Briaunuoto vamzdžio šilumokaičiai
5 (100%) 1 vote

Briaunuoto vamzdžio šilumokaičiai

TURINYS

1. Įvadas……………………………………………………………………………………………………….…………….3

2. Bendros žinios…………………………………………………………………………………………………….…..4

3. Briaunuoto vamzdžio šilumokaitis…………………………………………………………………….………6

4. Priedas…………………………………………………….…………………..………..…………12

5. Išvados…………………………………………………………………………………………………..…………….15

6. Literatūros sąrašas……………………………………………………………………………….……………….16

1. ĮVADAS

Šilumokaitis, tai įrenginys, kuriame vyksta šilumos mainai nepriklausomai nuo jų technologinės ar energetinės paskirties: labiau įkaitęs šilumos nešėjęs – agentas (skysčio ar dujinės būsenos) atiduoda šilumos kiekį labiau vėsesniam šilumos ėmėjui – agentui (skysčio ar dujinės būsenos). Technologinė šilumokaičių paskirtis yra labai įvairi.

Šiandien net nesusimastome, kad elementarus šiltas vanduo namuose yra pagaminamas būtent šilumokaičiu.

Šilumokaitis – tai tapusi bendrinė frazė, kuri apima gan platų šilumos mainų aparatų spektrą. Visa pramonė yra “paremta” šiluminiais procesais, kurių sudedamosios dalys yra šilumokaičiai. Žmogus savo buityje taip pat naudoja daug šilumos. Elementarus radiatorius ir gi gali būti pavadintas šilumokaičiu. Net toks “buitinis daiktas” kaip kompiuteris taip pat turi savo konstrukcijoje bent 2 savotiškus šilumokaičius (aušintuvai).

Šilumokaičiais galime pavadinti šiuos aparatus: šildytuvai, garinimo aparatai, kondensatoriai, pasterizatoriai, deaeratoriai ir t.t. Kiekviename iš jų vyksta šilumos mainai, lydimi temperatūrinių procesų.

Šiame darbe trumpai aptarsime briaunuoto vamzdžio šilumokaičius.

2. BENDROS ŽINIOS

Šilumokaičių klasifikacija. Šilumokaičius ar šilumos mainų aparatus klasifikuoti galime pagal daugelį faktorių. Pagal šilumos perdavimo būdą yra išskiriami tokie šilumokaičiai:

– kontaktiniai šilumokaičiai (maišytuvai). Kontaktiniuose šilumokaičiuose šilumos nešėjas tiesiogiai maišosi (kontaktuoja) arba liečiasi su šilumos ėmėju, t.y. šiluma yra perduodama tiesioginio kontakto metu. Tipinis tokio šilumokaičio pavyzdys – čiurkšlinis kondensatorius. Šiame kondensatoriuje yra išpurškiamas vanduo tam, kad kondensuotuos vandens garai (1).

– paviršiniai šilumokaičiai. Tokiuose šilumokaičiuose šilumos mainai vyksta per ploną tarpinę, kietą (metalinę) sienelę. Šilumos nešėją nuo šilumos ėmėjo skiria minėtoji sienelė. Tarpinė sienelė yra dar vadinama šilumos mainų paviršiumi. Tipinis tokio šilumokaičio pavyzdys yra automobilinis radiatorius – variklio aušinimo skystis yra aušinamas labiau vėsesniu atmosferiniu oru, kuris apipučia radiatoriaus varines ar žalvarines briaunas iš visų pusių. Kitas šio tipo aparato pavyzdys – garo katilas, kuriame degantis kuras, tiksliau degimo dujos kaitiną vandenį per tarpinę sienelę, o vanduo virsta garais.

Priklausomai nuo darbinių terpių yra išskiriami tokie šilumos mainai (2):

a) skystis – skystis, šilumos manai vyksta tarp skysčių;

b) garas – skystis, šilumos mainai vyksta tarp garo ir skysčio (garo šildytuvai, kondensatoriai);

c) dujos – skystis, šilumos mainai vyksta tarp dujų ir skysčio (oro šaldytuvai);

Pagal šiluminį režimą yra išskiriami šilumokaičiai periodinio veikimo, kuriuose palaikomas kintamas šiluminis procesas, ir nepertraukiamo veikimo, kuriuose vyksta nusistovėjęs per tam tikrą laiką šilumos mainų procesas. Periodinio veikimo šilumokaičiuose šiluma gaminama porcijomis (įkrovos), dėl to proceso parametrai, kintant produkto savybėms ir jo kiekiui, visą laiką varijuoja. Nenutrūkstamas procesas charakterizuojamas pastoviu šiluminiu režimu.

Šilumos nešėjai – agentai (1). Daugelyje šilumokaičių kaip šilumos nešėjęs yra naudojamas vandens garas. Vandens garas pasižymi tokiais privalumais: lengvai transportuojamas vamzdžiais, nesunkiai galima reguliuoti garo temperatūrą proceso metu, didelis šilumos atidavimo intensyvumas, skvarbumas ir t.t.

Šildyti karštu vandeniu ar kitais skysčiais taip pat yra populiaru. Skysčiai mažiau intensyviai nei garas atiduoda šilumą, skysčių transportavimas vamzdžiais yra sunkesnis nei garo. Tai pat lengvai galime reguliuoti proceso eigą.

Tiek garo, tiek skysčių panaudojimas šilumos mainams turi ir tam tikrų minusų: augant temperatūroms auga ir šilumos nešėjų slėgimas.

Taip pat šilumos mainams naudojamos įvairios dujos ar oras. Bet naudojamos dujos turi tam tikrų trūkumų: sunku reguliuoti ir transportuoti šilumos nešėją, mažas šilumos mainų intensyvumas, užteršiamas šilumos mainų paviršius (jei naudojamos degimo dujos) ir t.t. Bet šis šilumos mainų būdas yra paplitęs įvairiausios džiovyklose ( džiovinama šiltu oru).

Šilumokaičių parinkimo principai (6). Šilumokaičio tipą parinkti yra gan sunku. Dažniausiai šilumokaičio konstrukcija parenkama

priklausomai nuo to kokios šilumos mums reikia, koks proceso intensyvumas ir t.t. Šilumokaičio konstrukcija parenkama atsižvelgiant į keletą reikalavimų.

Pagrindinis reikalavimas šilumokaičiui – tai jo tinkamumas turimo produkto technologiniam apdirbimui. Tai pasiekti galime esant tokioms sąlygoms: būtinos technologinio proceso temperatūros palaikymas, galimybė tą temperatūrą reguliuoti; apdirbamo produkto darbiniai greičiai aparate; šilumokaičio konstrukcinės medžiagos parinkimas, įvertinant apdirbamo produkto cheminį aktyvumą (šilumokaičio šilumos mainų paviršiaus užterštumo galimybė); įvertinti apdirbamo produkto darbinius slėgius;

Sekantis reikalavimas, keliamas šilumokaičiams – aukštas efektyvumas (gamybinis našumas) ir ekonomiškas aparato darbas, kuris labai priklauso nuo aukšto šilumos mainų intensyvumo ir tuo pat metu sureguliuojant optimaliai hidraulinius pasipriešinimus aparate.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 753 žodžiai iš 2439 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.