Dingę be žinios žmonės
5 (100%) 1 vote

Dingę be žinios žmonės

1121

Pastarojo meto permainos , ypač ekonominės ir socialinės, pažeidė mūsų visuomenės psichinę ir moralinę pusiausvyra. Atsirado dar didesnis alkoholizmo, narkomanijos ir savižudybių procentas. O drauge ir naujo nusikaltimo užuomazga- prekyba žmonėmis. Dingusių be žinios žmonių skaičius Lietuvoje nuo 1989 metų nuolat auga. 1989 metais tokių žmonių buvo apie 600, 2000 metais šis skaičius išaugo iki beveik pusantro tūkstančio. Prieš kelerius metus buvo kalbama, kad Lietuvoje nėra dingusių žmonių problemos. Dabar sakoma, kad problema yra, bet nėra lėšų jai spręsti. Dingus žmogui (taip pat ir vaikui) , artimieji kreipiasi į policijos komisariato operatyvinės paieškos skyrių ( pagal gyvenamąją vietą) . Užvedama paieškos byla. Policija kreipiasi į visuomenę:

1. per žiniasklaidą

2. televiziją

3. komisariatuose iškabinama dingusiojo foto

4. apklausiami kaimynai, bendradarbiai ir kt.

Surinkta informacija perduodama į duomenų bazes. Į Interpolą kreipiamasi, jei įtariamas išvykimas ( pagrobimas) iš Lietuvos. Jei žmogus nerandamas per 1- 3 metus, teismas civiliniu kodeksu pripažįsta asmenį mirusiu.Dingusių žmonių šeimų paramos centras įkurtas Vilniuje 1995 m. Pagrindinė veiklos kryptis- padėti tėvams ieškoti dingusių vaikų, žmonoms- vyrų, vyrams- žmonų…Žmogaus dingimas yra ne vien artimųjų, bet ir valstybės reikalas. O kaip yra iš tikrųjų ?

Viena iš labiausiai paplitusių ir smarkiai plintančių prekybos žmonėmis rūšių- yra prekyba moterimis. Viena iš labiausiai paplitusių ir smarkiai plintančių prekybos žmonėmis rūšių yra prekyba moterimis- seksualinio išnaudojimo tikslais. Dingusių žmonių šeimos paramos centras skelbia, kad kasmet iš Lietuvos į užsienio valstybes apgaulės, kartais ir prievartos būdu išvežama ir parduodama seksualiai išnaudoti apie 400 jaunų moterų. Policijos teigimu, merginos išvežamos ne jėga, nes kol kas kertant sieną, niekas nėra kreipiąsis į policiją pagalbos. Galbūt iš baimės, kad joms ar jų šeimoms bus keršijama? Moterys mano, kad policija dažnai bendradarbiauja su nusikaltėliais- suteneriais ir prekeiviais.

Kiekvienais metais iš trijų Baltijos šalių į užsienį yra parduodama maždaug 3 tūkstančiai moterų, iš jų beveik pusė – iš Lietuvos. Tokius duomenis Vilniuje vykusio š. m. spalio mėn. Šiaurės ir Baltijos šalių kampanijos prieš prekybą moterimis seminaro „Apsauga ir parama prekybos moterimis aukoms“ proga pateikė Vidaus reikalų ministerijos viešojo saugumo politikos skyriaus vedėjo pavaduotojas Igoris Bazylevas. Anot I.Bazylevo, prekybos moterimis apimtis kasmet vis auga: „1998 metais Lietuvoje dėl prekybos moterimis nebuvo iškelta nė vienos bylos, tuo tarpu per devynis šių metų mėnesius – jau 19 bylų. Daugiausia tokių bylų yra Panevėžio, Klaipėdos ir Kauno regionuose“.Dėl prekybos žmonėmis Lietuvoje yra įtariami 62 asmenys, bet iki šiol nuteisti tik 6. „Pernai Vokietijoje aptikta 119 prekybos žmonėmis aukų iš Lietuvos. Tai sudaro 19 proc. visų nukentėjusių. Lietuvą lenkia tik Ukraina“, – sakė I.Bazylevas. Seminaru siekiama, kad informacija apie prekybą žmonėmis ir jos prevenciją pasiektų kuo nuošalesnes vietas, kur trūksta informacijos. Daugiausia moterų iš Lietuvos yra išvežama į Vokietiją, Didžiąją Britaniją, Olandiją, Prancūziją, Švediją, tuo tarpu anksčiau prekiautojų žmonėmis aukos dažniausiai patekdavo į Pietų šalis – Turkiją, Izraelį, Graikiją, Jungtinius Arabų Emyratus. Pastaruoju metu vis daugiau moterų išvežama į Ispaniją.

