Dantys
5 (100%) 1 vote

Dantys

Dantys

Dantis (lot. dentes) – burnos ertmės organas. Sudarytas iš burnos ertmėje išsikišusios matomos dalies – danties vainiko, trumputės tarpinės dalies – danties kaklelio ir šaknies, kuri yra įsiterpusi viršutinio bei apatinio žandikaulio dantų alveolėse. Dantys sudaryti iš dentino, danties vainikas padengtas emaliu, kaklelis ir šaknis – plonu cemento sluoksniu. Žandikaulio duobutėse dantis tvirtai laiko jungiamojo audinio skaidulos, vadinamos periodontu, arba periodontiniais raiščiais. Danties viduje yra ertmė – pulpa, kurioje gausu nervinių skaidulų ir kraujagyslių.

Dantys pagal formą ir funkciją skiriami į 4 rūšis:

– kandžiai (incisivi) – jų vainikas įlenktas, skaplelio formos, turi vieną šaknį. Kandžiais maistas atkandamas.

– iltiniai (canini) – jų vainikas aštriabriaunis, kūgio formos, turi vieną šaknį. Iltimis maistas atplėšiamas.

– kapliai (premorales) – jų vainiko paviršiuje yra 2 iškilūs gumburėliai, turi po vieną arba dvi šaknis. Kapliais maistas sutrinamas.

– krūminiai (molares) – jų vainiko paviršiuje 4-5 gumburėliai, turi po dvi arba tris šaknis. Krūminiais dantimis maistas malamas bei trupinamas. Kiekviename suaugusio žmogaus žandikaulyje yra po keturis kandžius, dvi iltis, keturis kapiliarus ir šešis krūminius dantis. Iš pradžių žmogus turi pieninius dantis, kurių yra 20, o vėliau išdygsta nuolatiniai – jų 32.

Dantų ligos

• Dantų kariesas (caries dentium)

• Pulpitas (pulpitis)

• Periodontitas (periodontitis)

• Parodontozė (parodontosis)

Dantų ėduonis (Dantų kariesas)

Dantų ėduonis arba dantų kariesas (lot. caries dentium) – danties emalio ir dentino nekrozė. Paprastai prasideda balzgana dėmele emalio paviršiuje ar jo duobutėse. Po to dėmelės paviršiuje susidaro ertmė, kuri lėtai, o kartais gana greitai didėja ir pasiekia danties pulpą. Atsiranda dėl mikroelementų (pvz., fluoro), vitaminų stokos maiste, angliavandenių pertekliaus maiste, o taip pat dėl kramtymo funkcijos sumažėjmo vartojant daugiau susmulkintą maistą. Sumažėjus danties emalio atsparumui, susidaro sąlygos burnoj esančių bakterijų bei virusų fermentams lengvai tirpdinti emalį.

Danties karieso vyksmas

Esant dantų kariesui gelia ir skauda dantis nuo šaltų, karštų, saldžių ir rūgščių produtų, ligonis negali normaliai sukramtyti maisto. Skaudant damntims, sutrinka ne tik seilių išsiskyrimas, bet ir skrandžio sulčių gamyba, todėl sutrinka maisto virškinimas. Tokie žmonės dažniau serga skrandžio uždegimu ir opalige.

Kaip galima išvengti dantų ėduonies? Reikia:

1) du kartus per dieną taisyklingai valyti dantis šepetėliu ir pasta su fluoru;

3) sveikai maitintis;

4) kas pusę metų lankytis pas stomatologą.

Kaip valyti dantis?

Dantų ir tarpdančių valymas, dantenų masažavimas – pagrindiniai kovos su dantų apnašu būdai.

Nuo pat kūdikystės, dantims dar neišdygus, burną reikia valyti 2 kartus per dieną marlės tamponu.Taip pradedami formuoti įpročiai visam gyvenimui. Išdygus dantims, jie valomi du kartus per dieną: ryte prieš ar po pusryčių ir vakare prieš einant miegoti. Dieną po kiekvieno valgymo patartina gerai išskalauti burną vandeniu. Valyti dantis pradedame nuo sunkiau prieinamų vietų. Pastos kiekis, išspaudžiamas ant šepetėlio, atitinka vaiko mažojo piršto nagelio dydį.

Dantų išoriniai paviršiai valomi vertikaliais ir sukamaisiais judesiais. Kramtomieji paviršiai valomi horizontaliais ar sukamaisiais judesiais. Vidiniai dantų paviršiai valomi šluojamaisiais judesiais, nuo dantenų kramtomųjų paviršių link. Valyti horizontaliais judesiais dantų šoninių paviršių negalima, nes apnašos tik sustumiamos į tarpdančius.

Kiekvieną dantų porą valome 8 – 10-čia judesių, dantis valome 2 – 3 minutes.

Būtina išvalyti visų dantų visus paviršius!

Nuo trejų metų vaikai gali pradėti valyti dantis fluoro turinčiomis pastomis. Dantų šepetėlis turi būti minkštas, jo galvutė nedidelė. Jis keičiamas kas 2 – 4 mėn. arba tuomet, kai šereliai pradeda deformuotis. Iki 7 m. amžiaus vaikai patys dar nesugeba gerai atlikti sukamųjų judesių, todėl namuose dantis turėtų išvalyti tėvai. Išvalius dantis, reikia nuvalyti ir liežuvį. Taip pat vaikus reikia mokyti valyti tarpdančius higieniniu siūlu. Higieniniai siūlai pradedami naudoti, tuomet, kai tarp pieninių krūminių dantų nėra tarpų.

Šiuo metu Jūs matote 55% šio straipsnio.
Matomi 647 žodžiai iš 1169 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.