Darbas grupėse su sergančiais astma
5 (100%) 1 vote

Darbas grupėse su sergančiais astma

1121

Įvadas

Visi puikiai žino, jog neretai bronchinės astmos priepuolio pradžia būna susijusi ir su žmogaus psichika. Tai ne koks nors įsikalbėjimas ar apgavystė – susidaro savotiškas sąlyginis refleksas, dėl kurio bronchine astma sergančio žmogaus organizmas tiesiog užprogramuojamas priepuoliu reaguoti į vieną ar kitą išorinį arba vidinį dirgiklį.

Neretai netinkamus sąlyginius refleksus pavyksta nugalėti vien tik pakeitus kokią nors smulkmeną: pvz., jei vaikas namuose nuolat terorizuoja savo tėvus, brolius ir seseris dusulio priepuoliais, tai neretai padeda laikinas išsiskyrimas, sakykime, kelias savaites trunkantis sanatorinio-kurortinio gydymo ir kartu taikomas psichoterapinio gydymo kursas. Vaikas labai greitai suvokia, jog namuose išmokta elgsena šioje naujoje aplinkoje jam nesuteikia kokių nors privilegijų – ir bronchinės astmos priepuoliai stebuklingai pradingsta. Ir jeigu šis vaikas grįžta namo, kur jo šeimos nariai nebepriima jo žaidimo taisyklių ir traktuoja jį kaip ir kiekvieną kitą sveiką šeimos narį, tuomet dingsta ir anksčiau buvęs nepageidautinas sąlyginis refleksas – atsiradus kokiai problemai ar ginčui, vaikas nebeterorizuoja savo artimųjų bronchinės astmos priepuoliais. Deja, suaugusieji dažniausiai neturi tokios galimybės „pasprukti“ iš nepageidautinus sąlyginius refleksus sukėlusios aplinkos. Jei astmos priepuoliai nuolat ištinka streso savo darbo vietoje apimtą ar vedybinių santykių įtampos draskomą žmogų, tai šiuo atveju neretai, atrodytų, neišsprendžiamų problemų smaugiamą žmogų gali išgelbėti gydytojas psichoterapeutas. Paprastai padeda vien valandą

trunkantis savitarpio pagalbos grupės pokalbis, kurio metu ligonis sužino, jog tokios pačios bėdos kamuoja ir kitus žmones. Be to, dar svarbiau, kad savitarpio pagalbos grupėje ligoniui nereikia apsimesti ar vaidinti kokio nors vaidmens – ir šiuos paprastus dalykus supratęs pacientas neretai pasijunta geriau.

Priepuolių baimė – virš galvos kybantis Damoklo kardas

Deja, bronchine astma sergančių ligonių gyvenimą apkartina ne vien netinkamai susiformavę sąlyginiai refleksai. Kaip sunkus Damoklo kardas virš daugelio pacientų galvų kybo naujo priepuolio ir gyvybei pavojingo dusulio baimė. Prie šios baimės gydymo taip pat gali sėkmingai prisidėti gydytojas psichoterapeutas – taikydamas įvairius gydomuosius atsipalaidavimo metodus, jis gali padėti ligoniui nugalėti savo baimę.

Autogeninė treniruotė kaip baimės nugalėjimo pavyzdys

Iš visų atsipalaidavimą sukeliančių metodų labiausiai paplitusi autogeninė treniruotė. Mokytis atsipalaiduoti pagal autogeninės treniruotės metodą geriausia nedidelėmis (6-8) grupėmis; vadovauti turi patyręs gydytojas psichoterapeutas. Po kelių kartų dažniausiai jau pavyksta atsipalaiduoti, ir pacientas gali toliau treniruotis namuose. Pasitelkę šį metodą, priepuolių baimę jau yra nugalėję tūkstančių tūkstančiai bronchine astma sergančių ligonių – kartu sumažėjo ir juos ištinkančių priepuolių. Baimė – tai veiksnys, kurio veikiamas bronchine astma sergąs žmogus patenka į užburtą ratą: astmos priepuolis sukelia baimę, o savo ruožtu baimė taip pat gali būti pakankamas naują astmos priepuolį sukeliantis veiksnys. Jei pacientas, nepaisant išmoktos autogeninės treniruotės, ir toliau paniškai bijo bronchinės astmos priepuolio, jam gali padėti psichoterapija – gydytojo psichoterapeuto taikomas gydymas.

Psichologinė pagalba

Nuolatinė psichologo ar gydytojo psichoterapeuto pagalba gali labai teigiamai paveikti bronchine astma sergančio žmogaus sveikatą – taikant šį gydymą, ilgainiui kartais pasiseka sumažinti ir vartojamų vaistų doze. Šis gydymo metodas ypač rekomenduotinas vaikams -vadovaujami patyrusio gydytojo psichoterapeuto, vaikai vaidina įvairius vaidmenis, piešia dažais, žaidžia vandenyje ar klausosi muzikos – šitaip vaikai pailsi, sumažėja vidinė įtampa. Taikomos šios priemonės gali ilgesniam laikui pagerinti bronchine astma sergančio vaiko būkle. Suaugusieji taip pat turi progą atsipalaiduoti klausydamiesi muzikos ar dirbdami atsipalaiduoti padedančius darbus (pvz., darydami rankdarbius, tapydami ar žiesdami puodus); įgyta vidinė pusiausvyra teigiamai veikia ligos eigą. Vokietijoje yra kelios psichologinės ir savitarpio pagalbos organizacijos. Į tokią organizaciją ar grupe gali kreiptis ir bronchine astma sergančio ligonio šeimos nariai – mat bronchine astma sergančio ligonio artimiesiems bendravimas su pačiu ligoniu ir jo priežiūra visuomet yra sunkus ir ypatingas, tikslingų veiksmų reikalaująs uždavinys.

