Egiptas3
5 (100%) 1 vote

Egiptas3

Oficialus pavadinimas: Arabų Egipto Respublika

Plotas: 1,001,450 km2 (sausuma – 995,450 km2; vanduo – 6,000 km2)

Kranto linija: 2450 km

Oficiali kalba: Arabų

Kitos kalbos: Prancūzų, Anglų, Berberų

Religija: 94% išpažįsta islamą, 6% – krikščionys, koptai ir kt.

Sostinė: Kairas

Valdymo forma: respublika.

Valiuta: Egipto svaras (EGP)

Eksporto partneriai: JAV – 18,3%; Italija – 13,7%; Jungtinė Karalystė – 8,4% (2002m.)

Eksportuoja: naftos produktus, medvilnę, tekstilę, metalo produktus, chemikalus, daržoves ir vaisius.

Importuoja: mechanizmus, įrenginius, maisto produktus, chemikalus, medieną, degalus, automobiliai, popierius.

Importo partneriai: JAV – 16,9%; Vokietija – 7,9%; Italija – 6,7%; Prancūzija – 6,5%; Kinija – 5%; Jungtinė Karalystė – 4,1%

Gyventojų skaičius: 74,718,797 (2003 Liepa)

Vidutinis gyventojų amžius: vyrų – 22,8m.; moterų – 23,5 m.

Natūralusis prieaugis: 1,88 %

Gimstamumas: 24,36/1000 gyventojų

Mirtingumas: 5,35/1000 gyventojų

Raštingumas: vyrų – 68,3%; moterų – 46,9%

Mieste gyvena apie 45%, kaime 55% žmonių.

Nedarbingumo lygis: 12 % (2001m.)

Biudžetas: pajamos – 21,5 bilijonai svarų, išlaidos – 26,2 bilijonai svarų (2001m.)

Klimatas – atogrąžų žemyninis.

Gausūs naudingųjų iškasenų ištekliai: nafta, geležis, apatitai, fosforitai, urano gamtiniai ištekliai, auksas, raudonasis granitas.

Gamtiniai pavojai: periodiškos sausros, dažni žemės drebėjimai, staigūs potvyniai, karštis, dulkių audros, smėlio audros.

Priklauso tokioms tarptautinėms organizacijoms: maisto ir žemės ūkio organizacija, Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (EBRD), tarptautinė atominės energijos agentūra (IAEA), Tarptautinis rekonstrukcijos ir plėtros bankas (IBRD), tarptautinė civilinės aviacijos organizacija (ICAO), Tarptautiniai prekybos rūmai (ICC), Tarptautinė plėtros asociacija (IDA), Tarptautinė finansų korporacija (IFC), Tarptautinė darbo organizacija (ILO), Tarptautinis valiutos fondas (IMF), Tarptautinė kriminalinės policijos organizacija (Interpolas), Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC), Tarptautinė standartų organizacija (ISO), Tarptautinė ryšių sąjunga (ITU), Nacionalinė pramonininkų asociacija (NAM), Amerikos valstybių organizacija (OAS), Afrikos vienybės organizacija (OAU), Jungtinės Tautos-JT (UN), JT Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO), Pasaulinė pašto sąjunga (UPU), Pasaulinė profesinių sąjungų federacija-PPF (WFTU), Pasaulinė sveikatos apsaugos organizacija (WHO), Pasaulinė intelektinės nuosavybės organizacija (WIPO), Pasaulinė meteorologijos organizacija (WMO),

Egiptas yra populiarus savo tekstilės pramone, aukščiausios kokybės medvilne, datulėmis, vynuogėmis, ryžiais, aliuminio gamykla, Nilu, piramidėmis, mumijomis.

GEOGRAFINĖ PADĖTIS

Egiptas yra Afrikos Šiaurės Rytuose. Iš Šiaurės Egiptą skalauja Viduržemio jūra, iš Rytų – Raudonoji jūra. Šalies kaimynai: iš Vakarų – Libija, iš Pietų – Sudanas, iš Rytų – Izraelis. 59 000km2 Egipto (iš Rytų) arba Sinajaus pusiasalis, priklauso Azijai. Gyvenamoji teritorija sudaro vos 3 proc. ploto Nilo slėnyje ir deltoje, oazėse ir pajūryje. Dykumos: Libijos, Arabijos, Nubijos. Vienintelė pastovi upė – Nilas.

Egiptas – tai pirmiausia upė Nilas. Paskui – siauras derlingas žemės ruožas, iš dviejų pusių suspaustas dykumų, atgrasančių nuo bet kokio bandymo čia įsiveržti. Kontrastų žemė: vanduo, augmenija, smėlis. Nilui, ištekančiam iš lietingų centrinės ir rytinės Afrikos masyvų, reikia nepaprastos jėgos, kad atplukdytų savo vandenis, o su jais ir gyvybę ligi Egipto daugiau negu 6500 kilometrų. Tai ilgiausia upė pasaulyje. Nilas – puikus vandens kelias. Birželio mėnesį Nilo slėnis virsta didžiuliu ežeru. Memfyje vandens lygis pakyla 8 metrus ir nuslūgsta tik spalio mėnesį. Potvynis trunka keturis mėnesius, paskui, nuklojęs krantus derlingu dumblu, tinkamu pasėliams, Nilas grįžta į savo vagą.

Egipte vyrauja 300-2000 m. aukščiai. Yra al Kataros įduba (-133m.). Aukščiausia vieta – Katerinos kalnas Sinajaus pusiasalio Pietuose (2637 m.).

