Budizmas dokumentas
5 (100%) 1 vote

Budizmas dokumentas

BUDISTINĖS ŠVENTĖSPriminsime, kad budizmas išskyrus jo tantriškąsias atmainas, nereikalauja, kad tikintieji atlikinėtų kokias nors apeigas ar ceremonijas, ir tik pamaldumas ir tradicija, paskatina švęsti kai kurias šventes ar garbinti relikvijas ir šventąsias vietas. Tačiau budizmui labai būdinga kultinių praktikų įvairovė. Skirtingose valstybėse budistinių švenčių ritualus įtakojo vietos gyventojų tradicijos, papročiai, kultūra, kalba, gyvenimo būdas. Nepaisant to, budizmas išlaikė esminę idėją, kuri vienija visus įvairiausių budistinių mokyklų ar judėjimų pasekėjus, kurios dėka jis išliko vientisa vertybių, filosofijos ir tradicijų visuma. Tai, visų pirma, paties Budos Šakjamunio asmenybė, jo mokymas – Dharma, organizuota vienuolija – Sangha. Su “Trijų Brangenybių” – Budos, Dharmos ir Sanghos – garbinimu susijusios visos budistinės reikšmingos datos. Įvairiose šalyse skiriasi tik šventimo eiga, išorinis apipavidalinimas, kalendoriniai apskaičiavimai (kadangi visos budistinės šventės švenčiamos pagal mėnulio kalendorių, o daugelis – pilnaties metu, tai gali atsirasti vieno ar pusantro mėnesio skirtumas tarp įvairių datų) .

SAUSIS – VASARIS

Sanghos diena – ši diena labiau reikšminga Theravados pasekėjams. Švenčiama vienuoliktą mėnesį, per pilnatį, pagal indišką mėnulio kalendorių. Simbolizuoja, Sanghos, budistinės vienuolijos, įkūrimą. Šios šventės metu šventyklose vyksta iškilmingos pamaldos, rengiamos žvakių procesijos, skaitomos Jatakos, pamokantys pasakojimai apie 550 nuostabius Budos gyvenimus. Iškilmių metu pasauliečiai lanko vienuolynus, atnašauja aukas, pagerbdami “Trys Brangenybes”.

KOVAS

Bodhisattvos Avalokitešvaros gimimo diena – ši diena labiau reikšminga Mahayana pasekėjams. Švenčiama antrąjį mėnesį, per pilnatį, pagal mėnulio kalendorių. Bodhisattva, tai būtybė pakeliui į Nubudimą, būsimasis Buda. Bet būdamas taip arti Galutinės Realybės suvokimo, nirvanos, jis pasilieka samsaros rate ,kupinas begalinės užuojautos ir padėdamas visiems gyviems sutvėrimams siekti išsigelbėjimo ir tobulėjimo. Atjautos Bodhisattva Avalokitešvara laikomas Budos Amitabhos emanacija ir yra vienas labiausiai garbinamų Mahayanos tradicijoje. Kai kuriose valstybėse šis Bodhisattva žinomas moterišku pavidalu, pvz. Japonijoje – kaip dievybė Kannon. Lamų Gelugpa pakraipos tradicijoje, Tibeto dvasinis lyderis, Jo Šventenybė XIV Dalai Lama, laikomas mitologinio Bodhisattvos Avalokitešvaros įsikūnijimu, gyvuoju Buda. Iškilmių metu šventyklose vyksta iškilmingos pamaldos Bodhisattvos Avalokitešvaros garbei, rengiamos procesijos.

BALANDIS

Naujieji Metai – ši diena labiau reikšminga Theravados pasekėjams. Pietryčių Azijos valstybėse, kur daugiau paplitęs Theravada pakraipos budizmas ir naudojamas indiškas mėnulio kalendorius, naujieji metai prasideda balandžio 13 dieną (tik Mianmare, buv. Birma, tai balandžio 16 d.). Šventė vyksta tris dienas, kurių metu vienuolynuose supilamos nedidelės kalvos, Visatos centro – kalno Meru – simbolis, Mianmare ir Laose tomis dienomis perkama gyva žuvis ir paleidžiama į laisvę, Tailande žmonės laistosi vandeniu, tokiu būdu simboliškai apsivalydami nuo viso blogio.

