuo skysčiu augalai paprastai purškiami vegetacijos laikotarpiu (t.y. gegužės – birželio mėnesiais). Tai ypač naudinga uogakrūmiams nuo kokomikozės sukėlėjų ir įvairių puvinių. Tinka ir pomidorams bei bulvėms nuo maro apsaugoti. Dažnai naudojamas ir nuo obelų bei kriaušių rauplių. Daržovės ir bulvės fungicidais purškiamos vegetacijos metu, kai pasirodo pirmieji ligos požymiai. Nuo purškimo iki derliaus nuėmimo turi praeiti atitinkamas laikotarpis, lauke auginamoms daržovėms dažniausiai 20 dienų, šiltnamyje – 3 dienos. Kopūstų daigyne išplitus netikrajai miltligei, vegetacijos metu daigai purškiami 1% BORDO skysčiu.

Jau trečius metus daktaras docentas Česlovas Purlys purškia vaiskrūmius, vaismedžius bei daržoves BORDO skysčiu. O direktorius Valius Kučerenka šiuos trejus metus nenaudoja jokių specialių preparatų kovai prieš augalų kenkėjus ir ligas. Mes šiuos trejus metus vykdome apipurkštų BORDO skysčiu bei neapipurkštų vaiskrūmių, vaismedžių bei daržovių stebėjimus. Beje, stebimi augalai yra gretimuose sklypuose. Šiame darbe mes apibendriname mūsų stebėjimų rezultatus.

Taip pat mus domino dirvos kalkinimo reikšmė ir nauda. Dirvos kalkinimas yra labai svarbus visiems mikroorganizmams, augalams, gyvūnams ir žmogui; įvairiems gamtoje vykstantiems procesams, jų kontrolei ir reguliavimui. Dirvos pH nulemia jame augančių augalų pH, įtakoja mikroorganizmų gyvybiškumą. Augalus vartoja gyvūnai bei žmones, tų augalų pH įtakoja įvairius procesus, vykstančius organizmuose.

Pirmiausia mes paėmėme skirtingos sudėties dirvožemio mėginių. Ištyrėme jų pH. Dirvų mėginius paveikėme gesintomis kalkėmis. Tada ištyrėme šių dirvų pH. Palyginome gautus duomenis bei padarėme išvadas. Be to pridėjome rekomendacijas sodininkams.

Darbą papildėme įvairiomis lentelėmis, diagramomis bei papildoma medžiaga.

Mes stengėmės nustatyti BORDO skysčio poveikį augalams, nes siekiame apsaugoti augalus nuo ligų ir kenkėjų, kurie ypač pavojingi sodų bendrijose. Pastaraisiais metais specialistai pastebėjo suaktyvėjusį parazitų plitimą.

Tuo pačiu bandėme ištirti ir gesintų kalkių poveikį dirvai, nes didelė dalis žemių yra per rūgščios. Žemių rūgštingumas mažina derlių.

Mes dėkingos gerbiamam daktarui docentui Česlovui Purliui ir gerbiamam direktoriui Valiui Kučerenkai už suteiktas konsultacijas.

Darbo tikslai ir uždaviniai

Darbo tikslai:

1. Ištirti BORDO skysčio poveikį augalams;

2. Įrodyti, kad gesintos kalkės neutralizuoja rūgščią dirvą.

Pagrindiniai darbo uždaviniai:

1. Gesintų kalkių gavimas;

2. BORDO skysčio gavimas;

3. Augalų apipurškimas BORDO skysčiu ir jų stebėjimas;

4. Dirvos pH tyrimas;

5. Gesintų kalkių paveiktos dirvos pH tyrimas.

Tyrimų medžiaga ir metodika

Darbo priemonės

1. Mėgintuvėliai;

2. Deginimo šaukštelis;

3. Šaukštelis;

4. Indikatorius;

5. Vanduo;

6. Negesintos kalkės;

7. Gesintos kalkės;

8. Vario(II) sulfato hidratas;

9. Speciali kaktusų žemė;

10. Smėlis;

11. Priesmėlis;

12. Žemė iš šiltnamio;

13. Žemė iš bulvių lauko.

Darbo eiga

Kalkių gesinimas. Paėmėme mėgintuvėlį, deginimo šaukštelį, vandenį ir negesintas kalkes (CaO). Į mėgintuvėlį įdėjome 5g negesintų kalkių. Įpylėme tiek pat vandens. Pamaišėme deginimo šaukšteliu.

BORDO skysčio gavimas. Paėmėme 2 mėgintuvėlius, deginimo šaukštelį, vandenį, gesintas kalkes (Ca(OH) ) (baltos) ir vario(II) sulfato hidratą (CuSO  5H O) (mėlynas). Į mėgintuvėlį įdėjome 10g gesintų kalkių. Kitame mėgintuvėlyje padarėme vario(II) sulfato hidrato tirpalą (7g). Į mėgintuvėlį su gesintomis kalkėmis įpylėme vario(II) sulfato hidrato tirpalą.