Pati visuomenė tapo informacijos apie dingusiųjų žmonių paieškos problemos nešėja. Ne tik Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija Dingusių žmonių šeimų paramos centras, bet ir daugelis kitų ne vyriausybinių organizacijų mėgina rasti šios problemos sprendimo būdus. Tačiau sudėtinga tai pasakyti, nes vis dažniau viena iš pagrindinių dingimo priežasčių- prekyba žmonėmis. Nors parengta nemažai įvairių planų, programų, tačiau kol kas dingusių žmonių paieškos sistema ydinga ir kartais žeidžianti. Iš tikrųjų kartais sunku pasakyti, ar trečią parą namo negrįžtanti paauglė dukra pabėgo iš namų , ar iš tikrųjų tapo prekybos žmonėmis auka. Nors dingusiųjų be žinios asmenų problema yra aktuali ir jai tenka ypatingas dėmesys kriminalinės policijos veikloje, bet dingimo priežastys dažnai priklauso nuo daugelio aplinkybių: pvz.: kartais susipykę su artimaisiais nenori apie save pranešti taip išreikšdami savotiška protestą ir kartu bando atkreipti į save dėmesį. Būna atvejų, kad su pareigūnais artimieji bendrauja nenuoširdžiai, dažnai pateikdami tik dalį informacijos ir tuo apsunkindami policijos darbą.

Šiandien galima teigti, kad dauguma dingusiųjų be žinios iki šiol nėra surasti, nes Lietuvoje vis dar manoma, kad dingsta (išimtis- vaikai, verslu užsiimantys žmonės) , tik nerimtos merginos, išvykstančios į užsienio šalį dirbti auklėmis, nors žino, jog teks būti prostitutėmis. Tačiau kyla klausimas- ar tikrai VISOS jaunos moterys, norinčios užsidirbti pragyvenimui yra amoralios? Deja, daugumos nuomonė vis dar kitokia…Mūsų visuomenė yra linkusi nepadėti parpuolusiam ( nors ir ne savo valia! ) , o dar labiau jį sugniuždyti. Sugrįžusios į tėvynę tokios moterys nežino, ar sugebės adaptuotis namuose, nes dažna
neturi darbo, neretai ir gyvenamosios vietos. Kartais jas persekioja tie patys prekeiviai žmonėmis. O kur dar patirta moralinė ir fizinė žala. Reikia kaip galima greičiau spręsti žmonių reintegracijos į visuomeninį gyvenimą problemą. Tokiu atveju jau nebepakanka tik teisininkų ar Dingusiųjų žmonių šeimos paramos centro darbuotojų pastangų. Čia turėtų veikti ir vyriausybės bei savivaldybės. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos valstybės sekretorius Rimantas Kairelis teigia, kad ministerija siekia sukurti sistemą, kuri padėtų prekybos aukoms integruotis į visuomenę: „Šiuo metu Lietuvoje yra gausus nevyriausybinių organizacijų, kurios padeda nukentėjusioms moterims ir vaikams integruotis į visuomenę, tinklas” . Manau, daug žmonių laukia šios sistemos darbo veiklos pradžios . Daugelį problemų galima išspręsti visuomenės švietimu. Tačiau tokio darbo kol kas niekas nevykdo.

