Europos parlamento rinkimai
5 (100%) 1 vote

Europos parlamento rinkimai

TURINYS

Įvadas ……………………………………………………………………………………….. 3

Europos Parlamento pirmtakė …………………………………………………. 4

Europos Parlamento rinkimai …………………………………………………. 4

Europos Parlamento nariai …………………………………………………. 6

Europos Parlamento rinkimai Lietuvoje …………………………………………………. 8

Išvados …………………………………………………. 11

Literatūros sąrašas …………………………………………………. 12

ĮVADAS

Europos Parlamentas – viena iš penkių pagrindinių institucijų. Jos pagrindinis tikslas, atstovauti Europos Sąjungos piliečių interesus ir atlikti demokratinę visos ES kontrolę. Šis parlamentas turi 626 vietas deleguotas iš įvairių ES valstybių.

Europos Parlamentas įsteigtas šeštajame dvidešimtojo amžiaus dešimtmetyje, tačiau pirmieji tiesioginiai rinkimai surengti tik 1979 m. Kadangi Europos Parlamentas renkamas tiesiogiai, galima teigti, kad jis išreiškia demokratinę Europos Sąjungos piliečių valią ir yra pagrindinis jų interesų atstovas Bendrijos institucijose.

Per visą savo veiklos istoriją įvykdęs nemažai esminių reformų – 1970 m. (biudžeto sudarymo nuostatos), 1975 m. (finansinės nuostatos), 1986 m. (Suvestinis Europos aktas), 1992 m. (Mastrichto sutartis) ir 1997 m. (Amsterdamo sutartis) – Europos Parlamentas tapo realiai veikiančia įstatymų leidimo institucija ir sustiprino savo, kaip demokratinės Europos Sąjungos priežiūros institucijos, vaidmenį.

Europos Parlamentas tiesiogiai renkamas kas penkeri metai ir yra 374 milijonų Europos Sąjungos piliečių demokratinės valios išraiška. Europos Parlamentas formuojamas iš visos Europos politinių grupių atstovų, todėl jame atstovaujama pagrindinėms valstybių narių politinėms partijoms.

Europos Parlamento pirmtakė.

1952 metais pagal Europos anglies ir plieno bendrijos (Paryžiaus) sutartį. buvo įkurta Europos Parlamentinė Asamblėja kuri buvo Europos Parlamento pirmtakė. Ją sudarė 78 nacionalinių parlamentų deputatai, deleguoti papildomoms pareigoms į Europos Parlamentinę Asamblėją. Romos sutartimis buvo patvirtintos ir pratęstos Europos Parlamentinės Asamblėjos funkcijos visoms trim bendrijoms (EEB, EAPB, Euratomui) ir 1958 metais į pirmą išplėstinį Asamblėjos posėdį susirinko 142 nacionalinių parlamentų deleguoti nariai.

Pirmuoju Parlamentinės Asamblėjos pirmininku buvo išrinktas vienas iš Europos bendrijų iniciatorių R.Šumanas. Parlamentinės Asamblėjos nariai buvo ne renkami, bet nacionalinių parlamentų deleguojami nariai ir tokiu būdu jie turėjo dvigubus mandatus. Euroskeptikai negalėjo sau leisti , kad jų pavardės būtų minimos tarp Parlamentinės Asamblėjos narių,dėl to visi jos nariai buvo Europos integracijos šalininkai. Pirmaisiais Europos bendrijų veiklos metais Parlamentinė Asamblėja turėjo prižiūrėti Tarybos ir Komisijos veiklą, bet iš tikrųjų tapo tik jos konsultacine institucija ir dėl to nuolat siekė išplėsti savo kompetenciją. 1

1962 metais buvo nutarta pakeisti Europos Parlamentinės Asamblėjos pavadinimą ir pasivadintit Europos Parlamentu, tačiau kuri laiką Taryba nenorėjo pripažinti naujojo pavadinima. 1974 metais Paryžiaus susitikime bendrijų valstybių narių vadovai sutarė, kad nuo 1979 metų Europos Parlamentas bus renkamas visuotinių ir tiesioginių rinkimų būdu. Rinkimus buvo nutarta rengti kas 5 metai. Europos Parlamento rinkimai ilgai buvo atidėliojami, nes kai kuriose valstybėse-narėse politiniuose sluoksniuose buvo prisibijoma tiesioginiuose rinkimuose išrinkto Parlamento galių didėjimo nacionalinių parlamentų sąskaita.

Šis sprendimas buvo priimtas tik 1976 metais rugsėjo 20d., o įsigaliojo nuo 1978 metų liepos 1 dienos, ratifikafus šį dokumentą visoms valstybėms-narėms. Buvo nutarta dėl Europos Parlamento rinkimų, tačiau nepavyko susitarti dėl vieningos visose valstybėse rinkimų procedūros.

Europos Parlamento rinkimai.

Pirmieji visuotiniai EP rinkimai įvyko tik tai 1979 metais, šie ir visi kiti vykę Parlamento rinkimai (1984 m., 1989 m., 1994., 1999m.), buvo rengiami skirtingose valstybėse pagal skirtingas rinkimų tvarkas. Pavyzdžiui 1999 metais Europos Parlamento rinkimai

1 Lietuvos naujienų agentūra ELTA – http://www.elta.lt/rinkimai2004. -prisijungta 2005.11.09.

D. Britanijoje buvo surengti ketvirtadienį, kadangi šioje valstybėje visuotiniai rinkimai jau nuo seno yra rengiami tik ketvirtadieniais, tuo tarpu daugumoje valstybėse–narėse jie vyko sekmadienį.

Po pirmųjų visuotinių Europos Parlamento rinkimų apie 30 % išrinktų Parlamento narių tuo pat metu buvo ir nacionalinių Parlamentų nariais. Per kadenciją šis skaičius padvigubėjo, nes daugelis Europos Parlamento narių dalyvavo nacionalinių Parlamentų rinkimuose ir buvo išrinkti į juos. Po 1984 metų Europos Parlamento rinkimų jau tik 12 % išrinktųjų turėjo dvigubą parlamentarystę. Bet kai kurios politinės partijos pasisakė prieš dvigubą parlamentarydtę, o Belgijoje ir Ispanijoje tai buvo uždrausta pagal nacionalinių rinkimų įstatymus. 2

1973 metais
sausio 1 d. prie Bendrijos prisijungė Airija, Jungtinė Karalystė ir Danija Europos parlamentas padaugėjo iki 198 narių, iki tol jame buvo tik 142 nariai. Vėliau, kai jos narėmis tapo Graikija (kuri delegavo 24 parlamentarus), Ispanija (60 parlamentarų) ir Portugalija (24 parlamentarus) Europos parlamentas buvo padidintas iki 316. Po Vokietijos susivenijimo ir Europos Parlamento perskirstimo tarp valstybių narių per vykusius rinkimus (1994 metais), EP narių kiekis buvo padidintas nuo 518 iki 576. 1995 metais kai į Europos Sąjungą įstojo Austrija, Švedija ir Suomija Parlamentarų kiekis buvo padidintas iki 626.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 725 žodžiai iš 2406 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.