Branduolinė energija
5 (100%) 1 vote

Branduolinė energija

Branduolinės elektrinės Europoje pagamina 35 % elektros energijos: saugiai, patikimai ir neteršdamos atmosferos. Jos sumažina priklausomumą nuo importinio kuro, ypač netikėtų tiekimo trikdžių arba kainų augimo atvejais. Neskleidžia šiltnamio efektą ir rūgščius lietus sukeliančių dujų. Vaidina lemiamą vaidmenį tarptautinėse pastangose ribojant anglies dvideginio emisiją ir kovojant su globaliniu atšilimu. Europos Sąjungoje branduolinės energijos sektoriuje dirba per 400.000 aukštos kvalifikacijos darbuotojų. Vien Europoje veikia 218 branduolinių generuojančių blokų. ES elektros energijos gamybai naudojama branduolinė energija -35 %, anglis – 31 %, dujos – 13 %, hidroenergija – 11 %, nafta – 8 %, alternatyvūs šaltiniai – 2 %.

Lietuva turi labai nedaug savo organinio kuro šaltinių bei nepalankias gamtines sąlygas alternatyviems energijos šaltiniams, todėl turi likti branduolinės energetikos valstybe. Lietuvoje sukurtos visos būtinos sąlygos branduolinės energetikos saugiam vystymui. Priklausymas tik nuo vienos kaimyninės Rytų valstybės energetinių išteklių didintų ekonominę priklausomybę ir mažintų mūsų valstybės saugumą, todėl yra nepriimtinas.

Branduolinės energetikos vystymo bazės sukūrimas Lietuvoje yra ilgalaikio daugelio mokslo ir mokymo bei kitų institucijų darbo ir tarptautinio bendradarbiavimo rezultatas. Mes neturime teisės iššvaistyti šį intelektinį turtą ir sunaikinti moderniomis technologijomis pagrįstą stambią gamybos šaką, atimdami mūsų ateinančioms kartoms galimybės plėtoti Lietuvoje branduolinę energetiką ir jos pažangias technologijas.

Ignalinos atominės elektrinės reaktoriai yra kanalinio tipo verdančio lengvojo vandens reaktoriai su grafitiniu lėtikliu savo termohidrauliniais parametrais analogiški vakarietiškiems BWR reaktoriams. Lietuvos ir kitų šalių mokslininkų tyrimai rodo, kad po atliktų modernizacijų IAE reaktoriai yra ne mažiau saugūs ir patikimi kaip vakarietiški reaktoriai, turi pakankamai nuo aplinkos skiriančių saugos barjerų. Licencijos pirmojo bloko eksploatavimui išdavimas patvirtina šio bloko saugumą ir patikimumą. IAE jau pagamino 220 mlrd. kWh elektros energijos ir gali dar tiek pagaminti.

ES reikalavimas uždaryti pirma laiko abu veikiančius blokus dėl jų pavojingumo nėra pagrįstas. Nesąžininga spekuliuoti AE radioaktyviosios taršos, daug mažesnės už gamtinį foną, pavojumi žmonių sveikatai ir gyvybei. „Černobylio tipo“ avarija Ignalinos AE modernizuotuose blokuose visiškai neįmanoma. Palyginus nauji IAE blokai gali saugiai dirbti dar 15-20 metų. ES yra reaktorių, saugiai eksploatuojamų per 40 metų.

Pirmalaikis gerai veikiančios atominės elektrinės blokų uždarymas yra išskirtinis reiškinys, kuris žlugdys Lietuvos ekonomikos vystymąsi, jeigu nebus, padedant ES, statomi nauji branduoliniai blokai ir sprendžiamos netekusių darbo specialistų bei visos kitos socialinės – ekonominės problemos. Lietuva jau turi savo specialistų, kurie gali eksploatuoti branduolinius reaktorius. Lietuvoje sukurta branduolinės energijos įrenginių saugaus darbo užtikrinimo infrastruktūra, paruošti moksliniai ir techniniai kadrai, apsirūpinta naujausiais mokslinio modeliavimo ir prognozavimo metodais bei priemonėmis.

Šiuo metu Jūs matote 59% šio straipsnio.
Matomi 447 žodžiai iš 762 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.