Politikų nuomonė: Kol šalyje bus sunki socialinė ir ekonominė padėtis, dingstančių žmonių kreivė kils, nes šios priežastys verčia nemažą dalį žmonių emigruoti į užsienį uždarbiauti.Visada atsiras nusikaltėlių, norinčių tuo pasinaudoti. Statistika rodo, kad vykdydama dingusiųjų be žinios paiešką, policija atskleidžia ir kitus nusikaltimus. Politikai teigia, kad vien tik popierinėmis programomis problemos neišspręsi.Reikėtų, kad valstybinių institucijų atstovai nuoširdžiau bendrautų su nukentėjusiųjų šeimomis. Trūksta elementariausio žmogiškumo.Ir ne tik- finansavimo, visuomenės pagalbos. Švietimo stokos problema taip pat labai didelė. Informacijos apie dingusius žmones labai mažai. Apie tos problemos sprendimą- dar mažiau. Ieškodama medžiagos šiam darbui su tuo susidūriau. Iš mano pažystamų rato niekam nėra atsitikusi tokia nelaimė, tačiau aš labiau suprantu tuos žmones, kurie su ja susidūrė ar susidurs. Nes kriminalinės paieškos skyriuje nėra nė vieno pareigūno, kurio svarbiausia ar vienintelė pareiga ieškoti dingusiųjų žmonių. Lietuvoje labiau kruopščiai ieškoma dingusių automobilių, jų vagys baudžiami; ieškoma netgi šunų ir pavogtų dviračių, o dingusių žmonių paieška yra pačių dingusiųjų ir jų artimųjų reikalas. Pagal rastus duomenis pabandžiau susumuoti išvadas :

KAS DINGSTA:

VYRAS:

Pabėgimas dėl asmeninių priežasčių ( migracija).

Pagrobimas.

Nužudymas.

MOTERIS:

Pabėgimas dėl asmeninių priežasčių ( migracija ) .

Pagrobimas ( prekyba ) .

Nužudymas.

Smurtas, seksualinis išnaudojimas ( priverstinė prostitucija ).

VAIKAS ( iki 18 m. ) :

Smurtas šeimoje, seksualinis išnaudojimas.

Pagrobimas ( organų transplantacijai, priverstinei prostitucijai ) .

Nužudymas.

PAIEŠKOS KOMANDA

Šeimos nariai

Policija

Psichologas

Socialinis darbuotojas

Mokykla, darželis

Darbovietė

Giminės, kaimynai

Socialinio darbuotojo veikla:

Duomenų rinkimas,

Pasikeitimas informacija su paieškos komandos nariais,

Šeimos socialinės aplinkos vertinimas ( šeimos finansinės padėties, kitų šeimos narių saugumo ) ,

Likusiųjų šeimos narių integravimas į visuomenę ( netekus maitintojo ) ,

Bendradarbiavimas su Dingusiųjų žmonių šeimos paramos centru ( ar būti jo atstovu )

Organizuoti susitikimus su panašaus likimo šeimomis

Organizuoti psichologinę pagalbą

Nepalikti šeimos vienos su savo problemomis.

Kiekvienam patariam būti atsargiam. Nes dažnai gali būti išduotas arba parduotas. Net pažystamų žmonių. Už pinigus. Galį viešnamį, gal vergiškam darbui, gal kaip vidaus organų donorą. Žiauriausia prekyba- gyvais žmonėmis- pasiekė ir Lietuvą. Nusprendus išvykti:

1. Išsiaiškinti,ar asmuo, agentūra, siūlanti tau darbą veikia legaliai.

2. Sužinoti, ar tavo darbdavys iš tikrųjų egzistuoja, ar gali juo pasitikėti.

3. Įdėmiai perskaityti kontraktą, kurį tau siūlo pasirašyti.

4. Įsitikinti, ar jame aiškiai aptartos darbo sąlygos, tuo neįsitikinus, nepasirašyti.

Jeigu jau nuspendžiama išvykti:

1. Pranešti savo artimiesiems išvykimo datą, ir darbo vietą bei duomenis žmonių, su kuriais vyksit.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 1401 žodžiai iš 2776 žodžių.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA (kaina 0,87 €) ir įveskite gautą kodą į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.