Fascioliozė paramfistomozė
5 (100%) 1 vote

Fascioliozė paramfistomozė

Fascioliozė, paramfistomozė

Fascioliozė

Pagrindiniai šeimininkai avys ir galvijai (dažniausiai). Tarpiniai šeimininkai moliuskai. Helmintai parazituoja tulžies latakuose, o nesubrendę migruoja kepenų parenchimoje. Prieš patekdami į kepenis būna 1-2 cm ilgio lapo formos. Subrendę helmintai būna 3,5 cm ilgio ir 1 cm pločio.

Vystymasis

Kiaušinėliai su išmatomis patenka į aplinką. Optimalioje temperatūroje per 10 dienų išsineria miracidija. Susiranda moliuską, jame išsivysto sporocista, joje formuojasi redijos, o iš redijų cerkarijos. Cerkarijos migruoja iš moliusko ir patenka į pagrindinio šeimininko virškinamąjį traktą arba prisitvirtina prie augalų ir incistuojasi, tampa metacerkarijomis. Vystymasis aplinkoje trunka 6-7 savaites. Patenka į mažuosius tulžies latakus, po to į stambesnius ir pasiekia tulžies pūslę. Inkubacinis laikotarpis 10-12 savaičių.

Epizootiniai duomenys

Labai priklauso nuo moliuskų dauginimosi vietų. Optimalios sąlygos moliuskams – rūgšti terpė ir judantis vanduo. Pradeda daugintis esant 10C temperatūrai, o intensyviausiai iki 15C. Ši temperatūra optimaliausia ir fascioloms. Drėgmė svarbi kiaušinėlio vystymuisi.

Patogenezė ir klinikiniai požymiai

Migruojančios fasciolos pažeidžia parenchimą, sukelia hemoragijas, o subrendusių fasciolų padidėja hematofaginis aktyvumas, tegumento dygliukais pažeidžia tulžies latako gleivinę.

Avių fascioliozė

Gali pasireikšti ūmi, poūmė ir lėtinė eiga. Po užsikrėtimo praėjus 6-7 savaitėms pasireiškia ūmi fascioliozė. Migruojant fascioloms pažeidžiami kraujo indai, kepenyse atsiranda hemoragijos, kepenų paviršius pasidengia fibrinu. Plyšus hemoragijos pilvo ertmėje atsiranda skysčio su krauju. Avys būna nusilpusios, gleivinės išblyškę, padidėjas pilvo skausmingumas, gali gaišti. Gali komplikuotis klostridioze.

Poūmė eiga pasireiškia kaip metacerkarijos patenka per ilgesnį lako tarpą. Tuo metu vienos migruoja, o kitos būna tulžies latakuose. Sukelia cholangitą. Migruodamos sukelia tokius pat požymius kaip ir ūmios fascioliozės atveju. Padidėja kepenys, jų paviršiuje randama daug nekrotinių židinių, gali atsirasti hemoragijų. Pasireiškia vėlai rudenį arba žiemą. Gali išsivystyti anemija ir hipoalbuminemija. Negydant gali gaišti. Dėl hipoalbuminemijos gali atsirasti edemos.

Lėtinė fascioliozė gali pasireikšti žiemos pabaigoje. Būdinga hipoalbuminemija ir anemija. Skrodžiant randamos pašviesėjusios kepenys, kepenų fibrozė, cholangitas. Gyvulys silpsta, netenka svorio, gleivinės anemiškos. Poūmės ir lėtinės fascioliozės metu išmatose galima rasti kiaušinėlių.

Galvijų fascioliozė

Gali pasireikšti ūmi ir poūmė, bet dažniausiai pasitaiko lėtinė eiga. Pasireiškia žiemos pabaigoje. Patogenezė panaši į avių. Gali padidėti tulžies pūslė, sukalkėti tulžies latakai. Fasciolos gali migruoti organizme ir randamos plaučiuose. Galima hipoalbuminemija, anemija, pažandinė edema. Silpnai užsikrėtusiems sumažėja produktyvumas ir požymiai gali nepasireikšti.

Diagnozavimas

Remiamasi klinikiniais požymiais, epizootiniais duomenimis, ligos istorija, klimatinėmis, ganymo sąlygomis. Išmatos tiriamos nuoseklaus praplovimo (sedimentacijos) metodu. Randami dideli kiaušinėliai su dangteliu viename gale.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 478 žodžiai iš 937 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.