Egiptas1
5 (100%) 1 vote

Egiptas1

EGIPTAS

5200 m. pr. Kr. – atsikelia žemdirbiai iš “ Derlingojo pusmėnulio”.

3200 m. pr. Kr. – pirmuoju sujungtų karalysčių valdovu tampa MENAS. Regiononė valdžia.

3000 m. pr. Kr. – galutinai susiformuoja valstybė.

2680 m. pr. Kr. – faraonu tampa DŽOSERIS. Džoserio laiptuotoji piramidė.

2700 m. pr. Kr. – CHEOPSO piramidė.

2680 – 2180 m. pr. Kr. – SENOJI KARALYSTĖ.

2180 – 2050 m. pr. Kr. – PIRMOJI SUIRUTĖ.

2050 – 1780 m. pr. Kr. – VIDURINIOJI KARALYSTĖ.

1780 m. pr. Kr. – HIKSŲ UŽPUOLIMAS.

1780 – 1580 m. pr. Kr. – ANTROJI SUIRUTĖ.

1580 – 1080 m. pr. Kr. – NAUJOJI KARALYSTĖ.

525 m. pr. Kr. – Egiptą užkariauja PERSAI.

332 m. pr. Kr. – Egiptą nukariauja ALEKSANDRAS DIDYSIS.

30 m. pr. Kr. – miršta Kleopatra ir Egiptą nukariauja ROMA.

5200 – 3200 m. pr. Kr.

Žmonės atkeliavę iš “Derlingojo pusmėnulio” jau buvo įžengę į neolitą. Taip pat buvo ir vietinių gyventojų. Atvykėliai atsigabeno ir savo naujoves. Plinta žemdirbystė, gyvulininkystė, atsiranda raštas, susisiekimas, drėkinimo sistema. Kuriasi kaimai ir miesteliai, kurie jungdamiesi sudaro Šiaurės ir Pietų karalystes.

Žemdirbystei būtina irigacinė sistema, kuri neįmanoma be žmonių, kaimų ir sričių bendradarbiavimo. Egiptiečiai ima organizuotis, o kad tas procesas būtų veiksmingas, turi susivienyti abi karalystės.

Egipto valstybės susikūrimas ir problematika ( 3200 – 3000 m. pr. Kr.)

Mitologinėje tradicijoje užfiksuota, kad Egipto valstybę įkūrė faraonas Menas. Jis buvo Aukštutinio Egipto valdytojas savo dvasine ir politine valdžia sujungęs abu Egiptus. Istorikai ginčijasi dėl Meno teorijos. Archeologiniai radiniai verčia abejoti Meno tikroviškumu. Gardineris teigia, kad šį asmenį Manetonas bus išgalvojęs. Jo teigimu Egiptą įkūręs faraonas Narmeras. Monte teigia, kad į šį titulą pretenduoja ir kitas su šiuo jaikmečiu susijęs faraonas Aha. P. Dreatonas mano, kad tai to paties asmens vardas tik skirtinguose šaltiniuose užrašytas skirtingai. Realiausias ko gero yra Narmeras.

Graikas Erostrostenas teigė, kad valstybę įkūrė Anijonas. Tačiau ši teorija nerado pasekėjų net tarp Antikos žmonių.

Archologiniai radiniai, randami Aukštutinio Egipto šiaurėje, leidžia spėti, kad apie 3200 –3100 m. pr. Kr. jau suaiformavusi regioninė valdžia, atskiri ūkiniai centrai ( miestai ), atsiranda pirmieji nomai. Tačiau ši data dar nėra valstybės įkūrimas, nors ir buvo visos sąlygos.

Iki šiol neaiškios susikūrimo priežastys. Dreatono ir Marcineko teigimu vienijimo pagrindas buvo Aukštutinio ir Žemutinio Egiptų kova dėl irigacinių sistemų kontroliavimo. Ž.Egipto valdytojai buvo paskatinti burtis į karinę organizaciją ir užvaldyti A. Egiptą. A. Egiptas turėjo išvyststą irigacinę sistemą, o dėl to kentėdavo Ž. Egiptas.

