Danija3
5 (100%) 1 vote

Danija3

Danija

Sostinė: Kopenhaga ; „Kopenhaga“ išvertus iš danų k. reiškia “pirklių uostas“ (danų k. “koben“ – pirklys ir “havn“ – uostas).

Gyventojų skaičius: 5,3 mln.

Plotas: 43 094 km2

Aukščiausias taškas : 173 m

Svarbiausi miestai : Kopenhaga, Orhusas, Olborgas.

Piniginis vienetas : Danijos krona

Valdymo forma : Parlamentinė Monarchija

Religija : Liuteronybė

Santvarka: Karalystė

Valstybinė kalba: danų

ES narė nuo: 1973

Danija – valstybė vakarų Europoje, tarp Baltijos ir Šiaurės jūrų. Įsikūrusi Jutlandijos p- yje ir salose : Danijos salyne (apie 500 salų, didžiausios : Zelandija, Fiūras, Lolanas, Falsteris, Langelanas, Mionas ), Š. Fryzų salose, Bornholme. Danijai priklauso – Grenlandija, kurios plotas 2175600 km , gyventojų skaičius – 56000. Taip pat Danijai priklauso Farelų salos, kurių plotas 1399 km , gyventojų skaičius – 47000. Kategato ir Eresūno sąsiauriai skiria Daniją nuo Švedijos, Skagerako sąsiauris – nuo Norvegijos.

DANIJOS SOSTINĖ .Kopenhaga yra Danijos sostinė, joje ir priemiesčiuose gyvena ketvirtadalis visų valstybės gyventojų. Kopenhaga įsikūrusi rytiniame Zelandijos salos pakraštyje. Tai didžiausia iš 482 salų, sudarančių apie 30% viso Danijos ploto. Žemai nusidriekęs Jutlandijos pusiasalis vakaruose sudaro likusią Danijos teritorijos dalį.

RELJEFAS. Danija – daugiausia lygumų (zandrinių, moreninių) kraštas. Jutlandijos šiaurėje ir rytuose reljefas kalvotas (iki 172 m aukščio), ežeringas. Reljefą suformavo paskutinysis apledėjimas. Bornholmo saloje – kietos kristalinės uolienos, daugiausia granitai (Baltijos skydo pakraščio).

KLIMATAS. vidutinių platumų jūrinis. Vasara vėsi, žiema švelni, nepastovi. Liepos vid. temperatūra 15 – 17 C, sausio nuo 0 iki 1 C. Kritulių per metus vidutiniškai 800 mm vakaruose iki 600 mm rytuose, daugiausia rudenį ir žiemą.

VIDAUS VANDENYS. Upės trumpos, bet vandeningos. Ilgiausia (158 km) – Gudeno upė Jutlandijos pusiasalyje. Daug nedidelių ledyninės kilmės ežerų.

AUGALIJA IR GYVŪNIJA. Miškai užima ~10 % teritorijos. Didžiausias masyvas (60 km) yra Jutlandijos šiaurinėje dalyje. Vyrauja bukai, ąžuolai, sodinamos eglės, pušys, maumedžiai. Miškuose yra stirnų, dėmetujų ir tauriųjų elnių, briedžių, kiškių, voverių.

GYVENTOJAI.Danijoje yra 5 173 tūkst. gyventojų. Be to, gyvena ~ 40 000 vokiečių (prie sienos su Vokietija), ~ 10 000 švedų. Šiaurės Fryzų salose gyvena fryzai (~ 300), Farerų salose – fareriečiai (~ 38 000), Grenlandijoje – eskimai (~ 40 000). Dauguma tikinčiųjų liuteronai. Gyventojų vid. tankumas 120 žm./km . Ypač tankiai gyvenama

Zelandijos saloje (joje yra Kopenhaga) – 272 žm./km (16 % Danijos teritorijos, 43 % gyventojų); rečiausiai – Jutlandijos pietuose ir vakaruose (30 – 60 žm./km ). Miestai daugiausia nedideli, bet juose yra 3/4 Danijos gyventojų.

