Endokrininės ligos
5 (100%) 1 vote

Endokrininės ligos

NUTUKIMAS

Nutukimas – tai sindromas, sukeltas persivalgymo arba neuroendokrininės pogumburio-hipofizis sistemos pakitimų, kai sutrikus medžiagų apykaitai, susikaupia daug riebalų.

Tai opi daugelio šalių problema. Lietuvoje kas trečias vyras ir kas antra moteris turi per didelę kūno masę. Nutukimas dažniausiai siejamas su netinkamais mitybos įpročiais ir pasyviu gyvenimo būdu. Kai su maistu gaunama energija viršija poreikius, tai jos perteklius trigliceridų pavidalu kaupiasi organizmo riebaliniame audinyje.

Veiksniai skatinantys nutukimą:

1. Persivalgymas. (60 – 90%)

2. Paveldėjimas. (paveldimas medžiagų apykaitos tipas). Daugiausia nutukusiųjų yra šeimose, todėl galima įtarti genetinį paveldimumą. Tyrimų duomenimis, apie 70 proc. nutukusių žmonių vienas iš tėvų yra ar buvo nutukęs. Genetinis nutukimo perdavimas kol kas išlieka nežinomas. Gali būti, kad nutukimui turi įtakos keletas genų, kurie yra svarbūs energijos įsisavinimui ir sunaudojimui.

3. Sumažėjęs fizinis aktyvumas. Kūno masė didėja senstant. Svorio augimas šiek tiek sumažėja senstant. Be to, moterų kūno masės indeksas didėja proporcingai gimdymų skaičiui. Paskaičiuota, jei moterys nedaug juda, joms 7 kartus dažniau gręsią nutukimas, o vyrams – 4 kartus. Šiais laikas judame tikrai nedaug: susisiekimui naudojame įvairias transporto priemones, naujos technologinės priemonės padeda atlikti ūkio darbus, daug laiko praleidžiame prie televizoriaus ar kompiuterio. Galu gale telefonas ir elektroninis paštas apvainikavo amžių, kai žmones eidavo vieni pas kitus pranešti žinią ar tiesiog pasikalbėti.

4. Centrinės nervų-pogumburio-hipofizis sistemos veiklos sutrikimas. Žmogaus nuotaika yra taip pat labai svarbi maitinimosi įpročiams. Daugelis žmonių pradeda daugiau valgyti esant stresinei situacijai, kiti tiesiog „sukramto” blogą nuotaiką ar vienatvę. Nemažai žmonių suvalgo neįtikėtinus kiekius maisto visai nejučia – tiesiog kramsnodami įsitaisę prieš televizorių.

Linkę persivalgyti žmonės dažniausiai neigia, jog daug valgo. Nustatyta, kad vidutinio amžiaus antsvorį turintys vyrai ir moterys, paklausti apie jų fizinį aktyvumą ir suvalgyto maisto kiekį, dažniausiai didžiąją dalį nutyli. Tai galima traktuoti kaip nesąmoningą gėdijimąsi dėl savikontrolės trūkumo, o gal užkandžiavimas tapo tokiu galingu įpročiu, jog didžiosios suvalgyto maisto dalies mes net nepastebim?

5. Hormoninis riebalų ir angliavandenių apykaitos sutrikimas.

6. Gyvenimo būdas. Pati didžiausia problema – per didelis riebalų kiekis maiste. 1 g angliavandenių ir baltymų organizme išskiria 4 kcal, o riebalai – 9 kcal. Tačiau suvalgius vienodą kiekį riebaus, angliavandeniais ar baltymais turtingo maisto, nuo riebalų sotumas bus kur kas mažesnis, dėl to riebaus maisto norisi valgyti daugiau. Organizmas energiją kaupia tik riebalų pavidalu, todėl jų perteklius ir „nusėda” didindamas svorį.

Nutukimas skirstomas:

Pirminis:

1. Alimentarinis – konstitucinis.

2. Neuroendokrininės.

Antrinis:

1. Cerebralinis.

2. Endokrininis:

2.1. Hipotirozinis.

2.2. Hipoovarinis.

2.3. Klimakterinis.

2.4. Antinkstinis.

Yra dvi nutukimo stadijos:

1. Progresuojanti.

2. Stabili.

Skiriami keturi nutukimo laipsniai:

I. Kūno masė viršija „idealią“ 29%.

II. Kūno masė viršija „idealią“ 30 – 49%.

III. Kūno masė viršija „idealią“ 50 – 99%.

IV. Kūno masė viršija „idealią“ 100% ir daugiau.

Klinika

Ligonių nusiskundimai būna įvairūs. Dažniausiai skundžiasi dusuliu, kūno masės padidėjimu, bendru silpnumu, greitu nuovargiu, galvos skausmais, geru apetitu, troškuliu, mieguistumu, padidėjusiu prakaitavimu, vidurių užkietėjimu, susilpnėjusiu lytiniu potraukiu. Žmonės, sergantys nutukimu, dažniau serga širdies ligomis, hipertenzija, insultu, cukriniu diabetu ir kai kuriomis vėžio formomis. Grėsmingai dažnėja mirtingumas nuo šių ligų, jei kūno masės indeksas (KMI) yra didesnis nei 30. Greitai vystosi aterosklerozė. Ir, žinoma, nejautrumas insulinui. Pasekmė – cukrinis diabetas. Smegenyse esantis kvėpavimo centras tampa nejautrus, miegant kvėpavimas stoja, organizme kaupiasi anglies dvideginis. Dėl per didelės kūno masės pakenkiami sąnariai, susidaro vadinamųjų druskų. Moterų organizme padaugėja moteriškų hormonų – estrogenų, susidaro sąlygos atsirasti gimdos gleivinės, krūties vėžiui. Nuolatinis vidurių užkietėjimas sudaro sąlygas vystytis žarnyno patologijai. O dar psichologinis diskomfortas dėl kitų požiūrio, menkos fizinės galimybės…

Be to, būna antriniai įvairūs funkciniai ir organiniai sistemų pakitimai:

1. Kardiovaskuliarinės sistemos – pasireiškia miokardo distrofija, polinkis arteriniai ir veniniai hipertenzijai. Atsiranda širdies ir kraujagyslių patologijų.

2. Kvėpavimo sistemos funkcija sutrinka dėl riebalų kaupimosi po diafragma. Todėl blogėja plaučių ventiliacija ir vystosi hipoksemija ir hiperkapnija. Išsivysto kvėpavimo nepakankamumas. Diafragma pakeliama labai aukštai, dūstama. Beveik neįmanoma judant (o judėjimas būtinas) “deginti” kalorijų bei riebalų.

3. Virškinimo sistemoje sutrinka žarnyno motorika, vystosi tulžies pūslės akmenligė.

4. Dėl inkstų funkcijos sutrikimų kaupiasi skysčiai organizme.

5. Daugiau kaip pusė nutukusiųjų – nevaisingi.
Būna skydliaukės funkcijos susilpnėjimas.

6. Dėl padidėjusios kūno masės, medžiagų apykaitos sutrikimų nukenčia judėjimo sistema, ypač sąnariai.

Antsvoris ar jau nutukimas?

Kūno svorį galima įvertinti apskaičiuojant Kūno masės indeksą (KMI).

KMI – tai kūno masės ir ūgio santykis. Jį galima apskaičiuoti kūno masę kilogramais padalinus iš ūgio metrais pakeltais kvadratu.

Žmogaus svoris yra idealus, jeigu jo KMI yra 22,5 kg/m².

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 821 žodžiai iš 2723 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.