Egiptas yra atogrąžų ir subtropinėse klimato juostose. Išskyrus mažą Egipto plotą, esantį subtropinėje klimato juostoje, visoje šalyje yra sausa ir karšta. Ypač karšta būna 5-11 mėnesiais, nes saulės spinduliai krinta stačiausiai. O šiaurinėje Egipto dalyje, esančioje subtropinėje klimato juostoje drėgniau būna 11-5 mėnesiais, nes visos klimato juostos tarsi pasislenka link Šiaurės. Tada subtropinėje klimato juostoje vyrauja tropinis klimatas. Temperatūra abiem sezonais priklauso nuo šiaurinių vėjų. Pakrantės srityje didžiausia temperatūra – 37C, žemiausia – 14C. Didelis temperatūrų skirtumas dykumose: dienos metu oras įšyla iki 46C, o naktį temperatūra nukrenta iki 6C. Žiemos metu temperatūra nukrenta iki 0C.

Viduržemio jūros pakrantėje kritulių iškrinta 200 mm per metus. Kritulių skirtumas didėja einant į pietus. Kaire iškrinta tik 8 mm lietaus per metus, o dykumose gali palyti tik kartą per kelerius metus.

Egiptas yra pusdykumių ir dykumų gamtinėje zonoje. 96% Egipto teritorijos užima dykumos. Didžiausi plotai – pusdykumių ir dykumų dirvožemiai, tik prie Nilo ir Nilo deltoje yra aliuviniai dirvožemiai.

Nilas skiria Egiptą nuo Sudano ir išteka Sudano šiaurėje.
Nilo ilgis – apie 1545 km. Jis įteka į Viduržemio jūrą. Per visą upės ilgį nuo pietinio kranto iki Kairo jis teka vingiuodamas siauru slėniu. Naserio ežeras – ilgas draustinis, ištįsęs pietuose. Ežeras yra 480 km ilgio ir 16 km pločio pačiame plačiausiame taške. Apie dvi trečiosios šio ežero yra Egipte. Geografiškai ir tradiciškai Nilo slėnis dalijamas į du regionus: žemutinio ir aukštutinio Egipto. Iš 2450 km Egipto pakrantės dvi trečiosios yra prie Raudonosios jūros.

Natūralūs ištekliai Egipte yra auksas ir raudonasis granitas. Pagrindinis išteklius – nafta, jos daugiausia randama Raudonosios jūros pakrantės regione. Kiti ištekliai – fosforas, magnis, geležies rūda ir uranas. Šie visi ištekliai yra gabenami į kitas šalis.

Egipto dykumose sutinkami šie gyvūnai: gazelės, dykumų lapės, hienos, šakalai, laukiniai asilai ir t.t. Tarp daugybės Egipto roplių yra nuodingų gyvačių. Krokodilai ir begemotai nuo antikos laikų apsigyvenę žemutiniame Nilo slėnyje ir Nilo deltoje, dabar gyvena ir aukštutinėje Nilo dalyje. Nilo deltoje ir Nilo slėnyje gyvena daug paukščių: pelikanai, flamingai ir t.t. Dykumose randami ir skorpionai. Apie šimtas žuvų rūšių randama Nile ir deltų ežeruose.

POLITINĖ PADĖTIS

1952 metais Egiptas buvo paskelbtas respublika. Tai – suvereni arabų valstybė, demokratinė respublika.

Apie 1250 m. pr. Kr. Egipto valstybė buvo visiškai priklausoma nuo faraono Ramzio II valios. Egipto dievai buvo galingųjų ir turtingųjų dievai.

Egiptiečiams ar hebrajams kitokia valdymo sistema buvo tiesiog nesuvokiama, kol akiratyje pasirodė Mozė su savo alternatyva. Jis sutiko Jahvę, ir šis Dievas pasiūlė vargšams išlaisvinimą. Kai kurie iš šių bejėgių hebrajų patikėjo Moze ir buvo išlaisvinti iš Egipto tironijos, išėjo į dykumą, į Kanaaną, “Pažado” žemę. Nors tąkart jie patikėjo Moze, bet dar daug laiko turėjo praeiti, kol jie pradėjo pasitikėti pačiu Jahve.

Pagal 1971 konstituciją aktyviąją ir pasyviąją rinkimo teisę turi piliečiai, sulaukę 21 metų. Valstybės vadovas yra prezidentas, renkamas gyventojų 6 metams. Jis nustato valstybės politiką, skiria ministrą pirmininką ir kitus vyriausybės narius, aukštuosius pareigūnus, leidžia dekretus ir nutarimus, skelbia karą, įveda ypatingąją padėtį, sudaro ir ratifikuoja tarptautines sutartis, yra vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas. Aukščiausiasis įstatymų leidybos organas yra Nacionalinis susirinkimas (360 deputatų, iš kurių 10 skiria prezidentas, kitus renka gyventojai 5 metams). Vykdomąją valdžią turi prezidentas ir vyriausybė. Vietos valdžios organai – centrinės valdžios skiriami muchafazų (gubernatorysčių) gubernatoriai ir muchafazų, miestų ir kaimų liaudies tarybos. Konstitucija teisės šaltiniu pripažįsta musulmonų teisės principus. Teismų sistemą sudaro I ir II instancijos teismai, specialūs teismai. Administracinius ginčus ir drausmės bylas nagrinėja administracinis tesimas – Valstybės taryba, konstitucingumą kontroliuoja Aukščiausiasis konstitucinis teismas.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 1195 žodžiai iš 3602 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.