Egzistencinė psichologija
5 (100%) 1 vote

Egzistencinė psichologija

TURINYS

1. EGZISTENCINĖS PSICHOLOGIJOS SAMPRATA………………………………..3

2. EGZISTENCINIS NERIMAS………………………………………………………. 6

1. EGZISTENCINĖS PSICHOLOGIJOS SAMPRATA

Egzistencializmas – XX amžiuje atsiradusi filosofijos srovė, akcentuojanti individualumą, individo laisvę bei subjektyvumą, taip pat pasirinkimo ir atsakomybės svarbą žmogaus gyvenime.

XIX amžiaus antrame trečdalyje egzistencializmas kaip protestas tapo sąmoningu judėjimu ir smarkiai nulėmė XX amžiaus likimą. Egzistencializmas kaip išraiška yra būdingas pasaulinių karų ir visa nugalinčio abejonės ir beprasmybės nerimo laikotarpio filosofijai, dailei, literatūrai. Jis išreiškia mūsų situacija. (Tillich, 1999).

Pasak Z. Plužek, (1996), egzistencializmas žmogų suvokia kaip atitinkamai suderintų vidinių savybių visumą.

Egzistencija (lot. existentia – buvimas), tai viena iš pagrindinių egzistencializmo sąvokų, reiškianti žmogaus asmenybės būties būdą. Terminą „Egzistencija“ šia reikšme pirmąkart pavartojo Kierkegaard‘as.

Egzistencinė psichologija, tai asmeninės psichologijos kryptis, glaudžiai susijusi su egzistencializmo filosofija. Pasak W. Tatarkevič, (2003), apie 1930 m. egzistencinę filosofiją atgaivino vokietis Heideggeris, ji tapo skeptiškų, iracionalių ir pesimistinių to meto nuotaikų išraiška.

Žymiausi egzistencinės psichologijos atstovai įvairiose šalyse: Ludwigas Binswangeris (1881-1966), Medardas Bossas (g. 1903), abu šveicarai, Buytendijkas Olandijoje, Eugenijus Minkowskis Paryžiuje, Gebsattelis Vokietijoje, Victoras Franklis Austrijoje,Rollas May‘us, Jamesas Bugentalis, Henris Ellenbergeris, E. Laing, Salvatore Maddi – JAV (Plužek, Z., 1996).

Egzistencinės psichologijos mokslo šakos įkūrėjas V. Frankl, per karą buvęs koncentracinėje stovykloje, teigia, kad kiekvienas išgyvena gyvenimo prasmę. Mokslininkas apibrėžė Dasein (vok. būtis) būties pasaulyje sampratą. Dasein yra išgyvenimas, kad mes esame, egzistuojame ir neturime jokio kito pasirinkimo – tik būti pasaulyje.

Pasak R. Kočiūno, (1999), „būties“ sąvoka gali būti paaiškinta tik fenomenologiškai. Tai mūsų išgyvenamas žinojimas, kad „esame“, „egzistuojame“. Žmogus yra ir, su savižudybės galimybės išimtimi, neturi kito pasirinkimo. Anot šios psichologijos krypties atstovų, žmogus neturi galimybės kontroliuoti savo biologinės ir socialinės padėties. M. Heideggeris tai vadino „įmesties į pasaulį“ sąlyga. Žmogui neleista gimstant pasirinkti šalies, istorinės situacijos, šeimos. Ji apibrėžia žmogaus egzistencijos ribas. R. G. Olsonas taip apibūdino šias ribas: „Tai, ką žmogus turi siekti žinoti, – tai jo būties sąlygos. Jų supratimas, egzistencialistų manymu, yra ne žmogaus istorijos, žmogaus gamtinės ar socialinės aplinkos ar vadinamųjų žmogaus elgesio dėsnių žinojimo. Žmogaus būties sąlygų supratimas greičiau reiškia tam tikrų bendrų žmogaus egzistencijos bruožų, nekintančių per amžius, žinojimą. Tai žmogaus atsitiktinumas (atsitiktinis gimimas), ypatingumas (absoliutus unikalumas), laisvė (rinkimasis rizikuojant), fundamentalūs gyvenimo siekiai, būdai, kuriais žmogus palaiko santykius su pasauliu ir žmonėmis jame.“ (Kočiūnas, 1999). Šių žmogiškosios būties sąlygų priėmimas yra ir egzistencinio patyrimo grupės pagrindas.

