Dingę be žinios žmonės
5 (100%) 1 vote

Dingę be žinios žmonės

Pastarojo meto permainos , ypač ekonominės ir socialinės, pažeidė mūsų visuomenės psichinę ir moralinę pusiausvyra. Atsirado dar didesnis alkoholizmo, narkomanijos ir savižudybių procentas. O drauge ir naujo nusikaltimo užuomazga- prekyba žmonėmis. Dingusių be žinios žmonių skaičius Lietuvoje nuo 1989 metų nuolat auga. 1989 metais tokių žmonių buvo apie 600, 2000 metais šis skaičius išaugo iki beveik pusantro tūkstančio. Prieš kelerius metus buvo kalbama, kad Lietuvoje nėra dingusių žmonių problemos. Dabar sakoma, kad problema yra, bet nėra lėšų jai spręsti. Dingus žmogui (taip pat ir vaikui) , artimieji kreipiasi į policijos komisariato operatyvinės paieškos skyrių ( pagal gyvenamąją vietą) . Užvedama paieškos byla. Policija kreipiasi į visuomenę:

1. per žiniasklaidą

2. televiziją

3. komisariatuose iškabinama dingusiojo foto

4. apklausiami kaimynai, bendradarbiai ir kt.

Surinkta informacija perduodama į duomenų bazes. Į Interpolą kreipiamasi, jei įtariamas išvykimas ( pagrobimas) iš Lietuvos. Jei žmogus nerandamas per 1- 3 metus, teismas civiliniu kodeksu pripažįsta asmenį mirusiu.Dingusių žmonių šeimų paramos centras įkurtas Vilniuje 1995 m. Pagrindinė veiklos kryptis- padėti tėvams ieškoti dingusių vaikų, žmonoms- vyrų, vyrams- žmonų…Žmogaus dingimas yra ne vien artimųjų, bet ir valstybės reikalas. O kaip yra iš tikrųjų ?

Viena iš labiausiai paplitusių ir smarkiai plintančių prekybos žmonėmis rūšių- yra prekyba moterimis. Viena iš labiausiai paplitusių ir smarkiai plintančių prekybos žmonėmis rūšių yra prekyba moterimis- seksualinio išnaudojimo tikslais. Dingusių žmonių šeimos paramos centras skelbia, kad kasmet iš Lietuvos į užsienio valstybes apgaulės, kartais ir prievartos būdu išvežama ir parduodama seksualiai išnaudoti apie 400 jaunų moterų. Policijos teigimu, merginos išvežamos ne jėga, nes kol kas kertant sieną, niekas nėra kreipiąsis į policiją pagalbos. Galbūt iš baimės, kad joms ar jų šeimoms bus keršijama? Moterys mano, kad policija dažnai bendradarbiauja su nusikaltėliais- suteneriais ir prekeiviais.

Kiekvienais metais iš trijų Baltijos šalių į užsienį yra parduodama maždaug 3 tūkstančiai moterų, iš jų beveik pusė – iš Lietuvos. Tokius duomenis Vilniuje vykusio š. m. spalio mėn. Šiaurės ir Baltijos šalių kampanijos prieš prekybą moterimis seminaro „Apsauga ir parama prekybos moterimis aukoms“ proga pateikė Vidaus reikalų ministerijos viešojo saugumo politikos skyriaus vedėjo pavaduotojas Igoris Bazylevas. Anot I.Bazylevo, prekybos moterimis apimtis kasmet vis auga: „1998 metais Lietuvoje dėl prekybos moterimis nebuvo iškelta nė vienos bylos, tuo tarpu per devynis šių metų mėnesius – jau 19 bylų. Daugiausia tokių bylų yra Panevėžio, Klaipėdos ir Kauno regionuose“.Dėl prekybos žmonėmis Lietuvoje yra įtariami 62 asmenys, bet iki šiol nuteisti tik 6. „Pernai Vokietijoje aptikta 119 prekybos žmonėmis aukų iš Lietuvos. Tai sudaro 19 proc. visų nukentėjusių. Lietuvą lenkia tik Ukraina“, – sakė I.Bazylevas. Seminaru siekiama, kad informacija apie prekybą žmonėmis ir jos prevenciją pasiektų kuo nuošalesnes vietas, kur trūksta informacijos. Daugiausia moterų iš Lietuvos yra išvežama į Vokietiją, Didžiąją Britaniją, Olandiją, Prancūziją, Švediją, tuo tarpu anksčiau prekiautojų žmonėmis aukos dažniausiai patekdavo į Pietų šalis – Turkiją, Izraelį, Graikiją, Jungtinius Arabų Emyratus. Pastaruoju metu vis daugiau moterų išvežama į Ispaniją.

