Diferencinė užkimimo diagnostika
5 (100%) 1 vote

Diferencinė užkimimo diagnostika

DIFERENCINĖ UŽKIMIMO DIAGNOSTIKA

Užkimimu vadinama pasikeitusi balso kokybė. Normalus, sveikas balsas yra malonaus skambesio (vertinant iš klausos) ir priimtino tiriamojo amžių ir lytį atitinkančio pagrindinio balso tono (balso aukščio) ir stiprumo. Užkimęs balsas yra nemalonaus skambesio (vertinant iš klausos) ir turi tam tikrų specifinių triukšmo komponentų (tiriant akustiškai). Balso susidarymo mechanizmas yra sudėtingas procesas. Svarbiausias vaidmuo tenka balso klostėms. Fonacijos pagrindą sudaro periodiškas balso klosčių (BK) virpėjimas. Net menkiausi balso klosčių funkciniai, anatominiai, uždegiminiai ar neoplazminiai pakitimai sutrikdo balso klosčių virpesius, ir balsas užkimsta. Taigi užkimimas yra balso generavimo dalies – balso klosčių pažeidimo požymis.

6-21 proc. vaikų ir suaugusių pacientų į gydytojus kreipiasi dėl balso sutrikimų. Užkimimas yra vienas iš pagrindinių gerklų ligų simptomų. Juo gali prasidėti paprasta virusinė infekcija ir sunkios, kartais gyvybei pavojingos ligos – gerklų edema, svetimkūnis, abipusis gerklų inervacijos sutrikimas, gerklų, skydliaukės vėžys, Parkinsono liga ir kt. Užkimimas svarbus ne tik medicininiu požiūriu, bet ir socialiniu. Užkimęs balsas gali trukdyti dirbti tam tikrą darbą, ypač jei reikia daug kalbėti.

Pacientas ir gydytojas dažnai užkimimą suvokia skirtingai. Pacientui tai gali būti ne tik pasikeitusi balso kokybė, bet ir balso nuovargis, susiaurėjęs tonų diapazonas (išnykę aukšti garsai), sunku kalbėti. Todėl vertindamas ligonio skundus, gydytojas turėtų įsiklausyti į ligonio balso kokybės pasikeitimus ir mokėti juos klasifikuoti.

UŽKIMIMO KLASIFIKACIJA

Jau seniai pastebėta, kad įvairioms gerklų ligoms būdingas skirtingas užkimimo pobūdis. Tuo remiantis, sudaryti būdingiausi užkimusio balso etalonai, kur skirtingą užkimimo pobūdį, vertinant subjektyviai (iš klausos), atitinka objektyvūs skirtingi akustiniai požymiai. Šiuo metu pasaulyje populiariausia yra 1969 m. japono N.Isshiki pasiūlyta, vėliau kitų mokslininkų ištobulinta faktorinė užkimimo klasifikacija, kitaip vadinama LGPAĮ (angl. GRBAS) skale. Pagal šią klasifikaciją gali būti girdimas grubus (G), pučiamas (P), asteninis (A) ir su įtampa (Į) užkimimo pobūdis. Kartais gali būti išklausomas ir mišrus, dažniausiai grubiai pučiamo (G-P) pobūdžio užkimimas. Bendrasis užkimimo laipsnis (L) ir kiekvienas užkimimo komponentas vertinami 4 sunkumo laipsniais: 0 – nėra, 1 – silpnas, 2 – vidutinis, 3 – stiprus. Taip užkimimą galima įvertinti kiekybiškai. Visiškas skambaus girdimo balso išnykimas vadinamas afonija.

UŽKIMIMO PATOFIZIOLOGIJA

Skirtingą užkimimo pobūdį atitinka skirtingas susidarymo mechanizmas. Grubus užkimimas (šiurkštus, pažemėjęs balsas) girdimas dėl neperiodiškai virpančių balso klosčių, kurį sukelia padidėjusi balso klostės (-čių) masė, sumažėjęs elastingumas. Pučiamą (silpnas, švokščiantis balsas) užkimimą sukelia turbulencinio triukšmo komponentai balse, atsiradę dėl nevisiškai susiglaudusių balso klosčių. To priežastis yra balso klosčių motorikos (adukcijos) sutrikimas, susidariusi mechaninė kliūtis tarp balso klosčių, nelygus, kietas balso klostės kraštas. Asteninis užkimimas (silpnas balsas) pasireiškia dėl sumažėjusio balso klosčių tonuso, įsitempęs (paaukštėjęs, metalinio atspalvio balsas) – dėl padidėjusio balso klosčių tonuso ir hiperadukcijos.

UŽKIMIMO PRIEŽASTYS

Užkimimo priežasčių yra labai daug. Jos gali būti funkcinės ir organinės.

Užkimimą sukelia ne visų gerklų, bet tik balso klosčių patologija.

