Euras
5 (100%) 1 vote

Euras

Įvadas

Europa keičia nacionalines valiutas

Nuo 2002 m. sausio 1 d. dvylika Europos šalių visam laikui atsisakė savo nacionalinių valiutų ir įsivedė visoms bendrą valiutą – eurą.

Pereinamuoju laikotarpiu, kurio trukmė kiekvienoje šalyje vis kitokia, naujieji euro banknotai ir monetos buvo naudojami kartu su konkrečios šalies nacionaline valiuta. Tačiau jau 2002 m. kovo 1 d. euras tapo vienintele teisėta atsiskaitymo priemone visoje euro zonoje.

Europai – vieną valiutą

Europos šalių pasiryžimas turėti bendrą valiutą pirmiausiai pagrįstas ekonominiais sumetimais. Sukūrus bendrą rinką Europoje, norima geriau išnaudoti jos privalumus, o tam reikia bendros valiutos ir pinigų politikos, kuri užtikrintų didesnį ES šalių pinigų sistemų stabilumą ir padidintų Europos svarbą pasauliniame ūkyje.

Europos kelias į Ekonominę ir pinigų sąjungą prasidėjo 1957 m. Romoje, kur buvo pasirašyta sutartis dėl Europos ekonominės bendrijos (EEB) įkūrimo. Šioje sutartyje įteisintas laisvas prekių, paslaugų ir darbo jėgos judėjimas EEB šalyse, tačiau nenumatyta bendra šių valstybių pinigų sistema. Septintojo dešimtmečio pabaigoje – aštuntojo dešimtmečio pradžioje bandyta įgyvendinti bendros valiutos įvedimo idėją, tačiau nesėkmingai. 1979 m. sukurta Europos pinigų sistema, kuri iš dalies užtikrino Europos bendrijos šalių pinigų sistemų stabilumą. 1987 m. Vieningos Europos Akte išreikštas Europos Bendrijos šalių noras ateityje siekti glaudesnio Europos susivienijimo, o 1989 m. parengtas Europos ekonominės ir pinigų sąjungos įgyvendinimo projektas.

1992 m. Mastrichto sutartyje Europos Sąjungos (ES) šalys aiškiai išreiškė ketinimus iki šio amžiaus pabaigos sukurti Ekonominę ir pinigų sąjungą, t.y. integruoti ES šalių pinigų sistemas ir įvesti bendrą valiutą.

Kuriose šalyse įvedamas euras?

Bendrąją valiutą įsivesti nusprendė 12 iš 15 Europos Sąjungos valstybių narių, t.y.:

· Belgija,

· Vokietija,

· Graikija,

· Ispanija,

· Prancūzija,

· Airija,

· Italija,

· Liuksemburgas,

· Nyderlandai,

· Austrija,

· Portugalija,

· Suomija.

(Danija, Švedija ir Didžioji Britanija taip pat yra Europos Sąjungos valstybės narės, tačiau šiuo metu jos yra apsisprendusios dar nepereiti prie bendros valiutos).

(Danija yra II-ojo keitimo kurso mechanizmo (angl. ERM II) narė, vadinasi, Danijos krona yra susieta su euru, nors keitimo kursas ir nėra fiksuotas).

Per keletą dienų daugiau nei 14 milijardų euro banknotų ir 50 milijardų euro monetų pakeitė beveik tokį pat skaičių nacionalinių valiutų banknotų ir monetų. Euro įvedimas turėjo įtakos daugiau nei 300 milijonų žmonių ir tai buvo iki šiol neregėto masto operacija.

Euro simbolis

Euro simbolis yra – € -. Kurdama šį simbolį, Europos Komisija įkvėpimo sėmėsi iš graikų kalbos raidės epsilon, reiškiančios pirmąją žodžio „Europa“ raidę. Dvi paralelios simbolio linijos reiškia stabilumą euro zonoje.

Oficiali tarptautinė žodžio „euras“ santrumpa yra „EUR“.

Euro privalumai

Keliaujant euro zonoje

Pinigus keisti tereikia vieną kartą, nes nuo šiol pakanka turėti vienos valiutos. Pavyzdžiui, nusprendę apsilankyti Italijos muziejuje, už įėjimą galite susimokėti iš kelionės Graikijoje užsilikusiomis euro monetomis, o už pietus Prancūzijoje galite atsiskaityti euro banknotais, išsiimtais iš bankomato Ispanijoje ir t.t. Visa tai padės taupyti ir laiką, ir pinigus

Apsipirkimas euro zonoje

Kainos nurodomos ta pačia valiuta, todėl paprasčiau jas lyginti ir teisingai pasirinkti prekę.

Verslas euro zonoje

Nebelieka jokios valiutų svyravimo rizikos. Palūkanos ir infliacija daug mažesnės. Jūs perkate, parduodate ir skolinatės daug didesnėje ir konkurencingesnėje rinkoje, todėl valdyti verslą yra daug paprasčiau ir pigiau.

