Dujinis suvirinimas labaratorinis
4 (80%) 2 votes

Dujinis suvirinimas labaratorinis

DEGUONINIS PJOVIMAS, DUJINIS SUVIRINIMAS IR AUKŠTATEMPERATŪRINIS LITAVIMAS

1. Deguoninis metalų pjovimas

Deguoninis metalų pjovimas pagrįstas tuo, kad metalas dega deguonies čiurkšlėje. Pjovimo pradžioje metalas įkaitinamas degiųjų dujų ir deguonies liepsna. Įkaitinus iki pakankamos temperatūros, artimos metalo lydymosi temperatūrai, pro pjautuvo antgalio centrinę kiaurymę leidžiamas grynas deguonis. Metalui degant, deguonies čiurkšlėje išsiskiria papildoma šiluma. Susidarę oksidai ir šlakai iš pjūvio išpučiami ir krinta žemyn.

Pjovimas būna efektyvus ir pjūvis esti kokybiškas tuomet, kai metalo degimo deguonyje temperatūra yra žemesnė už jo lydymosi temperatūrą. Priešingu atveju perpjauto metalo briaunos bus nelygios ir bus sunaudojama daug energijos. Oksidų, susidarančių pjaunant metalą, lydymosi temperatūra taip pat turi būti žemesnė už metalo lydymosi temperatūrą. Jeigu nebus patenkinta ši sąlyga, oksidai nebus išpučiami iš pjūvio, todėl neišvengiamai pablogės pjovimo kokybė.

Keliamus pjovimui reikalavimus tenkina Fe, Mn ir Ti. Pvz., geležies lydymosi temperatūra – 1539oC, degimo – 1330 C, o oksidų lydymosi temperatūra – 1373oC. Sunkiau pjaunami Ni ir Cu ir visiškai neatitinka reikalavimų Al, Mg, Cr, Zn. Pvz., aliuminio lydymosi temperatūra – 660oC, o jo oksidų – 2060oC.

Metaluose esančios priemaišos taip pat keičia jų pjovimo sąlygas. Plienų pjovimo deguonimi, kaip ir suvirinimo, galimybėms įvertinti yra skaičiuojamas ekvivalentinis anglies kiekis Ce, įvertinantis anglies ir įvairių legiruojančiųjų elementų įtaką plieno pjaunamumui:

Ce=C+0,16Mn+0,3(Si+Mo)+0,4Cr+0,2V+0,04(Ni+Cu).

Pagal deguoninio pjovimo galimybes plienai skirstomi šitaip: gerai pjaunami bet kuriomis sąlygomis, jų termiškai apdirbti nereikia (ekvivalentinis anglies kiekis <0,6); patenkinamai pjaunami (Ce lygus 0,6-0,8), juos pjaunant neigiamoje temperatūroje reikia pakaitinti iki 150oC temperatūros; ribotai pjaunami (Ce lygus 0,81-1,1), nes grūdinasi ir trūkinėja (tokius plienus reikia iš anksto pakaitinti iki 200-300oC temperatūros, o perpjautus lėčiau aušinti) bei blogai pjaunami (Ce>1,1), todėl juos reikia iš anksto pakaitinti iki 450oC, o perpjovus labai lėtai aušinti.

Sukurti įvairių konstrukcijų pjautuvai. Specialioje literatūroje jie skirstomi pagal šiuos požymius: pagal tai, kuo kaitinama (dujomis arba skystaisiais degalais); pagal degiųjų dujų ir deguonies sumaišymo principą (injekciniai, neinjekciniai); pagal paskirtį (universalieji, specialieji) ir pagal pjovimo būdą (skiriamajam, paviršiniam pjovimui arba kiaurymėms padaryti).

Labiausiai paplitę universalieji pjautuvai-degikliai (1 pav.), kuriais, keičiant pjovimo antgalius, galima pjauti nuo 3 iki 300 mm storio plieną. Jie yra lengvi ir patogūs dirbti.