Tačiau Gardinerio tyrinėjimai šią nuomonę paneigia. Jis įrodo, kad A.Egipto klajokliai gyvulių aogintojai užkariavo sėslius Ž.Egipto žemdirbius. A.Egipte buvo daug geriau išplėtota valdžios struktūra: iškyla seniūnai. Tuo tarpu Ž. Egipte to dar nėra. Šią teoriją išplėtoja Narmero plokštė. Ten pavaizduotas faraonas vienoje rankoje laikantis ginklą, o kitoje ibių galvas, kurie gyveno būtent Ž.Egipte. Narmeras valdė A.Egiptą. Tai simbolizuoja užkariavimą. Galutinai vieninga valstybė susiformuoja apie 3000 metus. Narmeras užkariavęs Ž.Egiptą įkuria sostinę Memfį ( pusiaukelėje tarp abiejų Egiptų ).

Piramidžių statyba

G. Čaildas pažymėjo, kad vienas iš civilizacijos rodiklių yra monumentalioji statyba. Piramidžių tyrinėjimai prasidėjo nuo Napaleono žygio 1796-97 metais. O “Gimimo diena” laikoma 1922 10 22 d., kai buvo paskelbtas Rozetės akmens dešifravimas. Emilis Žomaras buvo piramidžių tyrinėjimo pradininkas. Iš viso šiuo metu yra aprašytos 84 piramidės, datuojamos 28 – 18 a.

Išskiriami 3 piramidžių statybos centrai: į vakarus nuo Memfio ( Sakaros, Dašūros vietovės, pats senausias ); į šiaurės vakarus nuo Memfio ( Al Gizos pirtamidės ); Fajumos oazė. Seniausia yra III dinastijos faraono Džoserio laiptuotoji piramidė ( 28 a.). Visos laiptuotosios piramidės statomos prie Sakaros. Seniausios piramidės statytojas buvo žynys Imchotepas. Jis planavo statyti milžinišką mastabą, maždaug 10 m. aukščio ir 60 m. ilgio ir pločio. Tačiau projektas buvo pakeistas ir pristatytos dar 3 dalys. Dar vėliau buvo pristatytos dar 2 pakopos ir išėjo 6 pakopų piramidė.

28a. viduryje į valdžią atėjus IV dinastijai piramidžių statyba perkeliama iš Sakaros į Gizą. Apie 2700 metus prasideda Cheopso piramidės statyba. Po šio faraono mirties faraonai Hefrenas ir mikerinas pasistatė 2 maesnes piramides ir sfinksą. Pastatymo metu Cheopso piramidės aukštis buvo apie 140 m., o plotis ir ilgis – 230 ant 230 m. Ją sudaro 220 pakopų. Pastatyti reikėjo 2600000 akmeninių luitų. Vieno luito masė nuo 1 iki 2,5t. Bendras svoris – 6,5 mln.t. Pakopos buvo užtinkuotos, todėl piramidės sienos buvo lygios.

Egiptologai išskiria 3 piramidžių raidos pakopas:

1. Mastaba ( trapecijos forma ).

2. Laiptuotoji piramidė.

3. Lygioji piramidė.

Lauceris aiškina, kaip jos buvo statomos. Schema: atgabenami luitai; pastatoma pirmoji

pakopa; tada šalia pakopos pildavo smėlio pylimą; tada šiuo pylimu gabendavo luitus antrai pakopai; vėl
pilamas smėlis ir t.t.; pastačius visas pakopas smėlis nukasamas. Lauceris savo knygoje aptaria tiek mokslinius, tiek mistinius būdus.

Echnatono reforma (1379 – 1362 m. pr. Kr.)

Nuo šio faraono valdymo prasideda religinė reforma Egipte. Jis nutraukė karinių žygių politiką, norėdamas neutralzuoti Amono žinių įtaką valstybei. Echnatono tėvas, AmonchotepasIII, pasižymėjo kaip geras diplomatas: sudarytos sutartys su Babilonu, Mitanija, Asirija. Nutraukus karines akcijas sumažėjo įplaukos į iždą, o svarbiausia į šventyklas. Taigi žiniai netenka savo pajamų. Amanchotepas III pastatė naujus faraono rūmus Tėbuose, plėtojo Luksoro šventyklą. O lėšų nėra. Nutarta pasinaudoti Tėbų žinių turtais. Jie nesutinka. Todėl Echnatono įsakymu griaunamos Amono šventyklos ir iškyla naujas dievas Atonas.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 889 žodžiai iš 2703 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.