Eutanazijos įteisinimas šiuolaikinėje visuomenėje
5 (100%) 1 vote

Eutanazijos įteisinimas šiuolaikinėje visuomenėje

1. ĮVADAS

Nuo pat pirmųjų mūsų eros amžių iki šio šimtmečio vidurio Hipokrato priesaikos eilutės, draudžiančios duoti pacientui mirtinų nuodų ir net patarimų savižudžiui, buvo kertinė medicinos etikos taisyklė.

Gyvybės tęsimo ir nutraukimo prieštara – neišvengiama kasdienės medikų veiklos dalis, suteikianti šiai profesijai etinį bei filosofinį pobūdį. Šios prieštaros aktualumas ypač išaugo antrojoje mūsų šimtmečio pusėje, kai technologinis progresas įgalino medikus atgaivinti sunkiai sergančius, o dažnai ir beviltiškus ligonius, bei ilgą laiką tęsti jų gyvenimą. Štai kodėl prieš du tris dešimtmečius vėl buvo pradėta kalbėti apie eutanaziją (gr. eu– geras, thanatos – mirtis) – beviltiškai sergančio ir kenčiančio ligonio numarinimas.

Sparčiai besivystanti medicinos technologija įgalino pratęsti žmogaus mirimo procesą – greita ir netikėta mirtis virto ištęsta, o dažnai ir labai skausminga agonija. Todėl nenuostabu, kad atvirumą mirčiai lydėjo ir jos pagreitinimo poreikis.

Pačiu akivaizdžiausiu atvirumo mirčiai pavyzdžiu galima laikyti eutanazijos atgaivinimą Olandijoje – vienoje iš labiausiai išsivysčiusių Europos valstybių. Specialiai šiai problemai tirti sudaryto Remelinko komiteto duomenimis, 1990 metais eutanazija taikyta 2300 pacientų (tai sudaro 1,8% visų mirčių). Dar 400 žmonių patys nutraukė savo gyvybę, pasinaudoję gydytojų patarimais bei pastarųjų teikiamais medikamentais, t.y. įvykdė vadinamąją asistuojamą savižudybę. Eutanazijos populiarumą Olandijoje atspindi visuomenės apklausos duomenys – maždaug du trečdaliai šios šalies gyventojų pritaria laisvanoriškam kenčiančio ir neišgydomai sergančio ligonio apsisprendimui nutraukti gyvybę.

Techninės galimybės nutolinti naturalią gyvenimo baigtį atsirado XXa. Viduryje. Šios priemonės – tai gyvybiškai svarbių funkcijų palaikymas (dirbtinis kvėpavimas, širdies stimuliatoriai ir kt.), jų pakeitimas (transplantacija), antibiotikai, pagaliau – įvairios dirbtinio maitinimo priemonės. Kiekviena iš jų arba jų derinys įgalina tęsti žmogaus gyvybę praktiškai neribotą laiką. Deja, neretai tai nebūna priimtina nei pačiam pacientui, nei medikams, nei visai visuomenei, kurią užgula didžiulė ekonominė dirbtinio gyvybės tęsimo našta. Minėtos technologinės priemonės, suteikiančios daugeliui iš mūsų vilties išgyventi įvairių nelaimingų atsitikimų bei ligų atvejais, tuo pačiu metu sukuria prielaidas pratęsti nepageidaujamą egzistenciją gana didelei pacientų grupei.

1.1. Problemos aktualumas

Ginčai dėl eutanazijos vyksta Šiaurės Amerikoje, Australijoje ir visoje Šiaurės Vakarų Europoje; kiti kraštai į tas diskusijas irgi veliasi. Svarstymų tema yra ne tik eutanazija ligoniui prašant arba pagalbos nužudymui leistinumas, bet ir eutanazija be ligonio sutikimo, eutanazijos taikymas naujagimiams, luošiems arba protiškai atsilikusiems vaikams, sąmonės neturintiems asmenims ir psichiniams ligoniams. Taigi tai ginčas dėl mūsų civilizacijos ateities.

Lietuvoje yra įteisintas tik gydymo netaikymas, o aktyvią eutanaziją ir savižudybę su pagalba įstatymai draudžia. Vis dėlto žiniasklaidoje ir visuomenėje gajus susidomėjimas šiomis temomis. Diskusija ypatingai suaktyvėjo prieš keletą metų, kai ir mūsų visuomenė susidūrė su gyvybės nutraukimo precedentu. (Tuomet motina (gydytoja) suleido mirtiną vaistų dozę savo sūnui, kentėjusiam didžiulius skausmus po stipraus kūno nudegimo. Ji, vadovaujantis Lietuvos baudžiamuoju kodeksu, buvo patraukta baudžiamojon atsakomybėn už tyčinį žmogaus nužudymą sunkinančiomis aplinkybėmis. Vis dėlto moteris buvo išteisinta, nes psichiatrai įrodė, kad sūnų jį numarino ištikta afekto, t.y. nesuprasdama savo veiksmų esmės.) Argumentai už ir prieš eutanaziją netyla iki šiol ir rodo, kad jog tokiuose katalikiškuose kraštuose kaip Lietuva, eutanazijos problema ypatingai opi ir kontraversiška. Todėl labai svarbu išsiaiškinti ne tik šių argumentų pagrįstumą, bet ir pačią eutanazijos sąvoka bei jos taikymo ribas.

Pagrindinė problema, su kuria susiduriame kalbėdami apie eutanaziją Lietuvoje, yra žmonių neigiamas požiūris į šį reiškinį. Mano manymu tokią situaciją sąlygoja gan paviršutiniškas žmonių informuotumas, dėl kurio stygiaus daugelis nesupranta eutanazijos ir painioja ją su savižudybe ar žmogžudyste. Teko išgirsti neigiamą nuomonę paremtą pasakojimu, kai jaunuolis išsiskyręs su mergina bandė nusižudyti, o nepavykus paprašė eutanazijos. Pavyzdys iš tiesų netikęs, nes eutanazija taikoma nepagydomiems ligoniams (sergantiems fizine liga); jokiu būdu ne savižudžiams, kurie iš gyvenimo nusprendžia pasitraukti dėl juos ištikusios nelaimės ar psichologinių problemų.

1.2. Pagrindinės sąvokos tezės

Eutanazija (gr. eu – geras, thanatos – mirtis) – beviltiškai sergančio ir kenčiančio ligonio numarinimas; Eutanazija, pasak E.Gefeno, yra sąmoningas vieno asmens veiksmas, kuriuo nutraukiama kito asmens gyvybė, siekiant išvaduoti pastarąjį nuo kančių. Medicinos kontekste nevienareikšmiškai interpretuojami trys konceptualinio neapibrėžtumo konceptai – paciento gerovė arba jo išvadavimas nuo kančių, gyvybės nutraukimas (numarinimas), sąmoningų
gydytojo intencijų samprata.

Agonija (lot.agonia ) – būsena prieš mirtį, merdėjimas.

Utilitarinis (lot. utilitas – nauda) – suderintas vien tik su praktine nauda, praktiškas, praktinis;

Kvestionuoti (lot. questio – dejavimas, skundas) – laikyti abejotinu, ginčijamu ar nereikalingu; kelti abejonių (dėl ko nors);

Hedonizmas (gr. hedone – malonumas, pomėgis) – etikos teorija, kurią pirmi vystė senovės graikų kirėniečių filosofinė mokykla (4 a. prieš m. e.); gyvenimo tikslu ir aukščiausiu gėriu pripažįsta pomėgį, malonumą.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 866 žodžiai iš 2832 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.