DIRVOŽEMIAI. Jutlandijos pusiasalio vakaruose jauriniai, rytuose ir salose – miškų rusvieji, žemose pakrantėse – pievų aliuviniai. Jutlandijos vakaruose ir šiaurėje daug pelkėtų plotų. Zelandijos saloje vyrauja derlingi priemolio dirvožemiai.

PRAMONĖ .Danija sukūrė aukšto lygio perdirbimo pramonę. Pramonėje vyrauja didelės monopolijos. 4 bankai – Danijos nacionalinis, Danijos žemės ūkio, Kopenhagos privatinis ir Kopenhagos prekybos – sutelkę daugiau negu 1|2 šalies kapitalo. Mašinų gamybos, metalo apdirbimo, chemijos, maisto, tekstilės pramonė pagamina 3|4 pramonės produkcijos vertės. Svarbiausia mašinų gamybos šaka – laivų statyba. Statomi keleiviniai laivai, tanklaiviai. Gaminami dyzeliniai varikliai, maisto, odos ir avalynės, cemento pramonės įrenginiai, dviračiai, televizoriai, radio aparatai ir t.t. Daugiau kaip 1|2 visų pramonės įmonių yra Kopenhagoje. Metalurgijos pramonė perdirba įvežtinę žaliavą. Pagrindiniai šalies ištekliai : kviečiai, miežiai, galvijai ir kiaulės, sūriai, žvejyba, nafta, laivai.

ŪKIS .Danijos žemės ūkis išplėtotas. Šiuolaikiškai įrengti Danijos ūkiai tiekia pieno produktus ir kiaulieną. Danija – indrustinė agrarinė šalis. Pasaulyje jai tenka 0,2% gyventojų, 0,7% pramonių produkcijos vertės, 1,3% užsienio prekybos apyvartos. Danijos eksporto specalizacija : žemės ūkio gaminiai, maisto pramonės ir žemės ūkio mašinos, laivai, elektronikos pramonės gaminiai.DANIJA – salų valstybė. Danija yra pati mažiausia iš Skandinavijos šalių. Jos teritoriją sudaro Jutos pusiasalis ir maždaug 406 salos, iš kurių gyvenama tik 86-šiose.

Kopenhagoje veikia seniausias pasaulyje (įkurtas 1843 m.) Tivoli atrakcionų parkas.

Danijai priklauso didžiausia pasaulyje sala – Grenlandija, 8 kartus didesnė už pačią Daniją, tačiau joje gyvena tik 56 tūkst. žmonių.

Danijos vėliava vadinama „danebrog“, yra raudona su baltu lotynišku kryžiumi. Pagal padavimą, ji nukritusi iš dangaus 1219 mūšyje prie Talino.

Danija – dviratininkų šalis. Kaip ir daugelyje kitų šalių, taip ir Danijoje, šeima turi mažiausiai vieną mašiną. Tačiau kiekvienam garbės reikalas – turėti savo dviratį. Danai dviračiais važinėja nuo tos dienos, kai jie buvo pradėti
gaminti – juk tai praktiška, neteršianti aplinkos susisiekimo priemonė. Čia niekas nesistebi pamatęs minantį pedalus kostiumuotą vyriškį ar moterį puošnia suknele.

Mažoji undinėlė – tai Danijos simbolis, Kopenhagos pasididžiavimas. Šią nuostabią skulptūrą 1913 m. sukūrė skulptorius E.Eriksenas, alaus daryklos „Carlsberg“ įkūrėjo C.Jacobseno užsakymu. Kada šis pamatė Danijos karališkajame balete Mažosios undinėlės vaidmenį šokančią Danijos primabaleriną, E.Prais ir liko be galo susižavėjęs šia moterimi.

Daniją pasaulyje garsina rašytojas H. K. Andersenas (1805 – 1875). Gimė neturtingų tėvų šeimoje, būdamas 14 metų amžiaus jis atvyko į Kopenhagą, tikėdamasis tapti aktoriumi ar baleto šokėju. Pirmąją savo pasakų knygelę išleido būdamas 30 metų. Iš viso pasirodė 24 jo knygelės, kurios šiandien išverstos į 100 kalbų.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 825 žodžiai iš 2556 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.