Europos sąjunga
5 (100%) 1 vote

Europos sąjunga

Europos Komisija

Spaudos ir komunikacijos generalinis direktoratas

Rankraštis parengtas 2005 m. sausio mėn.

Europos Sąjungos panorama

Europos Sąjunga

Mažiau valstybių sienų, daugiau galimybių

Po didesnę ES dalį galite keliauti neturėdami paso ir netikrinami pasienio kontrolės punktuose.

Apsipirkti galite vykti į kitą šalį, kur prekės yra pigesnės, nemokėdami jokių papildomų mokesčių, jei prekes perkate savo asmeniniam naudojimui. Bendroji 12-os šalių valiuta euras suteikia galimybę pirkėjams tiesiogiai lyginti kainas. Dėl to gamintojai ir mažmeniniai pardavėjai ėmėsi priemonių, kad sumažintų nepagrįstai dideles kainas. Keliavimas iš vienos euro zonos šalies į kitą apsipirkti, pramogauti ar verslo reikalais tapo pigesnis, nes nebereikia keisti pinigų ir mokėti komisinio mokesčio.

Dėl sienų nedalomos bendrosios rinkos padidėjusi konkurencija paskatino gerinti produktų ir paslaugų kokybę ir mažinti kainas. Dabar galima pigiau skambinti telefonu, naudotis internetu ir keliauti lėktuvu. Vis daugiau namų ūkių gali pasirinkti geriausias sąlygas ir mažiausią kainą siūlančius elektros ir dujų tiekėjus.

Jei nori, ES piliečiai gali gyventi, dirbti, mokytis ir išeiti į pensiją kitoje ES šalyje. Šios teisės palaipsniui suteikiamos ir 2004 m. prie ES prisijungusių 10 šalių piliečiams.

Žalesnė Europa

Europos žmonės labai rūpinasi aplinka. Tad nenuostabu, kad ES skatina visą pasaulį imtis priemonių aplinkai išsaugoti ir tvariai plėtrai skatinti. Ji pirmoji pradėjo įgyvendinti Kioto protokolą, kad būtų sumažintas šiltnamio efektą sukeliančių dujų, dėl kurių vyksta globalinis atšilimas ir klimato pokyčiai, išmetimą. Įgyvendindama šį projektą, 2005 m. ES įveda naują „dujų emisijos leidimų sistemą“, pagal kurią gamybos įmonėms bus leidžiama pirkti ir parduoti ribotą kiekį tokių leidimų.

Tarša nepaiso sienų, tad ES valstybės narės ėmėsi bendrų aplinkosaugos veiksmų įvairiose srityse. Nenuostabu, kad Europos upės ir paplūdimiai tapo švaresni, automobiliai teršia mažiau, o atliekų tvarkymą reglamentuoja griežtos taisyklės. Pavyzdžiui, dabar nebegalima pavojingų atliekų iš Europos išvežti į neturtingas šalis.

ES siekia, kad transportas, pramonė, žemės ūkis, energetika ir turizmas būtų organizuojami taip, kad dėl jų plėtros nebūtų naikinami gamtos ištekliai, kitaip tariant, kad vyktų aplinką tausojanti tolygi plėtra, kuri leistų ekonomikai augti, nes tai yra būtina siekiant mūsų visuomenės gerovės ateityje.

Keliavimas į užsienį mokytis

Beveik du milijonai jaunuolių jau pasinaudojo ES programomis, kad galėtų studijuoti ir tobulintis kitose Europos šalyse. Todėl ES švietimo mainų ir tarptautinių partnerystės programų ERASMUS, LEONARDO ir SOCRATES pavadinimai yra gerai žinomi.

ES nesprendžia, ko mokytis mokykloje, bet stengiasi užtikrinti, kad jūsų išsilavinimas ir profesinė kvalifikacija būtų visiškai pripažįstami kitose ES šalyse.

Eurai kišenėje

Ko gero, euro (€) įvedimas yra akivaizdžiausias ES laimėjimas. Euras – tai bendra valiuta, naudojama 12 šalių, kuriose gyvena du trečdaliai ES gyventojų. Jų skaičius padidės naujosioms valstybėms narėms įsivedus eurą, kai jos ekonomiškai tam bus pasirengusios.

