Dantukai
5 (100%) 1 vote

Dantukai

Įžanga

Kiekvieną kartą valgydami neapsieiname be dantų- jais kandame,kramtome,graužiame ir triname maistą.Dantimis maistą smulkiname,kad galėtume jį suvirškinti ir paversti energija.

Dantis susideda iš trijų svarbiausių dalių:vainiko(dalies,esančios virš dantų),kaklelio( siauros juostelės prie dantenų) ir šaknies(ji yra žandikaulyje).Danties šaknį žandikaulyje įtvirtina cementu vadinama medžiaga.

Dantį sudaro trys sluoksniai:gelsvai baltas emalis išorėje (kiečiausias organizmo audinys),po juo-dentinas ir viduje pulpos pripildyta danties ertmė.Pulpoje yra daug su žandikauliu susijungtų nervų.

Yra keturios dantų grupės.Kiekviena jų turi skirtingą užduotį.Kalto formos kandžiai yra burnos priešakyje-jais maistas atkandamas.Ilgesni aštrūs iltiniai dantys-jais maistas atplėšiamas.Plokštesniais,plačiais kapliais ir krūminiais dantimis maistas smulkinama,traiškomas ir trinamas.

Gyvenime išdygsta du dantų komplektai-pieniniai vaikų,jų yra 20,ir suaugusiųjų nuolatiniai, jų yra 32.

Dėstymas

Dantis susideda iš trijų dalių:

· Danties vainiko,matomoji danties dalis,esanti virš dantenų.Dantį čia dengia emalis,po juo yra dentinas,danties viduje- danties pulpa.Ant danties virš emalio paprastai susidaro plona skaidri plėvelė,sauganti dantį nuo žalingo rūgščių poveikio(nuvalyta ji vėl susidaro per 0,5h).Virš šios plėvelės susikaupia mikrobų sluoksnis,kurį apdengia vadinamoji baltoji apnaša iš seilių,žuvusių leukocitų,nusilpusio epitelio ląstelių,maisto liekanų.Pirmąją porą šis sluoksnis lengvai (skalaujant dantis ar valant dantis)nusivalo.Laiku nepašalintas,jis persisunkia druskomis,kalkėja,iš jo formuojasi dantų akmenys.

· 1-3 šaknų,jos yra žandikaulio duobelėse.Kandžiai ir iltys turi po vieną,kapliai-po vieną arba dvi,o krūminiai –po dvi arba tris šaknis.Žandikaulio duobutėse dantis tvirtai laiko jungiamojo audinio skaidulos,vadinamos periodontu,arba periodontiniais raiščiais.Vienas šių skaidulų galas prisitvirtinęs prie žandikaulio,o kitas-prie cemento.Šios skaidulos saugo dantis nuo traumų.

· Kaklelio ,siaura juostelė tarp vainiko ir šaknies,Danties dalis,kurią dengia dantenos.

Danties viduje yra danties ertmė(pulpa).

Pulpa –tai danties minkštimas.Užpildo danties ertmę ir danties šaknų kanalus(jie šaknies viršūnėje atsiveria angomis,pro kurias į dantį ateina kraujagyslės,limfagyslės,nervai)Pro dantis į kitus danties audinius patenka maisto medžiagos,šalinami medžiagų apykaitos produktai.Viršutinį danties sluoksnį sudaro kriaušės formos ląstelės odontoblastai.Jų ataugos įsiterpusios į dentino kanalėlius.Odontoblastai gamina dentiną,jungiamojo elementus,lemia danties augimą.Danties ląstelės histocitai kovoja su patekusiais į dantį mikrobais.

Svarbiausias danties audinys-dentinas.

Dentinas-antrasis,po emaliu esantis gelsvos spalvos danties sluoksnis.Dentiną,kaip ir emalį,sudaro dauguma tokių pačių medžiagų kaip ir kaulus.Dentinas minkštesnis už kaulą.Jame yra gyvųjų ląstelių ir kolageninių skaidulų.Jie sudaro beveik visą danties masę.

Danties vainiką dengia kiečiausias organizmo audinys-emalis.

Emalis- į kaulą panaši medžiaga,tačiau gerokai už jį kietesnė(kiečiausia žmogaus organizmo medžiaga).Emalyje nėra gyvųjų ląstelių.Didžiąją jo dalį sudaro mineralinių medžiagų-kalcio,fosforo ir fluoro junginių kristalai.

