Chirurgija
5 (100%) 1 vote

Chirurgija

KLAIPĖDOS UNIVERSITETAS

SVEIKATOS FAKULTETAS

SLAUGOS IR REABILITACIJOS KATEDRA

REFERATAS

CHIRURGIJOS LYGIS IR GALIMYBĖS

IKI ASEPTIKOS IR ANTISEPTIKOS ĮVEDIMOKLAIPĖDA

2002

ĮVADAS

Senovėje chirurgija (gr. cheir – ranka, ergon – veiksmas, darbas), barzdaskučių praktikuojama, buvo rankų darbas, amatas. Jos esmę sudarė paprasčiausia chirurginė pagalba: kraujavimo stabdymas, įsmigusios strėlės pašalinimas, lūžusios galūnės įtvėrimas, išnirimo atstatymas. Patys chirurgai buvo amatininkai. Jie nepriklausė gydytojų luomui, bet kartu su barzdaskučiais sudarė amatininkų cechą. Taigi chirurgija buvo laikoma netgi prastesniu amatu.

Chirurgijos raida visuomet labai priklausė nuo socialinių sąlygų ir bendros mokslo bei kultūros pažangos. Ilgus amžius medicinos ir chirurgijos mokslo stabdys buvo religija, draudusi skrosti lavonus ir studijuoti anatomiją, be kurios neįmanoma chirurgijos pažanga. Nežiūrint bažnyčios draudimų, anatomija žengė į priekį ir chirurgija pamažu iš amato virto menu ir mokslu, o chirurgai – gydytojais.

Chirurgija, kaip mokslas, teises įgijo tik 1731 metais, kai Paryžiuje buvo įkurta Chirurgijos akademija. Nuo to laiko chirurgija ypač pažengė į priekį: ją pradėta traktuoti vienodai su vidaus ligomis. Šiandien chirurgas turi mokėti ne tik operuoti bet ir gerai diagnozuoti. Jis turi gerai pažinti vidaus ligas ir kitas artimas disciplinas. Jau senovės indų gydytojas Susruta 800 m. pr.m. e. rašė, kad chirurgas, nepažįstąs vidaus ligų, yra panašus į paukštį, turintį tik vieną sparną.

Šių dienų chirurgija yra atskira medicinos mokslų šaka, glaudžiai susijusi su visais gamtos, ypač biologijos, mokslais. Jos tikslas – atstatyti audinių ir organų normalią fiziologinę būklę.

Dar niekuomet bendroji chirurgija nebuvo tokia svarbi kitoms klinikinėms disciplinoms, kaip dabar. Ji yra pagrindas tokių disciplinų, kaip akušerija – ginekologija, ausų, nosies ir gerklės ligos, akių ligos, traumatologija, urologija, taip pat tolimesnių chirurgijos studijų. Todėl bendrąją chirurgiją turi gerai mokėti ne tik chirurgai, bet ir visi gydytojai. Leonardas da Vinčis (1452 – 1519) rašė: “Tie, kas nori verstis praktika be teorinių žinių, yra tartum jūrininkai, lipantys į laivą be vairo ir kompaso ir niekuomet nežinantys, kur jie plaukia”.

ŽVILGSNIS Į CHIRURGIJOS ISTORIJĄ

Priešistorinė primityvioji ir senosios kultūros tautų chirurgija. Chirurgija, pagrįsta empirizmu bei patyrimu, greta ginekologijos yra viena seniausių medicinos mokslų šakų. Iškasenose randama akmens amžiaus (apie 6000 m. pr. m. e.) chirurginių instrumentų. Kai kurie bronzos ir geležies amžiaus instrumentai labai panašūs į dabartinius.

Babilone chirurgija, kaip ir visa medicina, daugiausia buvo dvasininkų bei žinių rankose. Gydytojai neturėjo teisės keisti nustatytų chirurgijos formų, o patys dvasininkai, būdamo kilnesnio luomo atstovai, nenorėdavo teršti rankų krauju ir pūliais. Todėl reikėjo ruošti padėjėjus, kurie galėtų arčiau prieiti prie paprastos visuomenės, kaip žemesnio elemento, ir daryti operacijas, nesidrovėdami suteršti rankų. Senovės Asirijoje ir Babilone chirurgija buvo laikoma “žemesniu amatu”.

Senovės Egipte (3200 – 300 m. pr. m. e.) chirurgija buvo gana smarkiai išsivysčiusi, bet dėl religinių prietarų negalėjo pasiekti reikiamo lygio. Egiptiečiai mokėjo amputuoti, kastruoti, operaciniu būdu pašalinti akmenis. Be to, jie sugebėjo gerai atstatyti ilgųjų kaulų lūžius, taikydami specialų lūžusių kaulų fiksavimo būdą. Operacijų metu skausmui numalšinti vartojo indiškąją kanapę ir opijų, mokėjo atskirti švarias žaizdas nuo užterštų ir jas atitinkamai gydyti.

Maždaug V a. pr. m. e. Egipte prasidėjo smulki gydytojų specializacija. Kaip nurodė Graikų istorikas Herodotas, vieni gydydavo akis, kiti – skrandį, treti – rankas, ketvirti – kojas ir t.t.

