Elektros pradmenys
5 (100%) 1 vote

Elektros pradmenys

Turinys

1. Kas yra elektra, jos atsiradimas……………………………….2

2. Kūnų įsielektrinimas, įelektrintų kūnų sąveika………….2

3. Elektros sroves samprata, elektros srovės kryptis…….. 3

4. Elektrinės grandinės dalys, elektrinė schema…………….3

5. Elektros srovės poveikis…………………………………………5

6. Elektros laidininkai ir izoliatoriai…………………………….6

7. Elektros srovės pavojus………………………………………….7

8. Taupykime elektros energiją ir saugokime gamtą………7

Kas yra elektra, jos atsiradimas

,,Žaibo blyksnis, tvykstelėjęs danguje audros metu, yra pats ryškiausias elektros ženklas. Beveik visais kitais atvejais elektra yra nematoma, tačiau ji daug dirba mūsų labui. Elektra yra energijos forma. Ji susideda iš elektronų – smulkių detalių, priklausančių atomams. Kiekvienas elektronas turi mažytį elektros krūvį, kuris reiškia elektros kiekį.“(Iliustruota vaikų encikl.)

Kai kuruos elektrinius reiškinius žmonės pastebėjo dar žiloje senovėje. Maždaug VI a.pr.Kr. pastebėta, kad gintaras patrintas vilna traukia lengvus kūnus. XVI a. fizikas Viljamas Gilbertas įrodė, kad ne tik gintaras, bet ir deimantai, stiklas, siera ir t.t. gali traukti smulkius kūnus. Todėl šį fiziką galima laikyti elektros mokslų pradininku.

Kūnų įsielektrinimas, įelektrintų kūnų sąveika

Kodėl patrynus, kai kurie kūnai pradeda traukti kitus kūnus? Taip atsitinka, todėl, kad jie įsielektrina, arba, galima sakyti, kad jie turi elektros krūvį, arba, kad jiems yra suteiktas elektros krūvis. Kas atsitinka trinant du kūnus? Tie kūnai geriau susiliečia ir susidaro palankesnės sąlygos elektronams pereiti iš vieno kūno į kitą. Todėl, kad vienas kūnas netekęs elektronų įsielektrina teigiamai, o kitas gavęs – neigiamai. Taigi teigiamą arbą neigiamą kūnus, sudarančių medžiagų įsielektrinimą lemia elektronų trūkumas arba elektronų perteklius. Vadinasi susiliesdami įsielektrina abu kūnai.

Tiek teigiami, tiek neigiami įelektrinti kūnai traukia prie savas smulkius neutralius kūnus. O kaip įelektrinti kūnai sąveikauja tarpusavyje. Kūnai įgiję to paties ženklo krūvį, vienas kitą stumia, o kūnai turintys priešingų ženklų krūvius, vienas kitą traukia.

Elektros srovės samprata, elektros srovės kryptis

Tikrai nekartą yra kilęs klausimas kas tiksliai yra elektros srovė, kas teka laidais, jungiančiais elektrinę su elektrą naudojančiais prietaisai? Kai kurių metalų, iš kurių gaminami laidai, atomų elektronai gali atitrūkti nuo atomų ir pereiti iš vieno atomo į kitą. Vadinasi, metalus sudaro teigiami jonai ir laisvieji elektronai. Tam tikromis sąlygomis šie elektronai metaluose gali judėti kryptingai, t.y. gali susidaryti jų srovė. Toks kryptingas elektronų judėjimas ir vadinamas elektros srove .,,Elektra yra dviejų pavidalų: elektra, kuri teka ir statinė elektra. Milijardai elektronų skrieja laidu sudarydami srovę. Elektra teka iš šaltinio pavyzdžiui, baterijos ar elektrinės, į mašiną. Paskui kiti laidu grįžta atgal į šaltinį“ ( Iliustruota vaikų encikl.)

Kad laidais imtų tekėti srovė, reikia tuos laidus sujungti su srovės šaltinių. Tai paprasčiausiai gali būti galvaninis elementas (tai buvo pirmasis elektros srovės šaltinis, išrastas 1800 m italų mokslininko Aleksandro Volto. Jo sukūrimas buvo labai svarbus fizikos raidoje.), ar elementų baterija. Elementas turi du polius, kurių vienas polis teigiamas, kitas – neigiamas. Nors elektronai ima judėti iš neigiamojo elemento poliaus į teigiamąjį, bet elektros srovės kryptimi buvo sutarta laikyti kryptį nuo teigiamojo elemento poliaus neigiamojo link.

Elektrinės grandinės dalys, elektrinė schema

Elektrine grandine fizikoje vadiname grandinę, kurią sudaro

• elektros srovės šaltinis (jų būna įvairių)

• Imtuvai (lemputės, televizoriai, šildymo prietaisai ir pan.)

• jungikliai (valdymo prietaisai)

• jungiamieji laidai srovės šaltiniui su imtuvais sujungti.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 573 žodžiai iš 1137 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.