Cholesterolis
5 (100%) 1 vote

Cholesterolis

Cholesterolis yra normali sveiko organizmo daugelio ląstelių sudėtinė dalis. Cholesterolis yra visose organizmo dalyse, taip pat smegenyse, nervuose, raumenyse, odoje, kepenyse ir širdyje. Organizme jis naudojamas ir labai aktyvių medžiagų, tarp jų ir lytinių hormonų, antinksčių, tulžies rūgščių hormonų ir kt., sudarymui.

Cholesterolis žmogaus organizme atsiranda dviem būdais:

1. Cholesterolį sintetina žmogaus kepenys;

2. Jį žmogus gauna valgydamas gyvūninius produktus: kiaušinius, mėsą, pieno produktus ir t.t.

Cholesterolis – vienas pagrindinių rodiklių, kurio padidėjimas susijęs su aterosklerozės rizika. Paprastai laikoma, kad cholesterolio reikšmės, mažesnės už 5.2 mmol/l yra norma. Apytikriai galima laikyti, kad esant cholesterolio koncentracijai mažesnei už šią reikšmę polinkis sirgti ateroskleroze yra nepadidėjęs. Tačiau lygiai taip pat galima teigti, kad tiksli cholesterolio norma sunkiai apibūdinama. Jeigu ligonis jau serga kokia nors aterosklerozės forma, tuomet reikalavimas pasiekti cholesterolio koncentraciją 5.2 mmol/l gali būti nepakankamas. Hipercholesterolemijos gydymo tikslas – pasiekti kuo mažesnę bendro cholesterolio ir ypač DTL cholesterolio (LDL cholesterolio) koncentraciją.

Cholesterolis sudaro 0,2% kūno masės. Suaugusiojo organizme jo yra apie 150 g. į organizmą cholesterolio patenka su maistu – kiaušiniais, mėsa, kepenimis, smegenimis. Kasdien su maistu į organizmą patenka 0,1-0,3 g laisvo ir esterinto cholesterolio.

Į organizmą cholesterolio patenka su maistu (apie 1/3 apykaitoj dalyvaujančio), žarnų sultimis ir tulžimi. Jo rezorbciją skatina maiste esantys egzogeniniai riebalai. Virškinimo trakte susimaišo maiste esantis ir endogeninis cholesterolis. Čia jo esteriai skaidomi katalizuojant kasos cholesterolesterazei į laisvą cholesterolį ir riebiąsias rūgštis.

Enterocituose dalis cholesterolio reesterinama ir kartu su triacilgliceroliais bei dalimi laisvo cholesterolio sekretuojama chilomikronų pavidalu. Lipoproteinuose esantys cholesterolio esteriai susidaro katalizuojant lecitincholesterolaciltransferazei ir acil-KoA-cholesterolaciltransferazei. Cholesterolis gali egzistuoti laisvas ir susijungęs su riebiosiomis rūgštimis. Laisvas cholesterolis yra aktyvus. Esterių pavidalu jis kaupiasi ląstelėse. Esterinama apie 60-70% kraujo plazmoje esančio cholesterolio. Audiniuose daugiau yra laisvos šios medžiagos. Jos į ląstelę patenka iš kraujo plazmos cirkuliuojančių lipoproteinų arba sintetinama ląstelėje. Apie 2/3 cholesterolio organizme yra sintetinto.

Nors cholesterolis yra nepakeičiamas visų ląstelių komponentas, bet jo perteklius ląstelei yra pavojingas. Mat jis keičia membranų ypatybes ir medžiagų apykaitą. Gyva ląstelė jo turi gauti pakankamai, bet ir privalo reguliuoti jo metabolizmą. Kadangi cholesterolis netirpus vandenyje, tai jis pernešamas lipoproteinų sudėtyje. Krauju jo patenka į audinius ir ląsteles, iš kur, atlikęs savo funkcijas, vėl grįžta į kepenis ir išsiskiria su tulžimi. Iš kepenų jis pasišalina su labai mažo tankio lipoproteinais, susidarančiais hepatocituose, o sugrįžta su didelio tankio lipoproteinais.

Cholesterolį sintetina visi organai ir audiniai, bet daugiausia kepenys ir žarnyno gleivinės ląstelės. Jis susidaro iš acetil-KoA. Tai sudėtingas procesas, kurį galima suskirstyti į 3 etapus: 1) mevalonato sintezė iš acetil-KoA; 2) skvaleno sintezė iš mevalonato; 3) cholesterolio susidarymas iš skvaleno.

Cholesterolio kiekis organizme priklauso nuo: 1) cholesterolio sintezės; 2) egzogeninio cholesterolio kiekio; 3) cholesterolio pasišalinimo. Ląstelėse besikaupiantis cholesterolis slopina fermento 3-hidroksi-3-metilgliutaril-KoA-reduktazės aktyvumą. Ji katalizuoja reakciją, kai 3-hidroksi-3-metilgIiutarii-KoA virsta mevalonatu. Tai svarbi cholesterolio sintezės intensyvumą reguliuojanti reakcija. Jai reikalingi, mažo tankio lipoproteinai ir specifiniai ląstelių receptoriai. Be to, minėto fermento sintezę aktyvina insulinas arba tiroksinas, o slopina gliukagonas ir kortikosteroidai. Cholesterolis vartojamas susidarant citolemai arba pasišalina iš ląstelės. Iš įvairių ląstelių išsiskiria trimis būdais: 1) ląstelė nuolat netenka paviršiaus membranų cholesterolio, kuris pereina į kraujo plazmos DTL; 2). cholesterolis iš kepenų ir enterocitų aktyviai sekretuojamas lipoproteinų sudėtyje; 3) cholesterolis paverčiamas kitomis medžiagomis.

Cholesterolio vaidmuo labai sudėtingas: jis dalyvauja imunizacijos ir detoksikacijos procesuose, didina eritrocitų membranų atsparumą, svarbus neuroendokrininės sistemos reguliacijai ir kt. Sergant cukriniu diabetu, padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje nuo insulino injekcijų sumažėja. Sergant hipotireoze, cholesterolio koncentracija sumažėja nuo skydliaukės hormonų. Kastracija sukelia hipercholesterolemiją. Ji mažėja nuo lytinių hormonų.

Normalūs cholesterolio koncentracijos svyravimai daugiausia priklauso nuo organizmo fiziologinės, būklės ir vartojamų maisto produktų. Moterims prieš menstruacijas cholesterolio koncentracija kraujo serume padidėja, o per menstruacijas sumažėja (tai susiję su endokrininės sistemos veiklos pakitimais). Valgant riebų maistą, cholesterolio koncentracija didėja, laikantis lieso pieno, daržovių dietos, mažėja. Naujagimio organizme bendrojo
cholesterolio koncentracija būna 1,04—1.56 mmol/l, kūdikio — 3.64—3,90 mmol/l, 18—30 metų žmogaus —3,90—5,20 mmol/1, 30—50 metų — 3,90—6,50 mmol/l.

Jei cholesterolio išsiskyrimas sutrinka, tai jis besikaupdamas pradeda slopinti ląstelės fiziologinius procesus: mažina difuziją pro membraną, fermentinį ir recepcinį aktyvumą, dėl to ląstelė sensta ir suirstą. Dauguma ląstelių neturi oksidacinės cholesterolio apykaitos sistemos, todėl iš jų didesne dalis cholesterolio lipoproteinų sudėtyje.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 766 žodžiai iš 2482 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.