Dantys1
5 (100%) 1 vote

Dantys1

Dantys

Ar žinai, kiek turi dantų?

Gali suskaičiuoti – 32. Šešiolika viršutiniame žandykaulyje ir tiek pat apatiniame.

O ar visi dantys vienodi?

Ne. Burnoje yra 3 rūšių dantų. Vienų vienokia paskirtis, kitų – kitokia.

Priekyje puikuoja 8 aštrūs kapliai. Jais lengvai perkandi morką arba ropę. Už jų – 4 stiprūs iltiniai. Jie padeda atkąsti ką nors kieto arba tąsaus.

O pačiam gale – 8 mažų ir 12 stambių krūminiu dantų. Jų paskirtis – smulkinti maistą.

Dantys – kiečiausioji tavo organizmo dalis. Baltas emalas, kuriuo padengti dantys, toks kietas, kaip dramblio kaulas. O juk iš dramblio kaulo tekinami biliardo kamuoliai, kurie nedūžta net nuo stipriausių smūgių.

Po emalio sluoksniu yra ne toks kietas, bet irgi aštriu boru, kai emalis prakiūra ir skylutę reikia užtaisyti tam tikro kieto cemento plomba.

Danties viduje slypi purus minkštimas. Jame išsišakojusios kraujagyslės maitina dantį, kaip ir visas kitas kūno dalis.

Dantys, nors ir labai tvirti, bijo kenksmingų mikrobų kaip ir kitos kūno dalys.

Po kiekvieno valgymo siauručiuose tarpdančiuose lieka trupinėlių. O maiste, kurį valgai, vandenyje, kurį geri, ir net ore, kuriuo kvėpuojame, visada pilna pavojingų mikrobų. Atsidūrę su trupiniais ,,jaukiuose” tarpdančiuose, jie labai patogiai įsikuria.

Jų atsikratyti galima tik dantų šepetėliu. Štai dėl ko reikia valyti dantis milteliais arba pasta rytą prausiantis ir vakare, einant gulti. Šiurkštūs dantų šepetėlio plaukeliai ,,iššluos” mikrobus, o milteliai ir pasta nuvalys likusį maistą. Dantys vėl bus balti.

O jeigu dantys prakiuro ir tu neskubi pas gydytoją užtaisyti šitos mažos skylutės, tai pats svetingai suteiki mikrobams patogią gūžtelę. Net mažiausioje kiaurymėje, kur pasirenka trupinėlį, gali tilpti milijonai mikrobų. O ten įsikūrę, jie skubiai griebtis darbo ir pradės gadinti savo dantis. Iš pradžių dentine atsiras maža skylutė, paskui – didesnė, paskui kiaurymė pasieks jautrų minkštimą, ir nuo šalto ar karšto valgio dantį pradės mausti. Dabar jau nebegalima dekti. Dantį reikia skubiai gydyti.Jeigu uždegimas persimes į žandikaulio paviršinį sluoksnį – antkaulį, visas žandas taip ištins, lyg būtum už žando užkišęs obuolį. Atsiras pūlinys. Tada sugedusį dantį reikės ištraukti ir jau visą gyvenimą turėsi vienu dančiu mažaiu. Štai kodėl bent du kartus per metus reikia parodyti dantis gydytojui, nelaukiant, kol juos ims skaudėti. Geriau iškęsti nelabai malonų bormašinos dūzgimą, negu netekti nors vieno danties.

Dantistai

Prižiūrėti dantis yra kasdieninis rupestis, bet būna atvejų, kai vien tinkamas maitinimas ir taisyklingas valymas šepetuku padėti negali: Dantistas geba rasti gydyti dantų ar dantenų susirgimus, kol jie dar nėra pernelygdideli. Rengenu dantistai gali pamatyti sugedusius dantis, kurie šiaip atrodo sveiki. Kai dantys išgenda dantistai gręžia sugedusias vietas, o paskui pripildo tuštumą emalio gumos (gyvsidabrio ir kitų metalų mišinių) ar sintetinės dervos, kuri dantį apšvietus, kietėja. Dantistai taip pat gali sutaisyti nulužusį dantį uždėdami dirbtinę karunėlę. Ir tik tada, kai nieko nebegalima padaryti jie traukia dantis ir keičia juos dirbtiniais. Mūsų protėviams sekėsi prasčiau: XVIII a. dantys buvo vagiami iš kapų, traukiami iš žuvusių karių burnos ir net gi jėga plėšiami iš nelaimingų aukų.

Šiuo metu Jūs matote 58% šio straipsnio.
Matomi 552 žodžiai iš 946 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.