Eduardas balsys
5 (100%) 1 vote

Eduardas balsys

Eduardas Balsys gimė 1919m. gruodžio 20 dieną Nikolajeve Ukrainos TSR.Sisteminigai mokytis muzikos pradejo tik 1945m.,kai išvadavus Tarybų Lietuvą iš vokiškųjų okupantų ,buvo atgaivinta Kauno konservatorija.Prieš įstodamas į konservatoriją, jis dirbo pedagoginį darbą – dėstė Kretingos vidurinėje mokykloje fiziką.

Nuo pirmojo savarankiško kūrinio iki paskutinio opuso – toks platus yra pirmojo dvigubo Eduardo Balsio kompaktinio disko Dramatinės freskos, kurį išleido Muzikos informacijos ir leidybos centras, užmojis. Naujajame leidinyje – visi svarbiausi kompozitoriaus instrumentiniai kūriniai, žymėję reikšmingiausius lūžius ne tik kompozitoriaus kūrybinėje biografijoje, bet ir visoje lietuvių muzikoje.

Naujasis leidinys – tai puiki proga aktualizuoti ir bandyti įvertinti šiandieniniame kontekste Eduardo Balsio kūrybą. Muzikos tyrinėtojams Eduardas Balsys neabejotinai yra vienas svarbiausių lietuvių pokario kūrėjų, ypač svarbų vaidmenį suvaidinęs postalininiame lietuvių muzikos laisvėjimo ir atsinaujinimo procese šeštojo dešimtmečio pabaigoje. Daugeliui lietuvių kompozitorių Eduardas Balsys – mokytojas ir patarėjas, teigęs savo studentams, kad svarbiausi prioritetai komponuojant muziką yra spontaniškumas ir kūrybos prasmė. Atlikėjams, koncertuojantiems ir dar studijuojantiems, Balsys yra kelių chrestomatinių, nuolat atliekamų kūrinių autorius. Tačiau kaip Eduardo Balsio muzika skamba šiandieniniam klausytojui? Kuo ji gali sudominti? Naujasis dvigubas kompaktinis diskas įtikina – tai labai stipri, savo išraiškos galia stulbinanti kūryba. Turinti tvirtą dramaturginį pagrindą, monolitiška. Atrodo, kad šioje muzikoje nėra nieko nereikalingo, nepagrįsto. Ji neįtikėtinai skambi ir kokybiška, liudijanti išskirtinį kūrybinį talentą mūsų muzikos istorijoje.

Naujajame dvigubame leidinyje, kaip ir visame Balsio kūrybiniame palikime, dominuoja orkestrinė muzika, stambios formos: tai trys koncertai smuikui, simfodžiazinė Introdukcija ir pasakalija vargonams ir simfoninio orkestro grupei, „Jūros atspindžiai“, „Portretai“, taip pat Styginių kvartetas bei fragmentai iš baleto „Eglė žalčių karalienė“ (versija smuikui ir fortepijonui). Centriniu disko (kaip turbūt ir visos Balsio kūrybos) kūriniu galima būtų laikyti „Dramatines freskas“ (mp3), kurios tiesiog prikausto dėmesį ypatinga energija, muzikinių įvykių gausa, faktūros įvairove ir neįtikėtinai šiuolaikišku skambesiu.

Naujasis diskas yra ne tik kompozitoriaus kūrybos istorija. Šis leidinys atspindi ir lietuvių atlikimo meno raidą, reikšmingiausius atlikėjus, su kuriais kompozitoriui yra tekę bendrauti ir dirbti: tai smuikininkas Aleksandras Livontas, pianistė Olga Šteinbergaitė, Jurgis Fledžinskas ir Lietuvos kvartetas, vėliau smuikininkas Raimundas Katilius, Juozas Domarkas ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, vargonininkas Leopoldas Digrys. Visi jie – ryškios Lietuvos muzikinio gyvenimo asmenybės, perpratę ir mėgę galingą, plačių gestų Eduardo Balsio kūrybą.

Tenka pripažinti, kad diskas nebūtų pasirodęs be puikių istorinių įrašų, pagamintų Vytauto Bičiūno, Vytauto Einorio, Eugenijaus Motiejūno ir kitų įrašymo meistrų. Šiandien tokios apimties naujų įrašų leidinys būtų beveik neįmanomas. Visus įrašus naujajam leidimui „atgaivino“ kompozitoriaus sūnus Audrius Balsys ir garso režisierius Giedrius Litvinas. Specialiai šiam leidiniui buvo pagamintas tik vienas Koncerto smuikui ir orkestrui Nr.2 įrašas, kurį atliko jau naujosios atlikėjų kartos atstovė smuikininkė Ingrida Armonaitė ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas Juozo Domarko.

Leidinį papildo išsami, gausiai iliustruota knygelė lietuvių ir anglų kalbomis (tekstas Onos Narbutienės), kurioje apžvelgiami svarbiausi Eduardo Balsio gyvenimo etapai. Leidinys išleistas LR Kultūros ir sporto fondui ir Vytauto Lansbergio fondui parėmus.

Gruodžio 2 d. Vilniaus rotušėje pristatytas profesoriaus Eduardo Balsio kūrinių dvigubas CD. Kompozitoriaus vaikų Dalios ir Audriaus sumanymą įgyvendino Muzikos informacijos ir leidybos centras, veržliai jų padedamas. Leidinį parėmė Lietuvos kultūros ir sporto rėmimo bei Vytauto Landsbergio fondai.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 590 žodžiai iš 1137 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.