BALANDIS – GEGUŽĖ

Kalačakra-tantros diena – ši diena labiau reikšminga lamų budizmo pasekėjams. Švenčiama 14 – 16 dienomis, trečiąjį mėnulio kalendoriaus mėnesį. Kalačakra – “Laiko ratas”, tantrinių mokslų sistema. Indijoje Kalačakra-tantros tradicija atsirado apie X a. po Kr., tradiciškai manoma, kad 965 metais šį mokymą iš legendinės Šambalos šalies atnešė vienuolis Cilupa. Iškilmių metu vienuolynuose vyksta iškilmingos pamaldos, skaitomos mantros.

Daugiau apie Kalačakrą rasite čia

GEGUŽĖArimo diena – šią dieną švenčia Tailando budistai. Švenčiama antrojo mėnesio viduryje, pagal indišką mėnulio kalendorių, prasidedant pavasariniams lauko darbams. Pasak tradicijos, Buda pasiekė Nušvitimą, būdamas septynerių metukų, keliaudamas su tėvu ir pirmą kartą pamatęs kaip ariami laukai. Iškilmių metu šventyklose vyksta iškilmingos pamaldos, rengiamos eisenos, kurių metu puošiami balti jaučiai, o jaunos merginos baltais drabužiais barsto ryžius iš ausinių ir sidabrinių indų.

GEGUŽĖ – BIRŽELIS

Vesak (Budos gimimo, jo Nušvitimo bei Parinirvanos diena) – Theravados bei kitose pagrindinėse budistinėse tradicijose manoma, kad visi šie įvykiai atsitiko tą pačią metų dieną, todėl jie ir švenčiami vienu metu. Pagal indiškąjį kalendorių Vesak švenčiamas antrojo mėnesio pirmąją mėnulio pilnaties dieną (Vakarų kalendoriuje tai atitinka gegužės mėnesio pilnatį, o kelintiniais metais – birželio). Indiškas šio mėnesio pavadinimas yra Vešak, o singalų kalba jis skamba kaip Vesak, tuo pavadinimu jis yra žinomas ir mūsų dienomis.

Vesak šventę galima pavadinti pagrindine budistų švente. Budos Nušvitimas yra labai reikšmingas įvykis žmonijos istorijoje, todėl Vesak metu budistai naktį uždega daugybę įvairiaspalvių žiburėlių, kurie simbolizuoja Nušvitimą. Jie yra gaminami iš lengvo medinio karkaso, kuris aptraukiamas spalvotu popieriumi. Pasauliečiai siunčia sveikinimo atvirukus savo artimiesiems ir draugams, lankosi šventyklose
ir vienuolynuose, medituoja, klausosi vienuolių pamokslų. Tajų tradicijos pasekėjai šios šventės metu tris kartus apeina vienuolyną, taip pagerbdami Tris Brangenybes: Budą, Dharmą, Sanghą. Šventės dieną nevykdomi jokie lauko darbai, tokiu būdu stengiantis nepakenkti nors ir mažiausioms gyvoms būtybėms. Vesak metu įprasta apiplauti pasaldintu vandeniu ar silpnu arbatžolių tirpalu Budos statulas, vėliau apiberiant jas gėlių žiedais. Lamų budizmo pasekėjai šią dieną stengiasi nevalgyti mėsos, pasninkauja arba laikosi tylėjimo įžadų, tuo išreikšdami griežto susilaikymo tradiciją.

Tai taikos ir neprievartos šventė, 2002 m. spaudai sakė Šri Lankos ministerijos sekretorius Nimalas Weralupitiya. „Mes paskelbėme kreipimąsi į visus mūsų šalies atvirukų gamintojus, kad jie leistų atvirukus, atitinkančius budizmo principus, – sakė sekretorius. – Blogi atvirukai gali sukelti sumaištį vaikų dvasioje“. Anot jo, ypač įžeidžiantys yra ginkluotų kareivių atvaizdai, nes vienas pagrindinių budizmo principų yra ahimsa arba neprievarta. Tuo tarpu švelnūs mylimųjų atvaizdai tinka Valentino dienai, bet ne Vesak šventei, kuri skatina budizmo pasekėjus nuraminti savo protą ir dvasią, teigė sekretorius. Dauguma 19-os milijonų Šri Lankos gyventojų yra budistai. Pagal tradiciją dvi dienas vykstančios Vesak šventės metu uždegami popieriniai žibintai ir aliejinės lempelės, ir ši atogrąžų sala trumpam virsta mirgančia pasakų šalimi.

Šiuo metu Jūs matote 38% šio straipsnio.
Matomi 967 žodžiai iš 2556 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.