Nuo 2002 m. sausio 1 d.:

Banknotų ir monetų galite įsigyti visuose bankuose, pašto skyriuose, bankomatuose ir parduotuvėse.

Kas nutiko buvusioms nacionalinėms valiutoms?

· Ne ilgiau kaip iki 2002 m. vasario 28 d. (o Prancūzijoje, Airijoje ir Nyderlanduose dar trumpiau), buvusiomis nacionalinėmis valiutomis dar buvo galima atsiskaityti mokant grynaisiais.

Iki 2002 m. kovo 31 d. dvylikos euro zonos šalių centrinių bankų nustatytose vietose bet kurios euro zonos šalies nacionalinės valiutos banknotus buvo galima nemokamai pasikeisti i eurus.

· Ne ilgiau kaip iki 2002 m. gruodžio 31 d. kiekvienos euro zonos šalies nacionalinės valiutos banknotus galima pasikeisti konkrečios šalies bankuose.

Ne ilgiau kaip iki 2002 m. vasario 28 d. šios paslaugos banko klientams buvo teikiamos nemokamai. Kitiems asmenims iki tos pacios aukščiau nurodytos dienos nustatyto dydžio sumos taip pat buvo keičiamos nemokamai (išskyrus Vokietiją, kur kitiems asmenims teikiamos tokio pobūdžio paslaugos buvo apmokestinamos)

· Ne ilgiau kaip iki 2012 m. pabaigos centriniai bankai nemokamai keis savo šalies nacionalinę valiutą į eurus. Ne trumpiau kaip iki 2002 m. pabaigos nacionalinių valiutų monetas galima pasikeisti nemokamai. Daugelyje šalių nacionalinių valiutų išpirkimo terminas yra daug ilgesnis arba iš viso neribojamas.

Euro monetos: aversas

Visose 12 euro zonos šalių cirkuliuojančių euro monetų aversas
yra to paties dizaino.

Tačiau kiekvienos šalies menininkai yra sukūrę skirtingą savo šalies monetų reverso dizainą.Visoje euro zonoje gali būti naudojamos bet kurios šalies euro monetos.

2 eurai

Skersmuo (mm): 25,75Storis (mm): 2,20Svoris (g): 8,50Forma: apskrita.Spalva: išorinė dalis: balta; vidinė dalis: geltonaSudėtis: išorinė dalis: varis su nikeliu; vidinė dalis: trys sluoksniai: nikelis su žalvariu, nikelis, nikelis su žalvariu.Briauna: įspaustos raidės, smulkiai rantyta. 1 euras

Skersmuo (mm): 23,25Storis (mm): 2,33Svoris (g): 7,50Forma: apskrita.Spalva: išorinė dalis: geltona; vidinė dalis: balta.Sudėtis: išorinė dalis: nikelis su žalvariu; vidinė dalis: trys sluoksniai: varis su nikeliu, nikelis, varis su nikeliu.Briauna: protarpiais rantyta. 50 centų

Skersmuo (mm): 24,25Storis (mm): 2,38Svoris (g): 7,80Forma: apskrita.Spalva: geltona.Sudėtis: vario lydinys („Šiaurės auksas“)Briauna: figūrinė, smulkiai rantyta. 20 centų

Skersmuo (mm): 22,25Storis (mm): 2,14Svoris (g): 5,74Forma: gėlės žiedo.Spalva: geltona.Sudėtis: vario lydinys („Šiaurės auksas“)Briauna: lygi. 10 centų

Skersmuo (mm): 19,75Storis (mm): 1,93Svoris (g): 4,10Forma: apskrita.Spalva: geltona.Sudėtis: vario lydinys („Šiaurės auksas“)Briauna: figūrinė, smulkiai rantyta. 5 centai

Skersmuo (mm): 21,25Storis (mm): 1,67Svoris (g): 3,92Forma: apskrita.Spalva: vario.Sudėtis: variu dengtas plienas.Briauna: glotni. 2 centai

Skersmuo (mm): 18,75Storis (mm): 1,67Svoris (g): 3,06Forma: apskrita.Spalva: vario.Sudėtis: variu dengtas plienas.Briauna: glotni su grioveliu. 1 centas

Skersmuo (mm): 16,25Storis (mm): 1,67Svoris (g): 2,30Forma: apskrita.Spalva: vario.Sudėtis: variu dengtas plienas.Briauna: glotni.

Euro Banknotai

2002 m. sausio 1 d. dvylikoje Europos Sąjungos valstybių narių buvo pradėti naudoti septyni euro banknotai.

Euro banknotų averse atvaizduoti langai ir vartai simbolizuoja Europoje vyraujančią atvirumo ir bendradarbiavimo dvasią. 12 Europos Sąjungos žvaigždžių simbolizuoja Europos tautų dinamiškumą ir harmoniją.

