Demitologizuota motinystė vandos juknaitės apysakoje stiklo šalis
5 (100%) 1 vote

Demitologizuota motinystė vandos juknaitės apysakoje stiklo šalis

Demitologizuota motinystė Vandos Juknaitės apysakoje „Stiklo šalis“KITO balsas verčia kalbėti. Konfliktas – tai nesutapimas, ribinė situacija.

Konfliktuoja ne tik žmonės, bet ir garsai su raidėmis, žodžiai, diskursai. Konfliktas nebūtinai turi būti priešiškas ir griaunantis, jis gali kildinti naujas prasmes. Šiame straipsnyje pabandyta išskirti dvi sankirtas, du konflikto aspektus. Vienas – moteriškos kūrybos, kaip savito moters balso, pozicija logocentrinėje terpėje ir antras – rašytojos Vandos Juknaitės apysakos „Stiklo šalis“ motinystės tema.

Būsena TARP (gyvenimo ir mirties, tiesos ir melo, skausmo ir džiaugsmo, sąmonės ir pasąmonės, kito ir aš) aiški visuose Vandos Juknaitės kūriniuose. Tą jauseną išduoda ne tik temos, bet ir autorės sumodeliuota balso sklaida. (Dabartinės lietuvių kalbos žodyne balsui priskiriamos aštuonios reikšmės). Balsas V.Juknaitei nereiškia vieno užbaigto išleisto garsų junginio. Viena vertus, tai greičiau priverstinis (tiksliau – iššauktinis) kalbėjimas per save kito, dažniausiai silpnesniojo (vaiko arba „visų numinto ir sutrinto“, pasak V.Juknaitės) balsu. Kita vertus, balsas (ar vidinis, ar išorinis, ar sąžinės, ar kitos dimensijos) jau suteikia išėjimo ir išgirdimo galimybę. Rašytoja taip pat išplečia balso sąrangą pasitelkusi formaliąją kūrinių raišką, stilistiką. V.Juknaitės sakiniai vietomis pertraukti, trūkčiojantys, tarsi sukapoti, užgniaužti. Moters balsas

Visai neseniai išėjo, tapo girdimas ir pripažintas moterų menininkių balsas. Pasaulyje moterų grožinę kūrybą kaip savitą „moterų rašymą“, kaip neatskleistą ir nesuvoktą esatį suproblemino Virginija Woolf (1882–1941). Feministinės literatūros kritikos, priskiriamos subjektyvizmo krypčiai, atstovės pirmosios iškėlė moters literatūroje, literatūros moteryje klausimus, pradėjo moteriškų kultūros reikšmių tyrinėjimus. Feministinės literatūros kritikos pagrindus padėjo anglės ir amerikietės. Be minėtosios autorės, žymios Ellen Moers, Elain Showalter, Sandra M. Gilbert, Susan Gubar ir kt. Nuo to laiko rašytojos pasidalijo į dvi grupes: teigiančių literatūros belytiškumą ir vyriškosios bei moteriškosios literatūros šalininkių. Pastarajai priskiriama „Psych ir Po“ grupė Paryžiuje, kuriai atstovauja Helene Cixous, Luce Irigary. Julia Kristeva, nors ir neigdama specifinį moterų rašymą, kritikuodama „Psych ir Po“ teoretikes, pripažįsta tam tikrą moters skirtingumo egzistavimą.

Feministinė kritika siekia į šiuolaikinį diskursą įvesti subjektą Moteris, iš daugybės prieštaravimų išskirti naujo santykio „aš“ ir „kitas/kita“ prasmę, griauti arba priešpastatyti patriarchalinei simbolinei tvarkai moterišką simboliką, laiko ir erdvės supratimą.

Prancūzų teoretikė H.Cixous, 1975–1981 m. parašiusi nemažai teorinių ir meninių veikalų, siekia ardyti logocentrinę ideologiją, kuri tapatina moterį su pasyvumu, ir stengiasi iškelti moterį kaip gyvenimo, jėgos ir energijos šaltinį bei skelbti naują moterišką kalbą, kuri nepaliaujamai griautų patriarchalines binarines opozicijas, tokias kaip: aktyvumas/pasyvumas; saulė/mėnulis; kultūra/gamta; pažįstamas/juntamas; diena/naktis; galva/širdis.

Kadangi moterų ego neturi aiškių ribų, jos kenčia dėl nesugebėjimo individualizuotis. Moters seksualumas ir fiziologijos ypatumai negali būti eliminuoti, nes jie iš dalies lemia moters patirtį ir mąstymą. Siekiant iškelti moterį kaip „aš“, o ne kaip kitas, reikia pristatyti moterį reprezentuojančią savo patirtį, save atskleidžiančią kaip savarankiškąjį „aš“. Taip atsiranda galimybė vyriškajam subjektyvumui sukurti alternatyvų moteriškąjį. Jis savitas tuo, kad kūno ir pasąmonės ritmai pralaužia ir išsiveržia iš griežto racionalistinio luobo. Taigi feministinė kritika pabrėžia, kad moterų kūryba pasireiškia per tokius atskaitos taškus:

subjektas, kuris išreikštas kaip moteris;

simbolinė tvarka;

erdvės ir laiko samprata.

Šie feministinės kritikos iškelti klausimai svarbūs, atskleidžiant rašytojos V.Juknaitės iškeltą motinystės dramatizmą apysakoje „Stiklo šalis“. Ribinė situacija – konfliktas ir tapsmas

Autorė yra Vilniaus pedagoginio universiteto docentė. Ji priklauso Sauliaus Šaltenio, Romualdo Granausko, Leonido Jacinevičiaus, Juozo Apučio, Bitės Vilimaitės kartai, ryškiau atsiskleidusiai 7-8 dešimtmetyje. V.Juknaitė įsiterpia ir į žinomiausių mūsų laiko rašytojų prozininkių (Jurga Ivanauskaitė, Jolita Skablauskaitė, Zita Čepaitė, Bitė Vilimaitė, Vidmantė Jasukaitytė ir kt.), priklausančių įvairioms kartoms, būrį. Jas vienija moteriška pajauta. Tačiau ji taip pat skirtinga. Vienas skirtingumas – požiūris į motinystę, santykis su vaiku (kaip su kitu, kaip trukdžiu; ir kitas santykis kaip su savastimi ir savęs dalimi, žinant, kad tai tau nepriklauso), kitas santykis – su savo kūnu (taip pat kaip su kitu, kuriuo galima manipuliuoti, spekuliuoti, veikti vyriškąjį pasaulį, ir kaip su savo dalimi, kurią atiduodama prarandi save).

V.Juknaitė debiutavo apysakos ir apsakymų knygele „Ugniaspalvė lapė“ (išleista serijoje „Pirmoji knyga“. Vilnius, Vaga, 1983), vėliau išleido romaną „Šermenys“ (1990), kuris jai pelnė J.Paukštelio, Žemaitės literatūrines premijas, 1995 m. išėjo apysaka
„Stiklo šalis“, o 2002 m. – eseistikos ir straipsnių rinktinė „Išsiduosi. Balsu“. Be to, 2000 m. pakartotinai išleisti romanas ir apysaka, pridėta drama „Formulė“ (pagal ją Lietuvos nacionaliniame dramos teatre ir Rygos teatre „Skatuve“ G.Padegimas sukūrė spektaklius). Autorė yra parašiusi kino scenarijų, pjesių (Kauno akademiniame dramos teatre režisierius G.Padegimas pagal jos pjesę pastatė spektaklį „Vainuto raštininkas“, rodytas 1998 m.).

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 873 žodžiai iš 2884 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.