Cukrinis diabetas
5 (100%) 1 vote

Cukrinis diabetas

Medicinos enciklopedija

Cukrinis diabetas (cukralige) – tai liga kuria sukelia apsoliutaus ar santykinio insulino trukumas. Sutrinka medžiagų, pirmiausia, angliavandenių, apykaita. Trukstant insulino, gliukozė negali patekti į audinių lasteles, todės kraujyje padidėja gliukozės kiekis.

„Vidaus ligos“ medicinos akademijos studentams (1987)

Cukrinis diabetas priskitrtas prie endokrininės sistemos ir vidaus ligų. Endokrininė sistema – belatakės, arba vidaus sekrecijos liaukos,kurios į kraująišskiria specifinius chemnius junginius¬¬ – hormonus,reguliuojančius vidines organizmo funkcijas.Endokrininė sistema ¬ labai svarbi homeostazei – organizmo vidinės aplinkos dinaminei pusiausvyrai palaikyti,todėl ji kartu su nervų sistema užtikrina darnią organizmo veiklą.

Cukrinis diabetas vystosi šių negativių faktorių įtakoje: nervų sutrikimai,kasos ligos, netaisyklinga mityba, paveldimumas.Cukrinis diabetas-tai organizmo negalėjimas kaupti , gaunamą su maistu , cukrų. Nepasisavintas cukrus eina į kraują ir atsiranda šlapime, su kuriuo pasišalina iš organizmo. Ištikrųjų cukrus neturi šalintis su šlapimu. Didelio cukraus kiekio pasišalinimas su šlapimu priveda prie troškulio ir organizmo alinimo.

Išskiriami 2 cukrinio diabeto tipai:

I. Dažniausiai juo serga vaikai ir paaugliai. Šiuo atveju kasos lastelės negamina pakankamai insulino, todėl kasdien reikia insulino injekcijų ir labai kruopščiai prižiurėti gliukozės kiekį kraujyje.

II. Yra dažniausia ligos forma. Ja serga suauge ir vyresnio amžiaus žmonės, turintys perdideli svorį. Antro tipo diabetas nevisada gydomas insulino injekcijomis. Būna, kad ligą galima kontroliuoti parinkus subalansuotą dietą, kūno masės mažinimu, fiziniu aktyvumu. Jeigu tai nepadeda, skiriamas gydimas tabletemis.

3 Sunkumo stadijos:

I. kai angliavandenių perteklius (suvartojamas per didelis kiekis anglevandenių) tai sukelia cukraus kiekio padidėjimą kraujyje ir cukraus atsiranda šlapime.

II. Prasideda būdingi cukrinem diabetui negalavimai, pastoviai padidėjas cukraus kiekis kraujyje, jo visada yra šlapime.

III. Žmogus tampa neveiklus, jam sunku ką nors daryti, atsiranda apatija. Gali prasidėti diabetine koma.

Negydant diabeto gali atsirasti sunkios komplikacijos:

– inkstų ligos

– akių ligos

– nervų ligos

– širdies ir kraujagyslių ligos

Cukrinio diabeto požymiai:

I. tipo diabeto pradžioje padažnėjas šlapinimasis, nenormalus troškulys, burnos džiovinimas, kojų tirpimas, nuolatinis nuovargis, alkio jausmas, staigus svorio kritimas, pablogėjęs regėjimas.

II. tipo diabeto pradžią diagnozuoti sunku, nes požymiai pasireiškia ne iš karto. Požymiai tokie patys kaip ir pirmo tipo tik jie ne taip stipriai jaučiami. Dažnai dėl simptomų nejutumo šis tipas diagnozuojamas per velai.

„Lietuvos diabeto asociacija“ interneto svetainė.

Vaikų cukrinis diabetas

Cukrinis diabetas – sunki lėtinė liga, kuria susergama sutrikus medžiagų apykaitai dėl insulino stokos ir jo neveiklumo. Insulinas – tai kasos hormonas, padedantis kraujo angliavandeniui (gliukozei) patekti į lasteles ir jas aprūpinti energija. Trūkstant insulino, gliukozė kaupiasi kraujyje, o lastelės badauja.

Vaikai dažniausiai serga pirmo tipo diabetu. Požymiai anksčiau aprašyti „I. Tipo diabeto požymiai“. Vaikų diabeto pradžia visuomet ūmi – liga išsivysto per kelias savaites, menėsius.

Tėvai tokiam vaikui turi keisti gyvenimo režimą. Vaikams turi būti sudaryta dieta ir dienos režimas. Normaliam vaiko augimui ir vystymuisi reikia pakankamai energijos, baltymų, vitaminų ir mineralų, tai gaunama iš angliavandenių, baltimingų, riebalų turinčių produktų, pieno, vaisiu ir daržovių. Maisto kaloringumas turi atitikti vaiko energijos poreikį, kad jis galėtų normaliai augti. Angliavandeniai turi patenkinti 50-60%, baltimai 17-20%, riebalai 30-33% paros energijos poreikio. Kad būtu lengviau orientuotis, visi maisto produktai pagal angliavandenių, riebalų, ir baltymų kiekį skirstomi į grupes.

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 555 žodžiai iš 1026 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.