Averso dizainą papildo kiekvieno banknoto reverse pavaizduotas tiltas, simbolizuojantis Europos bendravimą ir artimą bendradarbiavimą su kitomis pasaulio šalimis.

Toliau pateikiama daugiau informacijos apie banknotų dizainą ir požymius:

· Valiutos pavadinimas – euras – lotyniškai (EURO) ir graikiškai (EYPO).

· Penki Europos centrinio banko pavadinimo santrumpos variantai – BCE, ECB, EZB, EKT ir EKP – suprantami bent viena iš 11 oficialių Europos Bendrijos kalbų.

· Teisiu apsaugos simbolis (c) ir

· Europos Sąjungos vėliava.Apsaugos požymiai

Banknotai

Gaminant euro banknotus naudojama įvairių apsaugos priemonių, padėsiančių jums iš pirmo žvilgsnio atpažinti, ar banknotas nepadirbtas.

Apčiuopiami giliaspaude spausdinto paviršiaus nelygumai išgaunami taikant specialų spausdinimo procesą.

Apžiūrėkite banknotą pakėlę jį prieš šviesą: pamatysite vandens ženklus, apsauginį siūlelį ir permatomą vaizdą. Visi trys požymiai matomi ir averse, ir reverse.

Pamojuokite banknotu: banknoto averse esančioje juostelės (mažesnės vertės banknotuose) arba kitos figūros (didesnės vertės banknotuose) formos hologramoje pamatysite besikeičiantį vaizdą.

Pamojuokite banknotu: banknoto reverse pamatysite spalvas keičiančią juostelę (mažesnės vertės banknotuose) arba spalvas keičiančius spaustuvės dažus (didesnės vertės banknotuose).

Monetos

Euro monetos taip pat pagamintos taikant pažangias technologijas, todėl jas itin sunku padirbti, o padirbtą monetą būtų itin lengva atpažinti.

Vieno ir dviejų eurų monetos buvo gaminamos taikant unikalias apsaugos priemones.

Vieno ir dviejų eurų monetos buvo gaminamos pagal sudėtingą dviejų metalų technologiją, todėl jas padirbti itin sunku. Dviejų eurų monetos briaunoje įspaustos raidės. Euro monetoms suteikti ypatingi apsauginiai, automatų atpažįstami požymiai, nesvarbu, kuriai valstybei narei jos priskiriamos.

EURO ĮVEDIMAS LIETUVOJE

Lietuvos banko svarbiausi darbai

Stodama į Europos Sąjungą, Lietuva įsipareigojo ateityje įsivesti eurą, kuris leis mūsų šaliai pasinaudoti bendros Europos Sąjungos valiutos privalumais. Įvertinęs euro naudą ir būtinybę visapusiškai pasirengti valiutos keitimui, Lietuvos bankas mano, kad 2007 m. sausio 1 d. yra tinkamiausia data įvesti eurą Lietuvoje.

Ši data taip pat grindžiama tuo, kad, Lietuvai dvejus metus dalyvavus Valiutų kurso mechanizme II (VKM II; angl. – ERM II), turėtų būti paskelbtos Europos Komisijos ir Europos centrinio banko Konvergencijos ataskaitos apie ekonominį, teisinį ir institucinį Lietuvos pasirengimą įsivesti eurą. Jeigu vertinimas bus teigiamas, turėtų būti priimtas Europos Sąjungos Tarybos sprendimas dėl tikslios euro įvedimo Lietuvoje datos ir galutinio, neatšaukiamo litų keitimo į eurus kurso.

Remdamasis šiomis prielaidomis, Lietuvos bankas numato svarbiausius darbus rengiantis euro įvedimui. Išsamų šios veiklos planą Lietuvos banko valdyba patvirtino 2004 m. gruodžio 23 d.

Lietuvos bankas numatytus svarbiausius darbus dėl euro įvedimo derins su kitomis institucijomis,
lanksčiai vertins situaciją ir priims valstybei palankiausius sprendimus, prireikus koreguos numatytus veiksmus.

I. PASIRENGIMAS EURO ĮVEDIMUI

Teisinės bazės tvarkymas

1. 2005 m. pirmąjį pusmetį Lietuvos bankas parengs Euro įvedimo Lietuvoje įstatymo projektą, kurį perduos svarstyti suinteresuotoms institucijoms ir organizacijoms. Atsižvelgęs į jų pareikštas pastabas ir siūlymus, Lietuvos bankas įstatymo projektą pateiks Lietuvos Respublikos Vyriausybei. Lietuvos bankas siūlys Euro įvedimo Lietuvoje įstatymą priimti kiek įmanoma anksčiau, kad būtų sukurtos palankios sąlygos valstybės institucijoms, verslui ir gyventojams pasirengti pinigų keitimui.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1553 žodžiai iš 5168 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.