Džonatanas livingstonas žuvėdra
5 (100%) 1 vote

Džonatanas livingstonas žuvėdra

I. GYVENIMO PRASMĖ

Žmogaus siela, kaip ir sąmonė yra beribė. Ribas apibrėžia ir taisykles diktuoja aplinka ir visuomenė, kurioje žmogus užauga. Laisvę jaučiantys žmonės renkasi laisvą mąstyseną, laisvą suvokimą, kuriuos padiktuoja prigimtinė sielos laisvė ir išsivadavimo troškimas.

Netgi Ričardas Bachas savo knygoje ,,Džonatanas Livingstonas Žuvėdra,, akcentuoja apie nusistovėjusias taisykles gyvenančią visuomenę, kuri užkerta jaunajam Džonatanui kelią tobulėti jo trokštama kryptimi (mokytis skraidyti auštojo pilotažo figūrų).Džonatanas gyvena ne tam, kad gyventų, o tam, kad mestų iššūkį prigimčiai ir peržengtų įprastas ribas, nors ir sulysęs, jis vis tiek negaudo žuvies, bet diena iš dienos mokosi skraidyti.

Kodėl tau, Džonai, taip sunku būti tokiam pat, kaip ir kitos Būriui priklausančios žuvėdros? [ 1, psl. 15]. Vieną gražią dieną, Džonatanai Livingstonai Žuvėdra, privalėsi suvokti, kad elgdamasis neatsakingai neišgyvensi. Gyvenimas paslaptingas ir mums nepažinus; aišku tik viena: atėjome į šį pasaulį maitintis ir kuo ilgiau išsaugoti gyvybę.

Šis pasakojimas apie mumyse slypinčius troškimus ir vertybes, kurias dažnai užgesina visuomenė ir jos normos. ,,Kasdieninės” vertybės – tai įvairios žmogaus gyvenimo sferos, jo veiklos (šeimos gyvenimas, darbas, socialinės ir politinės veiklos, visuomeninis gyvenimas, t.t.) ir jų rezultatai (pvz., individo finansinė situacija). Darbas kaip “kasdieninio gyvenimo” vertybė – tai individo atliekama veikla ir bendra jo darbinė situacija, susidedanti iš išorinių darbo sąlygų, socialinės aplinkos, užmokesčio, socialinių garantijų, karjeros galimybių ir pan. Taip suprantamas, darbas gali būti lyginamas su kitomis žmogaus gyvenimo sferomis, pvz. šeimyniniu gyvenimu, tolimesniu mokymusi, visuomeninėmis ar politinėmis veiklomis, poilsiu.

Dažnai pamirštame, kad teisingas socialinio pasaulio vaizdas neegzistuoja, kad jis visas – tai daugiau nei šeši milijardai skirtingų pasaulių, skirtingų matymų. Vaizdo „teisingumas“ priklauso tik nuo susitarimo. Taigi mūsų vertinimai, kad ir ką apie tai galvotume, yra suformuoti kultūros, laikmečio, tradicijų, auklėjimo, asmeninės patirties.

Apie kovą už tuos troškimus, vertybes ir pasipriešinimą idėjai, jog mūsų gyvenimai yra tarsi iš anksto nulemtų įvykių grandinė: gimsti, pasidžiaugi vaikyste, baigi mokyklą, įstoji į universitetą, ieškai darbo, arba jau dirbi, dauguma nusiperka automobilį, sukuria šeima, gimsta vaikai, pasensti, išeini į pensiją….

Ir jei gyveni ateitimi ir nuolat galvoji, o kas gi bus toliau, tada savo tikruosius troškimus, svajones nustumi į šalį, nes joms įgyvendinti tiesiog nebelieka laiko. O jei kovoji, gali būti nesuprastas, kaip, kad mūsų minėtasis Džonatanas.

Tu mums daugiau ne brolis, – visos kaip viena nutęsė žuvėdros, užsikimšo ausis ir demonstratyviai atsuko jam nugaras.[ 1,psl. 36]

Jis buvo neišklausytas, ištremtas iš būrio, įgaunant Atstumtojo statusą. Tačiau jis nepalūžta likęs vienas, Džonatanas daug dirba, gilindamasis į tai, kas būryje jam buvo uždrausta, jis mokosi skraidyti, niekieno nevaržomas Vienatvė ir tremtis suvokiami ne kaip didelis praradimas, o kaip natūralus dalykas, neišvengiamos laisvės kaina.

Džonatanui laisvė – žuvėdros nevaržomas skrydis. Laisvė nieko nekviečia ir nieko neatstumia, ji tiesiog yra, kaip šviesa, kaip diena ar naktis. Ji egzistuoja ir tampa vertybe tik tada, kai jos netenkame arba kai ją įgauname. Išsivaduoti iš susiformavusių visuomeninių normų ir savo negatyvių savybių nėra lengva, bet gyventi pasiekus nors dalinę laisvę – teikia džiaugsmą.

Reiktu pagalvoti Ar šiais laikais visi žmonės yra laisvi? Nuo ko priklauso laisvė? O gal nuo paties savęs? Kuo daugiau kalbama apie laisvę, tuo mažiau jos realiai egzistuoja. Na ir kas, kad kiekvienas žmogus gali elgtis kaip nori. Tačiau tikroji laisvė pasiekiama nedaugeliui.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 611 žodžiai iš 1178 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.