Senovės Indijoje (1500 – 500 m. pr. m. e.) chirurgija mažiau priklausė nuo dvasininkų, todėl čia žymiai daugiau buvo pasiekta. Buvo žinomas žarnų užsisukimo operacijos būdas, indų gydytojai sugebėjo padaryti žarnų fistulę, susiūti žarną skruzdėlių žnyplėmis. Žaizdoms susiūti vartota lininiai siūlai ir plaukai. Vėliau buvo paruoštas nosies plastikos būdas, kuris išliko iki šių dienų. Stabdant kraujavimą, gana sėkmingai vartota spaudžiamieji tvarsčiai. Opos ir fistulės būdavo gydomos, prideginant karšta geležimi. Įkandus gyvatei ar kokiam nors vabalui, galūnė būdavo užveržiama varžtu. Įkandus šuniui, žaizda būdavo išgramdoma.

Senovės Graikijos (700 – 400 m. pr. m. e.) chirurgija, kaip ir visa medicina, buvo pasiekusi ypatingai aukštą lygį. Jai negalėjo prilygti nei ankstesnė, nei vėlesnė kitų šalių chirurgija. Graikų chirurgija ypatingai suklestėjo V a. pr. m. e. Nors ir Senovės Graikijoje chirurgijai, kaip ir visai medicinai, vadovavo dvasininkai, gydymo dievo Asklepijaus tarnai, vadinami asklepiadais, bet gydytojai turėjo daugiau laisvės. Asklepiadai buvo prie šventyklų įsteigtų gydytojų mokyklų vedėjai. Baigę tas mokyklas, jaunieji asklepiadai duodavo vadinamąją asklepiadų, arba Hipokrato, priesaiką – laikytis kukliai bei
švariai ir sąžiningai atlikti savo pareigas.

Garsiausias graikų gydytojas empirikas Hipokratas (460 – 377 m. pr. m. e.) medicinos veikale “Corpus Hippocraticum” paskelbė daug chirurginių darbų, kuriuose yra duomenų apie kaukolės kaulų lūžių nustatymą ir gydymą, apie įvairius kaulų lūžius ir jų gydymą. Kaulų lūžiams gydyti Hipokratas naudojo įtvarus, tempimą, masažą ir gimnastiką. Jis ypač domėjosi kaulų išnirimais ir jų atstatymu, mokėjo atskirti žaizdas, gyjančias be pūliavimo, nuo supūliavusių žaizdų, joms gydyti siūlė skirtingus būdus. Kraujavimui sustabdyti Hipokratas rekomendavo sužeistą galūnę pakelti aukštyn. Šis būdas išliko iki šių dienų. Hipokratas turėjo savo chirurginius instrumentus, bet operuodavo retai. Jis amputuodavo galūnes, įvykus gangrenai, bet tai atlikdavo gangrenuotoje vietoje, trepanuodavo kaukolę, operuodavo pūlinius pleuritus (atvėręs krūtinės ląstą, išleisdavo pūlius ir drenuodavo).

Ruošianti operacijai ir atliekant pačią operaciją, buvo griežčiausiai reikalaujama švaros. Tam tikslui apskusdavo operacinį lauką, operacijos metu vartojo švarų lietaus vandenį, pakartotinai išvirintą ir perfiltruotą. Bet vis dėl to operacinės žaizdos pūliuodavo ir ligoniai dažniausiai mirdavo.

Hipokratas žinojo infekcines ligas – stabą, rožę, flegmoną, – kurias gydant daug reikšmės teikė saulei, dietai. Taikydamas chirurginius veiksmus, griežtai laikėsi principo – nepakenk. Jis daug dėmesio skyrė gydytojo etikai, paruošė baigiančiųjų medicinos mokyklas priesaikos tekstą.

Chirurgija, žlugus antikinei Graikijai (nuo 300 m. pr. m. e. iki 400 m. m. e.). Aleksandrija (300 – 50 m. pr. m. e.). Chirurgijos mokslas ir menas, kaip ir visa medicina, žlugus Graikijai, kartu su gydytojais persikėlė į Aleksandriją, kuri buvo vakarinėje Nilo deltos pusėje. Čia medicina, ypač chirurgija, rado puikų priegblostį, atitinkantį Hipokrato dvasią. Žymūs Aleksandrijos gydytojai buvo Herofilas ir Erazistratas. Jie tyrė smegenis, ieškodami sielos. Buvo nustatyta, kad smegenys yra svarbiausias sąmonės organas. Jie rado nugaros smegenis bei nervus ir nusakė jų svarbą. Herofilas aprašė priešinę liauką ir pavadino ją prostata.

Senovės Romos chirurgija (nuo 100 m. pr. m. e. iki 200 m. m. e.). Senovės Romos imperijoje chirurgija pradėjo klestėti, atvykus graikų gydytojams, kurie kartu atsinešė medicinos pasiekimus. Čia jie pasiekė žymių laimėjimų, nes senovės Romos chirurgai turėjo palyginti daugiau laisvės. Greitai Romoje atsirado daug žymių gydytojų chirurgų, kurie garsėjo įvairiose srityse. Gladiatorių mokyklų gydytojai gerai turėjo mokėti gydyti žaizdas, tvarkyti kaulų lūžius ir išnirimus. Labai svarbūs chirurgijai buvo dviejų žymių chirurgų – Celso ir Galeno – darbai.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 1190 žodžiai iš 3859 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.