Charakterio bruožai – jų įtaka žmogaus gyvenime
5 (100%) 1 vote

Charakterio bruožai – jų įtaka žmogaus gyvenime

TURINYS

ĮVADAS…………………………………………………………………………………………………………………..3

Temperamentas. Pagrindinės jo savybės……………………………………………………………………….4

Temperamento įtaka žmogaus gyvenime ir veikloje……………………………………………………….5 Charakteris. Charakterio bruožų įtaka žmogaus veiklai ir asmenybei………………………………6

Charakterių klasifikacija……………………………………………………………………………………………..7

Charakterio ypatybių formavimasis………………………………………………………………………………8

IŠVADOS…………………………………………………………………………………………………………………9

LITERATŪRA…………………………………………………………………………………………………………10

Žmogus jau gimsta su jam būdingomis tam tikromis savybėmis. Tai priklauso nuo genotipo – unikalaus kiekvienam skirtingo genų derinio. Ar tai reiškia, kad tos savybės vyraus jo asmenybėje? Taigi , norint geriau pažinti kas asmenybėje yra įgimta, o kas susiformuoja raidos procese, verta prisiminti ir plačiau pakalbėti apie charakterį ir temperamentą .

Žmonės skirtingi ne tik gyvenime susidariusiais asmenybes bruožais, įpročiais, elgsena. Žmogus jau gimęs turi individualių savybių, kurios jį skiria nuo kitų žmonių. Viena reikšmingiausių pasižyminti dideliu pastovumui turinti įtakos visoms kitoms žmogaus asmenybės savybėms, jo psichinėms būsenoms, yra temperamentas. Temperamentas nelemia žmogaus asmenybės visumos, turinio, tačiau turi didelę įtaką jos savybių formai: atsiradimui, vystymuisi ir trukmei, intensyvumui, išorinei išraiškai. Vieni žmonės greitai ir stipriai reaguoja į įvairaus gyvenimo reiškinius, įvykius, aiškiai rodo pasitenkinimą , džiaugsmą, liūdesį, o kitų reakcija lėta, vos pastebima; vienų reakcijos stiprios ir ilgai trunkančios, kitų, nors ir audringos, tačiau trumpos; vieni žmonės labai jautrūs, kiti – mažiau.

Jau antikos medicinos buvo pastebėta , kad atskirų žmonių psichinių reiškinių ypatybės gali skirtis. Senovės Graikijos gydytojas Hipokratas V amžiuje pieš mūsų erą sukūrė teoriją, kuri davė pradžią mokslui apie temperamentus. Hipokratas teigė, kad žmogaus temperamentas priklauso nuo pagrindinių jo organizmo syvų (skysčių) proporcijos. Šita teorija jau senai atmesta ir iš tų laikų liko tik pagrindiniai temperamentų pavadinimai: cholerikas, kurio organizme vyrauja tulžis(gr. chole – tulžis), lietuviškai tokie žmonės dar vadinami „tulžingais“, sangvinikas, jei organizme vyrauja kraujas ( lot. sanguis – kraujas), flegmatikas, kuris daugiau turįs gleivių ( gr. flegma – gleivės ), ir melancholikas, jei skysčių proporcijoje daugiau juodosios tulžies ( gr. melas chole – juodoji tulžis).

Kadangi iš visų psichinių reiškinių išoriškai ryškiausiai yra pastebimi emocijų pasireiškimai, tai vienokios ar kitokios temperamento savybės labiausiai atsispindi asmenybės jausminiame gyvenime. Tačiau temperamentas, savotiškai „ nuspalvina“ asmenybės charakterį, valios ir sugebėjimų pasireiškimus, bendravimo manieras, keičia veiklą. Temperamento savybės didesne dalimi negu kitos savybės priklauso nuo įgimtų kūno anatominių ir fiziologinių ypatybių ir dėl to yra pačios pastoviausios. Socialinė aplinka ir organizuotas ugdymas jas mažai tepakeičia.

Charakteris taip pat yra viena iš seniausiai pastebėtų ir mėgintų aprašyti asmenybės savybių. Pats žodis yra kilęs iš senovės graikų kalbos, lietuviškai reiškia bruožas, antspaudas. Dar IV amžiuje prieš Kristų senovės graikų rašytojas Teofrastas aprašė net 31 žmonių tipą, kai vyrauja kokia nors savybė. Per prabėgusius šimtmečius apie charakterį parašyta daugybė darbų . Seniai buvo suprasta, kad, suvokiant žmogaus charakterį, galima numatyti, kaip jis pasielgs vienokiomis ar kitokiomis situacijomis.

Vokiečių filosofas I. Kantas gana išsamiai išskyrė temperamento tipų kraštutines, labiausiai išreikštas savybes:

– cholerikas: greitai užsiplieskia ir greitai nurimsta, greiti veiklos tempai, tačiau trūksta ištvermės; mėgsta pripažinimą, pagyrimus, yra išdidus, savimyla, kartais šykštus; elgiasi rafinuotai ir ceremoningai; kiti gali jo nemėgti dėl polinkio vadovauti, pasipūtimo; jis staigus, nekantrus, nesutramdomas; didelis aktyvumas lemia jo siekimų ir interesų pastovumą; cholerikui sunku perkelti dėmesį.

– sangvinikas: labai reaktyvus, linksmas, nerūpestingas, optimistas, mėgsta bendrauti ir yra mėgiamas; visada pasirengęs padėti kitiems, todėl kartais pažada, negalvodamas, ar galės ištesėti pažadą; nemėgsta monotonijos, linkęs dažnai keisti veiklą, todėl ypatingų laimėjimų gali ir nepasiekti; labai aktyvus, energingas ir darbingas gali ilgai dirbti nepervargdamas, energingai imasi naujo darbo; jis gerai tvardo savo jausmus ir nevalingas reakcijas; lengvai suartėja su naujais draugaus, pripranta prie naujų reikalavimų ir aplinkos, greitai pereina nuo vieno darbo prie kito, nesunkiai įgyja ir pakeičia įgūdžius;
lankstaus proto.

– melancholikas: jautrus, nereikšmingi įvykiai gali sujaudinti iki ašarų, greitai užsigaunantis, nepatiklus, neaktyvus, neenergingas, neatkaklus, nuolat randa priežasčių nerimauti, įžvelgti sunkumus ir kliūtis; ko nors imdamasis daugiausia galvoja ne apie sėkmę, o apie tai, kaip išvengti nesėkmės; turi stiprų pareigos jausmą, todėl, prieš pažadėdamas ilgai svarsto, ar tikrai galės ištesėti;

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 745 žodžiai iš 2331 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.