O šaknį dengia cementas,kurio struktūra ir chemine sudėtimi panašus į kaulą.

Cementas-į kaulą panaši medžiaga,primenanti emalį,tačiau už jį šiek tiek minkštesnė.Cementas sudaro ploną išorinį dantų šaknų sluoksnį.Jį su žandikauliu jungia ir sutvirtina periodontiniai raiščiai ,kaip ir šaknį.

Kūdikis gimsta be dantų,tačiau septintąją vaisiaus gyvenimo savaitę išilgai pirminis burnos viršutinio ir apatinio krašto sutankėja plokščiasis daugiasluoksnis epitelis,kuris sudaro dantų plokštelę.Vaikas turi 20 pieninių dantų,jie pradeda dygti penktą –septintą mėnesi,pradeda kristi penktais-septintais metais ir vėliau.

Yra keturios dantų grupės:kandžiai,iltys,kapliai ir krūminiai dantys.

Suaugęs žmogus turi 8 kandžius(vainikas kalto,šaknis kūgio formos,jais atkandamas maistas),4 iltinius dantis(vainikas ir šaknis kūgio formos,jais atplėšiamas maistas),8 kaplius(vainikas kubo formas,viršutinių kaplių šaknys dažnai dvišakos;jomis maistas smulkinamas)12 krūminių dantų(jie masyviausi,vainikas kubo formos,viršutiniai krūminiai dantys dažniausiai turi po 3šaknis,apatiniai-po 2;jais traiškomas ir trinamas maistas).Pagal šaknų skaičių dantys skirstomi į:

· Vienašaknius(kandžiai,iltys,kapliai,išskyrus pirmuosius viršutinius ir rečiau antruosius viršutinius)

· Dvišaknius(apatiniai krūminiai,viršutiniai pirmieji kapliai,rečiau viršutiniai antrieji kapliai)

· Trišaknius(viršutiniai krūminiai,proto dantų skaičius būna įvairus).

Dantis turi 5 paviršius:išorinį arba lūpinį,skruostinį,vidinį arba gomurinį,liežuvinį,po 2 kontaktinius ir okliuvinį.Priekinių dantų išorinis paviršius vadinamu lūpiniu,šoninių dantų-skruostiniu.Apatinių dantų vidinis paviršius vadinamas liežuviniu,viršutinių dantų-gomuriniu.Kontaktiniais paviršiais dantys yra prisiglaudę
vienas prie kito.Priekinių dantų okliuzinis paviršius vadinamas kandamuoju kraštu,o kaplių ir krūminių dantų-kramtomuoju paviršiumi.Kapliai ir krūminiai dantys kramtomajame paviršiuje turi gumburus,kuriuos skiria tarpgumburiniai plyšiai.

Kapliai turi po2 gumburus,viršutinieji krūminiai dantys –po 4, 3,apatinieji krūminiai dantys-po 6, 5 arba 4.Protinių dantų gumburų skaičius įvairus.

Dantys padeda susiformuoti kalbos garsams.Neturint dantų labai sunku ištarti garsus d,f,l,n,s,t,v,z,c,š.Bedantis švepluoja,neaiškiai kalba,pakinta jo veido forma,įkrinta skruostai,atsikiša smakras,padaugėja raukšlių.

Dantys yra patvarios struktūros,beveik nepasiduoda atsitiktinių faktorių poveikiui,turi griežtai genetiškai fiksuotą raštą,todėl naudojami tiriant genetinius ryšius tarp populiacijų,nustatant populiacijos odontologinį tipą.

Kad dantys būtų sveiki,svarbu juos prižiūrėti.

Burnos higienai – nepakankamas dėmesys

Pati svarbiausia sveikų dantų išsaugojimo priemonė – pasta ir dantis būtina juos valyti. Reikia valyti du kartus per dieną. Valome dvi minutes. Daug kas priklauso nuo dantų pastų.Naujausioje knygoje apie burnos higieną teigiama, jog šioje sferoje esama daug tyrimų. Kol kas dantis valome ne pačiomis geriausiomis pastomis. Pagal kai kurių dantų pastų klinikinio patikrinimo rezultatus, pati efektyviausia dantų pasta yra „Ultra brite original“, antroje vietoje – „Close-cep“. Į pirmą dešimtuką patenka mums žinoma pasta „Signal“. „Blend-a-med“, „Colgate“ yra trečiajame dešimtuke. „Aquafresch“ pastos yra sąrašo pabaigoje“.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 1011 žodžiai iš 1927 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.