Visi euro banknotai ir monetos gali būti naudojami visose šalyse, kuriose priimamas euras. Visi euro banknotai yra tokie patys, o euro monetų viena pusė yra bendra, o kitoje pusėje vaizduojamas kurios nors valstybės narės nacionalinis simbolis.

[insert map of euro zone]

Eurą įsivedusios ES valstybės

Euro neįsivedusios ES valstybės

Darbo vietos ir gerovė

Europos Sąjungos vadovai įsipareigojo siekti, kad ES taptų dinamiškiausia žinių visuomene pasaulyje, pasižyminti konkurencinga ekonomika ir kvalifikuota darbo jėga.

Siekdama šio tikslo, ES stengiasi, kad žmonės galėtų naudotis didelės spartos internetu mokyklose, namuose ir darbe. Ji skatina įmones ir šalių vyriausybes labiau išnaudoti internetą ir taip pagerinti teikiamas paslaugas. Kita prioritetinė darbo sritis – išmokyti darbuotojus naudotis informacinėmis technologijomis ir sudaryti žmonėms sąlygas mokytis visą gyvenimą.

Trečdalis metinio 100 mlrd. eurų ES biudžeto naudojamas ekonomikai stimuliuoti, naujoms darbo vietoms nepalankiausiose vietovėse kurti ir bedarbiams arba nepakankamą kvalifikaciją turintiems žmonėms mokyti. Pavyzdžiui, šiuo metu žmonės Airijos ir Ispanijos regionuose gyvena kur kas geriau nei prieš 20 metų.

ES sienų nedaloma bendroji rinka ir bendroji valiuta euras jau davė milijardus eurų pajamų ir padėjo sukurti kelis milijonus naujų darbo vietų.

Finansuodama aukštųjų technologijų tyrimus ir taikomąją veiklą, šiandien ES investuoja į ateities darbo vietas. ES vadovai įsipareigojo nuo 2001 iki 2010 m. padidinti tam skiriamas išlaidas daugiau kaip 50 %.

Lygios galimybės

Visuomenė, kurioje nėra diskriminacijos dėl pilietybės, lyties, negalios, rasės ar dėl ko kito, yra teisingesnė ir veiksmingesnė. Štai kodėl ES teisė draudžia diskriminaciją.

Jau šeštajame dešimtmetyje pirmosiose ES sutartyse buvo išdėstyta aiški nuostata, kad už tą patį darbą vyrai ir moterys turi gauti vienodą atlyginimą. ES pirmoji
pradėjo kovą dėl moterų teisių; dabar šios teisės įtrauktos į visas ES politikos sritis.

Laisvė, saugumas ir teisingumas

Visi mes norime gyventi saugiai ir būti apsaugoti nuo nusikalstamumo ir terorizmo. Štai kodėl ES šalys bendrai kovoja su tarptautiniu terorizmu, prekyba narkotikais ir žmonėmis. Jos priima bendras kovos su šiais nusikaltimais teisės normas ir imasi priemonių visiškam policijos, muitinės ir imigracijos tarnybų bei teismų bendradarbiavimui užtikrinti.

Vienas iš praktinių žingsnių šia linkme – priimtas Europos arešto orderis, pagal kurį tapo lengviau perduoti įtariamus nusikaltėlius iš suėmimo šalies šaliai, kurioje norima juos apklausti. ES šalys taip pat stengiasi derinti savo prieglobsčio politiką ir griežtinti ES išorės sienų apsaugą.

Kadangi Europos Sąjungos piliečiai gali laisvai gyventi bet kurioje ES šalyje, jie turi turėti vienodas galimybes naudotis teisingumo sistema visoje ES. ES valstybės narės turi užtikrinti, kad visur ES įstatymai būtų taikomi vienodai ir kad vienoje šalyje priimti teismo sprendimai galėtų būti vykdomi kitoje. ES jau daug nuveikė, kad palengvintų teisinių problemų, susijusių su santuoka, daline ištuoka, santuokos nutraukimu, vaikų globa ir kitais civilinės teisės klausimais, sprendimus.

Šiuo metu Jūs matote 35% šio straipsnio.
Matomi 993 žodžiai iš 2841 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.