Feminizmas
5 (100%) 1 vote

Feminizmas

LIETUVOS TEISĖS UNIVERSITETAS

Viešojo administravimo specialybės

II kurso, 521gr. studento

Jokūbo Vežausko

REFERATAS

FEMINIZMAS

Vilnius, 2001

Įžanga

1960 metais populiari soul atlikėja Aretha Franklin dainavo: “Aš žinau, kad moters pareiga yra padėti vyrui ir jį mylėti, nes taip buvo suplanuota”. Bet jau 1985 metais plokštelėje Franklin tvirtino, kad “seserys tai daro dėl savęs” teigdamos savo mylimiesiems: “Aš žinau, jog eini savo tėvo keliu, bet tavo tėvo kelias buvo vakar”. Bėgant laikui pasikeitė ir dauguma dalykų; vėl atgijo moterų prioritetai.

Per paskutiniuosius dvejus dešimtmečius moterų ir vyrų gyvenimus labai įtakojo srovė, kuri pavadinta feminizmu. Daugumai žmonių feminizmas turi siaurą prasmę. Paaiškinimai tokių sąvokų kaip “feminizmas” ar “feministė” atrodo savaime suprantamu dalyku, tačiau taip nėra.

Feminizmas (pranc. Feminizme, lot. Femina – “moteris”) – tai bendras srovių pavadinimas buržuaziniame moterų judėjime, kuris kovojo už moterų ir vyrų socialinę lygybę, kuri prieštarauja patriarchatui bei diskriminavimui( diskriminavimas – tai teisių sumažinimas ).

Patriarchas (gr. patriarches – giminės galva”) – matriarchatą pakeitusi pirmykštė bendruomeninės santvarkos išsivystymo epocha, kuriai būdinga tėvo (patriarchalinė) giminė, kurioje giminystė išvedama pagal vyro liniją ir vyras užima vyraujančią padėtį visuomenėje.

Feminizmas nėra naujas Amerikai. Tokios moterys kaip Elizabeth Cady Stanton ir Lucretia Mott pradėjo tai, kas dažniausiai yra apibrėžiama kaip pirmoji feminizmo banga 1840 metais, kai jos nubrėžė paraleles tarp ne-baltųjų ir moterų priespaudos engimo. Tuo metu pagrindinis, svarbiausias moterų judėjimo tikslas buvo išsikovoti balsavimo teisę. Bet po 1920 m., kai buvo pasiekta rinkimų teisė, atsirado daug kitų trūkumų, kurie 1960 m. iššaukė antrąją feminizmo bangą.

PAGRINDINĖS FEMINIZMO IDĖJOS

I. Bendrai kalbant, feminizmas apjungia naują ir skirtingą mūsų požiūrį į visuomenę. Feminizmas – kaip sociologinė perspektyva – įtraukia nusisukimą nuo visiems priimtinų socialinių normų, pasiekti gilesnio žinojimo to, kas yra laikoma jau įrodytu. Kaip sociologinė perspektyva feminizmas sieja asmeninius patyrimus su visuomenės veikimu. Kitaip sakant, kaip mes galvojame apie save (giminės tapatybė), mūsų elgesys (giminės rolės) ir mūsų vieta visuomenėje (giminės stratifikacija; stratifikacija – tai visuomenės suskaidymas į socialinius sluoksnius ) parodo mums visuomenės įtaką žmogui.

II. Feminizmas labai kritiškai žiūri į kovas su priimtomis dviejų lyčių idėjomis, ypač vyriškosios giminės atstovų jėgos ir kontrolės viešpatavimą patriarchalinėje visuomenėje. Pavyzdžiui, mūsų kultūroje vyriškoji giminė yra dažniausiai tapatinama su galia kitų atžvilgiu, jėga. Kaip kontrastas šiam požiūriui – moteriškoji giminė, kuri siejama su altruizmu – t.y. nesavanaudišku rūpinimusi kitų gerove (ypač vyrų), pasiryžimu dėl kitų aukoti savo asmeninius interesus. Trumpai sakant, feminizmas palaiko, kad tiktai kritiškai žvelgiant į Amerikos kultūrą bei vertybių sistemas, moterys gali tikėtis pripažinimo ir lygių teisių su vyrais.

III. Feminizmas nukreiptas į “žmonijos reintegraciją” (French, 1985:443). Kultūrinės idėjos apie lytį leidžia žmoniją suskirstyti į dvi kategorijas:

1. vyrų pasaulį, kur vyrauja racionalumas ir varžymasis;

2. moterų pasaulį, kur dominuoja emocijos, jausmai ir bendradarbiavimas.