Augalų apipurškimas BORDO skysčiu ir jų stebėjimas. 2003 metų balandžio mėnesio 16 dieną pagaminome 10l BORDO skysčio (į 9l vandens įdėjome 150g negesintų kalkių, o vėliau subėrėme 100g vario(II) sulfato hidrato). Jį supylėme į purkštuvą. Pripumpavome į purkštuvą oro, kad susidarytų slėgis. Tada purkštuvu apipurškėme 2 serbentų krūmus ir 2 obelis. Palyginimui pasirinkome dar 2 serbentų krūmus ir 2 obelis, kurių neapipurškėme fungicidu. Nuo tos dienos kiekvieną trečiadienį apžiūrėdavome stebimus
augalus. Be to turime ankstesnių dviejų metų stebėjimų duomenis apie apipurkštus daržoves, vaiskrūmius bei vaismedžius Č.Purlio sode ir palyginimui apie neapipurkštus V. Kučerenkos sodo augalus.

Dirvos pH tyrimas. Paėmėme po 50g skirtingos sudėties žemių: specialios kaktusų žemės, smėlio, priesmėlio, žemės iš šiltnamio ir žemės iš bulvių lauko. Suvilgėme žemes vandeniu. Ištyrėme jas universaliu indikatoriumi.

Gesintų kalkių paveiktos dirvos pH tyrimas. Ant jau minėtų žemių užpylėme po 10g gesintų kalkių tirpalo (100g vandens ir 25g kalkių). Ištyrėme žemes universaliu indikatoriumi.

Darbo rezultatai ir jų analizė

Kalkių gesinimas.

Negesintos kalkės  kalcio junginys su deguonimi. Tai bespalviai kristalai (techniškosios  balti purūs milteliai). Lydymosi temperatūra 2585C, tankis 2400kg/m³. reaguodamos su vandeniu, sudaro kalcio hidroksidą ir išskiria daug šilumos. Negesintos kalkės gaunamos degant klintis ar kreidą. Vartojamos gesintoms kalkėms, kalcio karbidui gauti, stiklo, sintetinio kaučiuko gamyboje, metalurgijoje, žemės ūkyje.

Gesintos kalkės  stipri bazė. Grynos yra bespalviai kristalai, kurių tankis 2240kg/m³ (techniškosios  balti amorfiniai milteliai). Blogai tirpsta vandenyje, gerai  rūgštyse. Vandeninis gesintų kalkių tirpalas vadinamas kalkių vandeniu, suspensija  kalkių pienu.

Gesintos kalkės gaunamos taip: kaitinant kreidą CaCO , atskyla anglies dioksidas CO ir lieka kalcio oksidas CaO (vadinamas negesintomis kalkėmis). Veikiant vandeniui kalcio oksidas virsta gesintomis kalkėmis Ca(OH) . Šis procesas gamtoje vyksta natūraliai. Negesintos kalkės yra bazinės prigimties.

Tirpalas yra baltas. Tirpalas ėmė burbuliuoti. Dugne nusėdo kalkių nuosėdos. Išsiskyrė šiluma. Įvyko kalkių gesinimas.

CaO + H O  Ca(OH) + Q

BORDO skysčio gavimas.

BORDO skystis gaminamas iš vario(II) sulfato hidrato (CuSO  5H O) ir negesintų kalkių (CaO), sumaišius juos su vandeniu (H O).

Vario(II) sulfatas gaunamas jungiantis sieros rūgščiai su vario oksidu; susidaro vario(II) sulfatas ir vanduo (H SO + CuO  CuSO + H O). Vario(II) sulfato hidratas gaunamas druskai reaguojant su vandeniu (CuSO  5H O  CuSO  5H O). Bevandenis vario sulfatas yra baltas. Kai yra vandens, vario sulfato molekulė įgauna mėlyną spalvą, nes keletas vandens molekulių “koordinuoja” savo laisvas elektronų poras į tuščias vario orbitales.

Sumaišius BORDO skysčio sudedamąsias dalis, tirpalas tapo mėlynai žalias. Po kiek laiko nusistovėjo nuosėdos. Gavome BORDO skystį.

CuSO  Ca(OH)  Cu(OH)  CaSO

BORDO skystis yra fungicidas. Jis yra įrašytas į leidžiamų naudoti cheminių ir biologinių priemonių sąrašą, kuris sudarytas 2002 – 2006 metams.

Vario sulfatas naudojamas ir pasirodžius pirmiesiems daržovių ar bulvių diegavirtės požymiams dirvai laistyti (0.5% vario sulfato tirpalu).

Negesintos kalkės: Vario(II) sulfato hidratas:

Augalų apipurškimas BORDO skysčiu ir jų stebėjimas.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1229 žodžiai iš 4078 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.