Cinkas labaratorinis
5 (100%) 1 vote

Cinkas labaratorinis

K

65,38

+2 Zn

Cinkas

30

Cinkas – periodinėje elementų lentelėje yra 4 – ame periode, IIB grupėje. Jis yra žymimas simboliu “Zn”, jo atominis skaičius 30, atominė masė 65,38. Cinkas priskiriamas prie pereinamųjų elementų.

Cinkas, kaip ir visi kiti metalai, žinomas nuo seno. Manoma, kad ankščiausiai jis buvo gautas Rytų šalyse (pvz., Indijoje – XIIa.). Europoje cinką gauti iš rūdų išmokta gerokai vėliau. 1746m. vokiečių mokslininkas A. Margrafas sukūrė cinko gavimo technologiją. Iki tol cinko išgauti nesisekė todėl, kad nebuvo numatyta, kokiomis sąlygomis turi vykti cinko redukcijos iš jo oksido reakcija, panaudojant anglį:

2ZnO + C  2Zn + CO2 (d.)

Ši reakciją vyksta 1000 0C temperatūroje, o 906 0C temperatūroje jau verda, garuoja. Karšti garai ore sudega ir vėl virsta cinko oksidu. Vadinasi, cinko garus reikia izoliuoti nuo oro.

Gamtoje labiausiai paplitę cinko mineralai yra sfaleritas ZnS ir smitsonitas ZnCO3 . Dažniausiai cinkas rūdose randamas su kitais metalais: variu, švinu, manganu, kadmiu. Cinką sudaro 8,3  10-3 % Žemės plutos masės.

Grynas cinkas – blizgantis sidabro spalvos (su melsvu atspalviu) metalas. Kalus. Elektrinis laiduma 4 kartus mažesnis negu sidabro, o šilumos laidumas sudaro 60% sidabro laidumo.

Chemiškai aktyvus metalas. Jo paviršius ore visuomet apsitraukia plona, tankia plievele: veikiant oro deguoniui, anglies (IV) oksidui, vandens garams, susidaro “baltosios rūdys” – bazinis cinko karbonatas nZnCO3  Zn(OH)2. Jis apsaugo cinką nuo tolesnio cheminio irimo.

Dėl minėtos savybės beveik pusė pasaulyje išgaunamo cinko sunaudojama geležies (ir kitų metalų) gaminių paviršiui cinkuoti. Jis apsaugo metalus nuo aplinkos poveikio.

Kaip apsaugo? Cinkas yra reaktingesnis, lengviau atidudantis elektronus metalas negu geležis. Vadinasi, oksiduosis cinkas, o geležis liks nepakitusi:

reduktorius 2 Zn0 – 2e-  Zn2+ oksidacija

oksidatorius 1 O02 + 2  2e-  2O2- redukcija

Cinkas yra būtinas žmogui ir augalijai. Jis reguliuoja daugelį organizmuose vykstančių reakcijų. Jei trūksta cinko, žmogui sutrinka skonio ir kvapo pojūčiai. Cinkas kaupiasi dantyse, kepenyse, kraujyje, centrinėje nervų sistemoje. Nemaža cinko turi kai kurie grybai (voveraitės, kazlėkai).

Kai dirvoje trūksta cinko augalai skursta: menkai šakojasi, susmulkėja lapai, sulėtėja augimas. Ypač jautrūs cinko trūkumui vaismedžiai, daržovės, ankštiniai augalai, todėl juos būtina tręšti mikro elementų trašomis kuriose yra cinko.

Cinko naudojimas

• Vamzdžiams, skardai, namų apyvokos daiktams cinkuoti.

• Lydiniams gaminti: iš lydinių su Cu, Al, Mg, Cd liejami: karbiuratorių, benzino siurblių korpusai, skalbimo mašinų, dulkių siurblių dalys, guoliai spaustuvės formos (klišės). Iš lydinio su Cu, Ni (naujasidabrio) gaminama: prietaisų detalės, medicinos instrumentai, indai, juvelyriniai dirbiniai.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 430 žodžiai iš 780 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.