Euras Lietuvoje
5 (100%) 1 vote

Euras Lietuvoje

Euras (EUR; €) – bendra 12 Europos Sąjungos šalių valiuta. Euras kaip nepiniginė atsiskaitymo priemonė buvo įvesta 1999 m. sausio 1 d., popieriniai pinigai pasirodė 2001 m. sausio 1 d.

Yra išleisti 5, 10, 20, 50, 100, 200 ir 500 eurų banknotai, taip pat 2 ir 1 eurų bei 50, 20, 10, 5, 2 ir 1 eurocentų monetos.

Vienas euras turi 100 centų.

Banknotai visose šalyse yra vienodi, o monetų aversą kiekviena šalis leidžia pagal savą dizainą.

Saugumo priemonės

Euras galioja Airijoje, Austrijoje, Belgijoje, Graikijoje (nuo 2000 m.), Ispanijoje, Italijoje, Liuksemburge, Olandijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, Vokietijoje.

Be to, euras yra oficiali atsiskaitymo priemonė Monake, San Marine, Vatikane (šios trys šalys turi teisę leisti savo eurų monetas), taip pat Andoroje, Juodkalnijoje ir Kosove.

Danija įvesti eurą atsisakė referendume 2000 m. rugsėjį.

Euras Lietuvoje

Eurų (1 ir 2 nominalo) bei euro centų (10, 20 ir 50 nominalo) lietuviškoji pusė (gipso maketas)

Laukiama, kad Lietuva eurą įsives nuo 2007 m. sausio 1 d. Šią Lietuvos banko parinktą datą yra patvirtinusi Vyriausybė. Galutinį sprendimą priims 2006 m. viduryje Europos viršūnių taryba, atsižvelgdama į Europos centrinio banko ir Europos Komisijos ataskaitas dėl Lietuvos tinkamumo.

Dauguma ekspertų sutinka, jog Lietuva tikrai įgyvendins keturis iš penkių Mastrichto kriterijų eurui įsivesti, tačiau dar nežinia, ar penktasis kriterijus – kad vidutinė metinė infliacija būtų ne didesnė nei trijų ES valstybių su mažiausia infliacija vidurkis plius 1,5 proc. punkto – Lietuvai nebus per aukštas.Euro centų (1, 2 ir 5 nominalo) lietuviškoji pusė (gipso maketas)

Lietuva nuo 2004 m. birželio yra prisijungusi prie vadinamojo valiutų kurso stabilumo mechanizmo antrosios pakopos (ERM-II), kurioje eurą norinčios įsivesti šalys privalo išbūti bent dvejus metus. Šiame mechanizme taip pat yra Latvija, Estija, Slovėnija, Malta, Danija.

Lietuvoje leistose eurų monetų averse bus modifikuotas valstybės herbo simbolis Vytis, užrašai LIETUVA ir 2007, aplink centrą (Vytį) išdėstytos 12 žvaigždučių atsižvelgiant į Europos pinigų sąjungos valstybių sukurtas monetas, taip pat valstybės įmonės „Lietuvos monetų kalykla“ ženklas. Taip Lietuvos bankas nusprendė 2004 metais.

Koks yra euro simbolis?

Euro simbolis yra – € -. Kurdama šį simbolį, Europos Komisija įkvėpimo sėmėsi iš graikų kalbos raidės epsilon, reiškiančios pirmąją žodžio „Europa“ raidę. Dvi paralelios simbolio linijos reiškia stabilumą euro zonoje.

Oficiali tarptautinė žodžio „euras“ santrumpa yra „EUR“

• Įmonės ir gyventojai patiria euro – lito keitimo kaštus kai keičiami eurai, gauti už eksportą, į nacionalinius pinigus (pvz., kad mokėti darbo užmokestį savo darbuotojams). Šie kaštai išnyks įvedus eurą.

• Kokio dydžio yra transakcijų kaštų eliminavimo nauda? ES Komisija mano, kad nuo 0.25 iki 0.5% ES BVP. Tai gali atrodyti nedaug. Tačiau, tai nauda, kuri nėra vienkartinė.

• Ši nauda visuomenei turi veidrodinę pusę. Tai – bankų sistema. Apžvalgos skirtingose šalyse rodo, kad apie 5% banko pajamų yra komisiniai, sumokami bankams, keičiant nacionalines valiutas. Šis bankų pajamų šaltinis pinigų sąjungoje išnyksta.Tai neturėtų sudaryti įspūdžio, kad nauda visuomenei yra atsveriama bankų nuostolio.

Transakcijų kaštai, keičiant pinigus, yra grynasis (deadweight) nuostolis. Tai lyg mokesčio, sumokėto vartotojų, mainais už nieką, panaikinimas. Tačiau bankai susiduria su perėjimo problema: jie turi rasti kitas pelningas veiklas.

Lietuvoje dėl to nacionalinis produktas padidės daugiau, nei vidaus produktas, kadangi bankų sistema faktiškai priklauso nerezidentams.

Jau artimiausiu metu Europos Sąjungos valiuta euras Lietuvoje, šalims susitarus, galės būti naudojama tarpusavio atsiskaitymams ir grynaisiais, ir negrynaisiais pinigais. Kitomis užsienio valiutomis Lietuvoje bus galima atsiskaityti tik negrynaisiais pinigais.

Tai pirmas kartas per 12 Lietuvos nepriklausomybės metų, kai šalyje įteisinta ir kita valiuta. Tai numato antradienį Seime priimtos Užsienio valiutos ir Pinigų įstatymų pataisos, kuriomis buvo panaikinta iki šiol galiojusi nuostata, jog vienintelė teisėta tarpusavio atsiskaitymo valiuta Lietuvoje yra litas.

„Šia įstatymo pataisa euras atsiskaitymo prasme sulyginamas su litu, išskyrus tai, jog tokie atsiskaitymai galimi tik esant šalių susitarimui“, – BNS sakė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Algirdas Butkevičius.

„Mes nematome litui jokio pavojaus, o draudimas atsiskaityti kita valiuta sukeldavo tik kai kurių nepatogumų, pavyzdžiui, atsiskaitant viešbučiuose ar kitur, kai bankai jau uždaryti ir nėra kur pakeisti valiutos. Mes siūlėme leisti, šalims susitarus, grynaisiais atsiskaityti ir kitomis valiutomis“, – BNS sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 690 žodžiai iš 1326 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.