Egzistencializmas remarko romane laikas gyventi ir laikas mirti
5 (100%) 1 vote

Egzistencializmas remarko romane laikas gyventi ir laikas mirti

Egzistencializmas kelia būties ir žmogaus egzistavimo problemas – gyvenimo prasmės, mirties, kančios. Žmogus svetimas, priešiškas pasauliui, nes šis priešiškas, nepavaldus žmogui. Tik maištu, veikla galima įveikti beviltiškumą. Erichas Marija Remarkas šios krypties rašytojas. Tad kodėl jo knyga ,,Laikas gyventi ir laikas mirti” priskiriama egzistencinei literatūrai?

1. E.M.Remarko biografija

Erichas Marija Remarkas

(1898-1970)

Gimė Žemutinėje Saksonijoje knygrišio šeimoje. Nuo pat jaunystės jautė potraukį literatūrai, menui, muzikai ir priešiškumą biurgerių aplinkai. Lankė katalikiškąją mokytojų seminariją. Išlaikęs baigiamuosius egzaminus, 1916 m. išėjo savanoriu į karą. 18 m. jaunuolis pateko į Pirmojo pasaulinio karo frontą, kelis kartus buvo sužeistas. Po karo E.M.Remarkas pradeda reikštis literatūrinėje veikloje. Jau 1918 m. išleidžiami jo eilėraščiai bei trumpi prozos kūrinėliai. Pirmieji du romanai „Svajonių būstas“ (1920) ir „Sustojimas horizonte“ (1927-1928) liudija apie autoriaus susižavėjimą estetizmu ir gyvenimo filosofija. Savo esė „Dekadanso vadovas“ (1924) jis akcentuoja instinktų svarbą, sakydamas, jog „protas – tai nepavykęs instinktas“, o instinktai yra visuomet teisingi.

Būsimasis rašytojas brendo veikiamas ne tik literatūrinių bei filosofinių impulsų, bet ir išeidamas gyvenimo mokyklą. Išbandė įvairiausias profesijas, daug keliavo, bet iš tiesų rašytojas išgyveno baisią depresiją. Giliai į sielą įsirėžę fronto vaizdai ir dvasiniai sukrėtimai verčia rašytoją tai išsakyti kūryboje. Per keletą savaičių parašo romaną „Vakarų fronte nieko naujo“ (1929) ir susilaukia didžiulės sėkmės. Tačiau Hitleriui užėmus valdžią, knyga buvo sudeginta.

Teko palikti tėvynę. 1931 m. jis persikėlė gyventi į Šveicariją, 1938 m. iš jo buvo atimta Vokietijos pilietybė. Rašytojas išvyko į Niujorką, nuo 1947 m. jis – JAV pilietis. Sukūrė 14 romanų, vieną pjesę, kelis apsakymų bei esė rinkinius. Mirė Šveicarijos mieste Lokarne.

Taigi remiantis rašytojo biografija, jau galime teigti, jog tragišką, sąlygišką požiūrį į gyvenimą suformavo pats likimas. Dar būnant jaunuoliu, patekimas į Pirmojo Pasaulinio karo frontą, turėjo didelės įtakos tolesniam gyvenimui ir ypač kūrybai.

2. ,,Laikas gyventi ir laikas mirti”

Naują herojaus tipą E.M.Remarkas sukuria viename reikšmingiausių savo veikalų – romane „Laikas gyventi ir laikas mirti“ (1954). Jauno kareivio Ernsto Grėberio išgyvenimai atskleidžia visos vokiečių tautos tragediją. Grėberis – taip pat fašizmo ir karo auka. Jis įsivaizdavo, jog kariauja už tėvynę, aklai pasitikėdamas valdžios vykdoma politika, tačiau palaipsniui, matydamas žmonių, draugų žūtį, jis pamažu suvokė karo beprasmiškumą. Grėberis išgyvena reikšmingą sąmonėjimo etapą. Jis gimė po Pirmojo Pasaulinio karo, užaugo pokarinių metų infliacijos ir neramumų skurde ir praregėjo paskutiniame kare. Jau nuo pat romano pradžios aprašomi žiaurūs fronto vaizdai. Nuo pirmojo sakinio jaučiamas mirties kvapas. Persipina mirties ir gyvenimo akimirkos. Kasdien kareiviai iš po atitirpusio sniego atkasa ir palaidoja daugybę lavonų. Tai pritrenkia tikroviškumu: ,,Tai buvo batas. Jis pusiau nusimovė. Kojos nuo vandens supuvo batuose ir mėsa sušuto. Kūnas išsmuko, o batas liko Hiršmano rankoje.”

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 517 žodžiai iš 1000 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.