Dažniausios funkcinės ligos yra psichogeninė ir hipertoninė disfonijos. Jas sukelia psichogeniniai (emocinė įtampa, charakterio ypatumai, depresija) ir mechaniniai (netaisyklinga fonacija) veiksniai. Dėl to didėja gerklų raumenų tonusas, formuojasi netaisyklinga kalbėsena, traumuojamos balso klostės ir gali atsirasti antrinių organinių pakitimų – balso klosčių mazgelių, polipų, kontaktinių granuliomų. Ne veltui BK mazgeliai kitaip vadinami ,,rėksnių” mazgeliais. Kitos organinės patologijos priežastys – įgimtos ligos, uždegimas (infekcinis ir neinfekcinis), nepiktybiniai ir piktybiniai balso klosčių navikai, traumos, įvairios etiologijos balso klosčių inervacijos sutrikimai ir kt. (1 lentelė). Dažniausiai diagnozuojama įgimta patologija, sukelianti užkimimą, yra gerklų paralyžius, kurį lemia gimdymo trauma ir CNS ligos. Kadangi gerklos yra inervuojamos ilgiausio galvinio – klajoklio (X) nervo, įgytus balso klosčių inervacijos sutrikimus gali sukelti galvos, kaklo ir krūtinės ląstos organų patologija. Dažniausios priežastys: strumektomija, kaklo trauma, infekcija, ne gerklų (skydliaukės, bronchų, stemplės, tarpuplaučio) piktybiniai navikai, neurologinės ligos. Virusinė infekcija yra pagrindinė ūminio laringito priežastis. Kitos infekcijos diagnozuojamos retai. Daugelį organinių ligų, tarp jų ir piktybinių navikų, skatina žalingi gyvenimo būdo įpročiai (rūkymas, alkoholio vartojimas), fizikiniai ir biologiniai dirgikliai. Didelę reikšmę turi patologinis gastroezofaginis refliuksas, kuris sukelia daugelį gerklų ligų – laringitą, BK edemą, granuliomas, mazgelius.

Užkimimo priežastys priklauso nuo amžiaus. Naujagimių ir kūdikių

užkimimą dažniausiai lemia įgimta gerklų patologija, mažų vaikų – uždegimas, vyresnių vaikų – balso klosčių mazgeliai, funkcinės ligos ir gastroezofaginio (gerklų-ryklės) refliukso liga (GERL), suaugusių iki 65 m. – lėtinis (GERL) ir ūminis virusinis laringitas bei BK mazgeliai, vyresnių nei 65 m. – amžiniai pakitimai (praesbylarynx), gerklų paralyžius, gerklų navikai.

UŽKIMIMO DIAGNOSTIKA

Užkimęs pacientas yra rimtas pacientas, kurį reikia tirti, ypač jeigu užkimimas tęsiasi ilgiau nei dvi savaites. Pirminė diagnostika remiasi anamneze, bendrąja ligonio apžiūra ir laringoskopijos duomenimis. Visapusiškas ligonio tyrimas parodytas 2 lentelėje.

ANAMNEZĖ

Etiologiniai veiksniai. Etiologinių veiksnių išaiškinimas svarbus aiškinantis užkimimo priežastis ir numatant tolesnę tyrimo taktiką. Rūkymas. Rūkantiems ir užkimusiems ligoniams pirmiausiai įtariamas gerklų vėžys (užkimimas ilgai gali būti vienintelis ligos požymis) arba lėtinis hiperplazinis laringitas (ikivėžinė būklė). Ligoniai iš karto siunčiami konsultuotis pas specialistą. Balso pertempimas. Išsiaiškinamas balso krūvis, balso lavinimas, kalbėjimo manieros, įpročiai, profesija. Dažniausios balso pertempimo priežastys: šaukimas, rėkimas, barniai, per didelis balso krūvis, dažni pokalbiai telefonu, krenkštimas, kosulys, kalbėjimas triukšme, neprigirdėjimas. Balso pertempimas gali sukelti funkcines ir organines (BK pseudonavikus, hematomą, varikozę) ligas. Jei ligoniui darbo metu reikia daug kalbėti, jį būtinai reikia siųsti pas foniatrą (balso specialistą). Infekcija. Persišaldymas gali būti virusinio ir bakterinio (retas) laringito ar gerklų inervacijos pažeidimo priežastis. Ilgai vartojant aerozolinius hormonus, taip pat ligoniams, sergantiems AIDS, galima įtarti grybelinį laringitą. Žalingos darbo ir aplinkos sąlygos (oro teršalai, inhaliaciniai alergenai, triukšmas) sukelia lėtinį, alerginį laringitą, navikus. Kitų organų ir sistemų ligos. Tam tikrų gerklų ligų atsiradimui (lėtinis laringitas, BK mazgeliai) yra svarbūs lokalūs dirgikliai, kurie gerklas veikia tiesiogiai (infekcijos mikroaspiracija, kontaktinis uždegimas) ir netiesiogiai (skatina kosulį, krenkštimą, kvėpavimą pro burną). Tai infekcinės ir obstrukcinės nosies (alerginis rinitas, rinosinusitas, iškrypusi nosies pertvara), ryklės (adenoidai, lėtinis tonzilitas), virškinamojo trakto (GERL), plaučių (lėtinis bronchitas, pneumonija, bronchinė astma) ligos. Vaistai. Tam tikrų vaistų, ypač tokių, kurie sausina gleivinę, vartojimas gali tiesiogiai veikti balso klostes ar paskatinti kitas gerklų ligas (3 lentelė). Trauma. Išorinės traumos yra retos. Jei ligoniui operuotas kaklas ir tarpuplaučio organai, dažniausiai įtariamas BK inervacijos sutrikimas. Po buvusios grubios intubacijos gali formuotis balso klosčių granuliomos. Svetimkūnis į gerklas papuola jaunesnio amžiaus vaikams. Tarp balso klosčių įstrigęs svetimkūnis sukelia obstrukcinį kvėpavimo nepakankamumą ir afoniją. Ligoniui būtina skubi pagalba.

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 1214 žodžiai iš 3536 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.