1 pav. Universalusis pjautuvas-suvirinimo degiklis

2. Dujinio suvirinimo privalumai ir trūkumai

Suvirinant dujomis, jungiamų gaminio elementų briaunos ir pridėtinis metalas išlydomi šiluma, gaunama degant degiosioms dujoms (2 pav.).

Šį suvirinimo būdą paprasta panaudoti remontuojant laukuose žemės ūkio techniką, nes galima pakaitinti, atliekant čia kalviškus darbus, plačiai reguliuoti metalo įkaitimo greitį ir suvirinti plonus mašinų elementus.Tačiau, lyginant su lankiniu suvirinimu, yra mažesnis suvirinimo zonos įkaitinimo greitis, nedidelė šilumos koncentracija, susidaro didesnė šiluminio poveikio zona, todėl yra didesnė gaminių deformacijos tikimybė. Dujinio suvirinimo našumas labai priklauso nuo suvirinamojo metalo storio. Suvirinti dujomis yra brangiau, negu suvirinant lankiniu būdu, nes čia dažniausiai naudojamos brangios acetileno dujos, o patį procesą sunku mechanizuoti ir automatizuoti. Dažniausiai dujomis suvirinami: ploni (iki 3 mm storio) plieno lakštai, mažo skersmens vamzdžiai, vario, aliuminio ir jų lydinių gaminiai bei užvirinami įtrūkimai ketaus liejiniuose

3. Degikliai, dujinio suvirinimo liepsna ir suvirinimo technologijos

Degiosios dujos arba skystų degalų garai, susimaišę su deguonimi arba oru, degdami sudaro suvirinimo liepsną. Prilydyto metalo kokybė po suvirinimo ir jungčių kokybė labai priklauso nuo suvirinimo liepsnos sudėties. Todėl suvirintojas privalo stebėti suvirinimo liepsną ir teisingai ją reguliuoti degikliu. Degikliai komplektuojami su kelių numerių antgaliais. Jie keičiami, atsižvelgiant į suvirinamos medžiagos storį. UAB „AGA“ siūlo specialius lankstomus varinius antgalius suvirinti sunkiai prieinamose vietose ir kaitinimo antgalius litavimui (3 pav.).

Propano-butano degikliai skiriasi nuo acetileno degiklių tuo, kad turi įtaisą dujų mišiniui

papildomai pašildyti.

Acetileno-deguonies liepsna yra karščiausia, palyginti su kitų dujų liepsna.

Degant ore acetilenui, liepsnos fakelas yra ilgas, be branduolio, temperatūra neaukšta. Į mišinį padavus deguonies (atsukus jo čiaupą), staigiai pasikeičia liepsnos spalva ir forma, pakyla temperatūra. Keičiant deguonies ir acetileno santykį, galima gauti trijų rūšių liepsną: normalią (redukuojančią), oksiduo¬jančią, įanglinančią.

Liepsna pagal jos ašį ir skerspjūvį taip pat yra nevienalytė, atskirose jos zonose yra skirtingos temperatūros. Acetileno-deguonies liepsnoje galima išskirti tris zonas: branduolį, vidurinę (atstatančiąją)
zoną ir fakelą. Branduolį sudaro labai įkaitusio deguonies ir disocijuoto (išsiskaidžiusio) acetileno 2C+H2+O2 mechaninis mišinys. Branduolyje kietos anglies dalelės ryškiai švyti. Branduolio didumas priklauso nuo antgalio numerio ir mišinio ištekėjimo greičio. Aukščiausia temperatūra yra prie pat liepsnos branduolio, todėl degiklis suvirinant laikomas taip, kad liepsnos branduolys būtų 2−3 mm atstumu nuo metalo paviršiaus. Šia liepsnos dalimi metalas įkaitinamas.

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 825 žodžiai iš 2449 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.