1. Anketa astma sergančių poreikiams tirti

a) Kokie aplinkos faktoriai sukelia astmos priepolius?

b) Kuomet pajutote pirmuosius astmos požymius?

c) Ar astmos požymiai jums asocijuojasi su bronchų sienelių spazmais?

d) Ar bronchinė astma sutrikdo jūsų gyvenimo ritmą, pakeičia planus?

e) Ar dėl savo ligos (astmos) jaučiatės nevisavertis, nepilnavertis?

f) Ar polinkis sirgti bronchine astma yra paveldėtas ar įgytas?

g) Kokie jūsų poreikiai lieka nepatenkinti dėl ligos?

h) Ar jūsų šeimos nariai jus palaiko, padeda priepolių metu?

i) Ar dėl astmos priepuolių jūs išgyvenate baimės jausmą?

j) Koks yra jūsų fizinis aktyvumas?

k) Ar jūs turite žalingų
įpročių?

l) Kokia yra jūsų ligos rūšis (alerginė astma, plaučių emfizema, astma, lėtinio uždegimo pasekmė, paveldėta liga,?

Norint ištirti astma sergančiųjų poreikius svarbu suvokti kokia ligos forma jie serga. Kokį gyvenimo būdą propaguoja, kaip aktyviai sportuoja, kokius palaiko santykius šeimoje. Pagal šias indikacijas galima formuoti grupę.

2. Grupės sudėtis, dydis, struktūra.

Astma sergantys ligoniai susiduria su daugybe įvairiausių problemų. Pirmoji juos kamuojanti problema yra gryniai socialinio aprūpinimo. Sergantieji astma paprastai nuolatos vartoja antihistamininius, priešalerginius vaistus.norskai kuriosm socialinėsm, grupėms šitie vaistai yra kompensuojami, dalis pacientų už juos vis dar moka. Turint omenyje, kad hormoniniai vaistai kainuoja šimtais litų, tai tam, kad ligoniai galėtų gyventi visavertį gyvenimą didžiąją dalį biudžeto turi paskirtu vaistams.

Antroji grupė problemų dažniausiai yra psichologinio pobūdžio: pacientai neretai jaučia panišką baimę laukdami dusulio priepolių, taip pat jaučia baimę, kad nespės pavartotivaistų arbą jų neturės šalia. Alergine bronchine astma sergantieji šiek tiek sumažina ir savo gyvenimo kokybę, kadangi alergenai esantys gamtoje arba buityje sukelia priepolius,tai ligoniai paprastai yra linkę vengti susidūrimų su alergenais tokiu būdu ribodami savo laisvę ir gyvenimo kokybę.

Nemalonius išgyvenimus išgyvena ir šeimos nariai. Jie turi priisimti dalį atsakomybės už sergantįjį, priepolių metu jam padėti. Tėvai auginantys vaikus astmatikus jaučiasi kalti, kad perdavė polinkį ligai savo vaikams. Be abejo vargina ir nuolatinė įtampa, dėl vaiko savijautos, pokyčių stebėjimas nemalonių procedūrų atlikimo psichologiniai aspektai.

Didėjant grupei, potencinių santykių galimybės dramatiškai auga. Pvz Trijų žmonių grupėje yra šešios potencialios bendravimo kombinacijos, o septynių žmonių grupėje – 9t>6 kombinacijos. Didelėse grupėse kiekvienas narys turi daugiau sąmoningų socialinių santykių, bet mažiau galimybių juos palaikyti. Didėjant grupei, didėja santykių galimybės, bet mažėja narių komunikacijos laikas. Nedalyvavimas, kai kuriose grupėse, gali ir netapti problema. Negalima automatiškai pasakyti, kad nariai, kūne aktyviai nedalyvauja, nėra įsijautė į grupe., nors tai gali būti ir tiesa Paprastai grupes nariai aktyviai įsijaučia ir dalyvauja grupėje, kai jie jaučia savo įnašo, kuris gali būti įvertintas, svarbą.

Dažniausiai , mažos galimybes aktyviai dalyvauti veda prie nepasitenkinimo grupiniu procesu. Didele grupe lemia subgrupių formavimąsi, nes grupes nariai siekia pažinti artimiau tuos, kurie yra artimoje fizinėje aplinkoje. Didelėse grupėse dažniausiai kalba vienas arba du nariai, užimdami poziciją prieš grupę ir palaikydami orientuotą į lyderį sąveikos būdą Nes Jie siekia palaikyti grupes kontrole, mažina subgrupių formavimosi galimybes ir narių galimybes bendrauti vienas su kitu

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 1207 žodžiai iš 2309 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.