Darbas grupėse su sergančiais astma
5 (100%) 1 vote

Darbas grupėse su sergančiais astma

Įvadas

Visi puikiai žino, jog neretai bronchinės astmos priepuolio pradžia būna susijusi ir su žmogaus psichika. Tai ne koks nors įsikalbėjimas ar apgavystė – susidaro savotiškas sąlyginis refleksas, dėl kurio bronchine astma sergančio žmogaus organizmas tiesiog užprogramuojamas priepuoliu reaguoti į vieną ar kitą išorinį arba vidinį dirgiklį.

Neretai netinkamus sąlyginius refleksus pavyksta nugalėti vien tik pakeitus kokią nors smulkmeną: pvz., jei vaikas namuose nuolat terorizuoja savo tėvus, brolius ir seseris dusulio priepuoliais, tai neretai padeda laikinas išsiskyrimas, sakykime, kelias savaites trunkantis sanatorinio-kurortinio gydymo ir kartu taikomas psichoterapinio gydymo kursas. Vaikas labai greitai suvokia, jog namuose išmokta elgsena šioje naujoje aplinkoje jam nesuteikia kokių nors privilegijų – ir bronchinės astmos priepuoliai stebuklingai pradingsta. Ir jeigu šis vaikas grįžta namo, kur jo šeimos nariai nebepriima jo žaidimo taisyklių ir traktuoja jį kaip ir kiekvieną kitą sveiką šeimos narį, tuomet dingsta ir anksčiau buvęs nepageidautinas sąlyginis refleksas – atsiradus kokiai problemai ar ginčui, vaikas nebeterorizuoja savo artimųjų bronchinės astmos priepuoliais. Deja, suaugusieji dažniausiai neturi tokios galimybės „pasprukti“ iš nepageidautinus sąlyginius refleksus sukėlusios aplinkos. Jei astmos priepuoliai nuolat ištinka streso savo darbo vietoje apimtą ar vedybinių santykių įtampos draskomą žmogų, tai šiuo atveju neretai, atrodytų, neišsprendžiamų problemų smaugiamą žmogų gali išgelbėti gydytojas psichoterapeutas. Paprastai padeda vien valandą

trunkantis savitarpio pagalbos grupės pokalbis, kurio metu ligonis sužino, jog tokios pačios bėdos kamuoja ir kitus žmones. Be to, dar svarbiau, kad savitarpio pagalbos grupėje ligoniui nereikia apsimesti ar vaidinti kokio nors vaidmens – ir šiuos paprastus dalykus supratęs pacientas neretai pasijunta geriau.

Priepuolių baimė – virš galvos kybantis Damoklo kardas

Deja, bronchine astma sergančių ligonių gyvenimą apkartina ne vien netinkamai susiformavę sąlyginiai refleksai. Kaip sunkus Damoklo kardas virš daugelio pacientų galvų kybo naujo priepuolio ir gyvybei pavojingo dusulio baimė. Prie šios baimės gydymo taip pat gali sėkmingai prisidėti gydytojas psichoterapeutas – taikydamas įvairius gydomuosius atsipalaidavimo metodus, jis gali padėti ligoniui nugalėti savo baimę.

Autogeninė treniruotė kaip baimės nugalėjimo pavyzdys

Iš visų atsipalaidavimą sukeliančių metodų labiausiai paplitusi autogeninė treniruotė. Mokytis atsipalaiduoti pagal autogeninės treniruotės metodą geriausia nedidelėmis (6-8) grupėmis; vadovauti turi patyręs gydytojas psichoterapeutas. Po kelių kartų dažniausiai jau pavyksta atsipalaiduoti, ir pacientas gali toliau treniruotis namuose. Pasitelkę šį metodą, priepuolių baimę jau yra nugalėję tūkstančių tūkstančiai bronchine astma sergančių ligonių – kartu sumažėjo ir juos ištinkančių priepuolių. Baimė – tai veiksnys, kurio veikiamas bronchine astma sergąs žmogus patenka į užburtą ratą: astmos priepuolis sukelia baimę, o savo ruožtu baimė taip pat gali būti pakankamas naują astmos priepuolį sukeliantis veiksnys. Jei pacientas, nepaisant išmoktos autogeninės treniruotės, ir toliau paniškai bijo bronchinės astmos priepuolio, jam gali padėti psichoterapija – gydytojo psichoterapeuto taikomas gydymas.

Psichologinė pagalba

Nuolatinė psichologo ar gydytojo psichoterapeuto pagalba gali labai teigiamai paveikti bronchine astma sergančio žmogaus sveikatą – taikant šį gydymą, ilgainiui kartais pasiseka sumažinti ir vartojamų vaistų doze. Šis gydymo metodas ypač rekomenduotinas vaikams -vadovaujami patyrusio gydytojo psichoterapeuto, vaikai vaidina įvairius vaidmenis, piešia dažais, žaidžia vandenyje ar klausosi muzikos – šitaip vaikai pailsi, sumažėja vidinė įtampa. Taikomos šios priemonės gali ilgesniam laikui pagerinti bronchine astma sergančio vaiko būkle. Suaugusieji taip pat turi progą atsipalaiduoti klausydamiesi muzikos ar dirbdami atsipalaiduoti padedančius darbus (pvz., darydami rankdarbius, tapydami ar žiesdami puodus); įgyta vidinė pusiausvyra teigiamai veikia ligos eigą. Vokietijoje yra kelios psichologinės ir savitarpio pagalbos organizacijos. Į tokią organizaciją ar grupe gali kreiptis ir bronchine astma sergančio ligonio šeimos nariai – mat bronchine astma sergančio ligonio artimiesiems bendravimas su pačiu ligoniu ir jo priežiūra visuomet yra sunkus ir ypatingas, tikslingų veiksmų reikalaująs uždavinys.

1. Anketa astma sergančių poreikiams tirti

a) Kokie aplinkos faktoriai sukelia astmos priepolius?

b) Kuomet pajutote pirmuosius astmos požymius?

c) Ar astmos požymiai jums asocijuojasi su bronchų sienelių spazmais?

d) Ar bronchinė astma sutrikdo jūsų gyvenimo ritmą, pakeičia planus?

e) Ar dėl savo ligos (astmos) jaučiatės nevisavertis, nepilnavertis?

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 695 žodžiai iš 2301 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.