Feminizmas teigia, kad vyriškajai giminei būdingi bruožai nėra svarbesni nei moteriškieji. Dar daugiau, jis yra įsitikinęs, kad visa žmonija – tiek vyrai, tiek moterys – gali turėti visas šias savybes. Dėl to, reprezentuoja resocializacijos procesą, kuriame visi žmonės turi galimybę išreikšti visą žmogiškąjį potencialą.

IV. Feminizmas taip pat kritikuoja giminės stratifikaciją. Pavyzdžiui, apribojimai, kurie neleidžia moterims uždirbti tiek kiek vyrams, jų alga yra kur kas mažesnė. Kai kuriuose užsiėmimuose šis skirtumas yra kitoks: vienur didesnis, kitur mažesnis. Mažiausiai algos skiriasi tarp žemos kvalifikacijos darbuotojų bei pagalbinio personalo atlyginimai. Didžiausias skirtumas tarp prekybos darbuotojų: vyrų atlyginimai beveik dvigubai didesni. Moterys dažniausiai dirba už pastovų atlyginimą. Moterų darbo pasirinkimas yra ribotas, daugiau negu pusė jų dirba paslaugų sferose arba kontorose. O vyrai dirba įvairiose pramonės šakose ir įvairiose pareigose. Moterys dažnai užima mažiau apmokamas ir turinčias žemesnę padėtį pareigas. Netgi moterys specialistės, pavyzdžiui, med. seserys ir kitos medicinos darbuotojos, uždirba mažiau negu specialistai vyrai medikai, užimantys prestižines ar gerai apmokamas vietas.

Feminizmas siekia reorganizuoti visuomenę taip, kad moterys nesuteiktų vyrams sprendžiamojo balso nei namuose, nei visuomeniniame, ne politiniame gyvenime. Tam pasinaudota Lygių Teisių Pataisa (ERA), kuri buvo pasiūlyta remiantis Jungtinių Valstijų konstitucija, kuri teigia:

NEGALIMA DISKRIMINUOTI ŽMONIŲ PAGAL LYTĮ, NES VISI PRIEŠ ĮSTATYMUS YRA LYGŪS.

V. Dar viena sritis, dominanti feminizmą, tai žmogaus seksualumas. Patriarchalinėje visuomenėje

lytiniuose santykiuose tarp vyrų ir moterų dažnai pabrėžiama vyrų jėga (Millet, 1970; J, Bernard, 1973). Visa tai atsispindi plačiai plintančiame lytiniame moterų išnaudojime.Daugelyje koledžų, pavyzdžiui, apie vieną trečdalį merginų – studenčių patiria seksualinį vyrų – mokytojų prievartavimą (Dziech and Weiner, 1984m.). Kiti šaltiniai teigia, kad apie vieną ketvirtadalį koledžų studenčių buvo išprievartavimų aukos (dažniausiai vadinamos pasimatymų prievartos aukomis) – kur vaikinai – studentai jėga verčia merginas naktį praleisti kartu (Sweet, 1983). Tyrimai moterų ir vyrų darbo vietose taip pat nurodo, kad lytinis išnaudojimas taip pat yra rimta problema (Loy and Stewart, 1984).

VI. Be to, feminizmas palaiko moterų teisę pačiom kontroliuoti jų seksualumą ir reprodukciją. Štai kodėl feminizmas gina moterų teisę žinoti kaip kontroliuoti gimdymą,kuris anksčiau kai kuriose šalyse buvo draudžiamas. Kaip išvada, dauguma feminisčių palaiko moterų teisę pasirinkti turėti vaikų ar ne. Tai visiškai nereiškia, kad feminizmas pasisako už abortus, bet jis teigia, kad pačios moterys, o ne jų vyrai, terapeutai ar įstatymų leidėjai turi nuspręsti: gimdyti joms pačioms ar negimdyti. Dauguma feminisčių palaiko gėjų kovą prieš visuomenės požiūrį į homoseksualumą ( homoseksualizmas – lytinis potraukis savo lyties atstovui) bei prieš diskriminaciją, kuri dominuoja heteroseksualų kultūroje. Tokia nepalanki socialinė padėtis ypač pasireiškia kalbant apie lesbietes, bet ne apie gėjus, todėl kad lesbietės priešinasi ne tik heteroseksualioms kultūros normoms, bet taip pat yra ir tų normų pažeidėjos, pagal kurias vyrai turėtų kontroliuoti moterų seksualumą (Deckard 1979; Barry, 1983; Jagger, 1983).

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 1027 žodžiai iš 3219 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.