Pati visuomenė tapo informacijos apie dingusiųjų žmonių paieškos problemos nešėja. Ne tik Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija Dingusių žmonių šeimų paramos centras, bet ir daugelis kitų ne vyriausybinių organizacijų mėgina rasti šios problemos sprendimo būdus. Tačiau sudėtinga tai pasakyti, nes vis dažniau viena iš pagrindinių dingimo priežasčių- prekyba žmonėmis. Nors parengta nemažai įvairių planų, programų, tačiau kol kas dingusių žmonių paieškos sistema ydinga ir kartais žeidžianti. Iš tikrųjų kartais sunku pasakyti, ar trečią parą namo negrįžtanti paauglė dukra pabėgo iš namų , ar iš tikrųjų tapo prekybos žmonėmis auka. Nors dingusiųjų be žinios asmenų problema yra aktuali ir jai tenka ypatingas dėmesys kriminalinės policijos veikloje, bet dingimo priežastys dažnai priklauso nuo daugelio aplinkybių: pvz.: kartais susipykę su artimaisiais nenori apie save pranešti taip išreikšdami savotiška protestą ir kartu bando atkreipti į save dėmesį. Būna atvejų, kad su pareigūnais artimieji bendrauja nenuoširdžiai, dažnai pateikdami tik dalį informacijos ir tuo apsunkindami policijos darbą.

Šiandien galima teigti, kad dauguma dingusiųjų be žinios iki šiol nėra surasti, nes Lietuvoje vis dar manoma, kad dingsta (išimtis- vaikai, verslu užsiimantys žmonės) , tik nerimtos merginos, išvykstančios į užsienio šalį dirbti auklėmis, nors žino, jog teks būti prostitutėmis. Tačiau kyla klausimas- ar tikrai VISOS jaunos moterys, norinčios užsidirbti pragyvenimui yra amoralios? Deja, daugumos nuomonė vis dar kitokia…Mūsų visuomenė yra linkusi nepadėti parpuolusiam ( nors ir ne savo valia! ) , o dar labiau jį sugniuždyti. Sugrįžusios į tėvynę tokios moterys nežino, ar sugebės adaptuotis namuose, nes dažna
neturi darbo, neretai ir gyvenamosios vietos. Kartais jas persekioja tie patys prekeiviai žmonėmis. O kur dar patirta moralinė ir fizinė žala. Reikia kaip galima greičiau spręsti žmonių reintegracijos į visuomeninį gyvenimą problemą. Tokiu atveju jau nebepakanka tik teisininkų ar Dingusiųjų žmonių šeimos paramos centro darbuotojų pastangų. Čia turėtų veikti ir vyriausybės bei savivaldybės. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos valstybės sekretorius Rimantas Kairelis teigia, kad ministerija siekia sukurti sistemą, kuri padėtų prekybos aukoms integruotis į visuomenę: „Šiuo metu Lietuvoje yra gausus nevyriausybinių organizacijų, kurios padeda nukentėjusioms moterims ir vaikams integruotis į visuomenę, tinklas” . Manau, daug žmonių laukia šios sistemos darbo veiklos pradžios . Daugelį problemų galima išspręsti visuomenės švietimu. Tačiau tokio darbo kol kas niekas nevykdo.

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 936 žodžiai iš 2768 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.