Anot R. Kočiūno (1999), „įmestis“ negali visai nulemti gyvenimo, nes žmogus visada gali „peržengti“ tiesioginę situaciją. Prigimtis niekada nėra fiksuota ir nuolat vystosi, mes save nuolat naujai apibrėžiame nepaliaujamo tapsmo tėkmėje. Kuo daugiau patiriame save kaip aktyviai veikiantį pasaulyje subjektą, tuo daugiau atsiveriame būčiai ir tuo daugiau galimybių mums atsiveria – kai kurias jų įgyvendiname, o didesnės dalies – ne. Kita vertus, kuo daugiau išgyvename save kaip objektą su apibrėžtu ir nekintančiu gyvenimo projektu, tuo labiau panašėjame į „daiktą savyje“ su vegetuojančiu būties jausmu.

Taigi žmogaus gyvenimas yra jo santykių su pasauliu visuma. Tai pamatinė egzistencinio požiūrio tiek individualiojoje, tiek grupinėje psichoterapijoje prielaida.

R. Kočiūnas (1999), pateikia egzistencinės psichologijos atstovų išskirtus 4 svarbiausius žmogaus egzistavimo pasaulyje matmenis:

1. Fizinis matmuo – nuostatos kūno atžvilgiu, santykis su kūnu. Požiūris į sveikatą ir gyvybę, seksualinis gyvenimas, fizinė aplinka. Harmonija šitame matmenyje yra pagrindas visiems kitiems matmenims.

2. Socialinis matmuo – santykių su kitais pasaulis. Santykiai su tėvais, priklausomybė nuo kitų. Svarbu kaip žmogus priima kitus į savo pasaulį – ar priima ir susitaiko, ar bando keisti.

3. Psichologinis matmuo – santykis su pačiu savimi ir artimi, intymūs ryšiai su kitais. Šį matmenį sudaro atsakymas į klausimą „Ką bet kas pasaulyje reiškia man asmeniškai?“.

4. Dvasinis matmuo – Santykis su vertybėmis, su Dievu, pasaulėžiūra. Čia atsiskleidžia žmogaus sudėtingumas ir pagrindinės orientacijos, vertybės. Turime suprasti vardan ko mes gyvename. Jei vertybės yra tikrai svarbios, tai „jei žinai dėl ko, gali įveikti bet ką“.

Šalia žmogaus kaip būties pasaulyje sampratos, kitas fundamentalus egzistencinės terapijos
bruožas – siekimas suprasti žmogaus gyvenimą universaliųjų egzistencijos veiksnių plotmėje. Galima išskirti 7 svarbiausius universalius egzistencijos veiksnius:

1. būties jausmas;

2. žmogaus laisvė, jos ribotumas ir atsakomybė;

3. žmogaus baigtinumas (mirtis);

4. egzistencinis nerimas;

5. egzistencinė kaltė;

6. laikas ar buvimas laike;

7. prasmė ir beprasmybė.

Egzistencinės psichologijos atstovų teigimu pagrindinis žmogiškąją prigimtį apibūdinantis faktas yra, tai, kad žmogus yra gyvenanti būtybė, kuri nuolatos kinta ir pati tai sugeba suvokti. Sugebėjimas suvokti „kas esi“ yra tas pagrindas, kuriuo remiasi sugebėjimas laisvai pasirinkti elgesio būdą ir daryti sprendimus. Būdinga „buvimo“ ypatybė yra ta, kad žmogus privalo įsisamoninti, kad kai jis liausis egzistavęs – viskas pasibaigs. Žmogaus egzistencijos ypatybė yra ta, kad reikia būti ir tapti net suvokiant, jog buvimui ateis galas.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 851 žodžiai iš 1621 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.