Feminizmas
5 (100%) 1 vote

Feminizmas

Manau nesuklysiu sakydama, jog kiekvienam mūsų visada rūpėjo ir rūpės asmenybės esmė. Turiu galvoje vyro ir moters santykius, lytį, giminę – moteriškumą ir vyriškumą. Tačiau šį susidomėjimą dažniausiai užgniauždavo kitos visuomenei rūpimos socialinės problemos. Gaila, kad buvo pamirštama, kad kaip tik tos socialinės problemos, istorija, kultūra ir mūsų sąmonė ir kuria konkrečias tam tikros lyties asmenybes. Šiuo atžvilgiu, lyčių istorija yra vienas problematiškiausių ir kone daugiausia klausimų kelianti problema visoj žmonijos istorijoj.

Taigi mano darbas ir yra susijęs su šios problemos apžvelgimu, konkrečiau, feminizmo, kaip judėjimo, augimu prancūzų fiolosofijoje.

Lyčių drama prasidėjo tada, kai vyriškoji lytis pernelyg įtikėjo savo vertybių tobulumu, kai vyriškumo matas užgožė visas visuomenės kategorijas, o moteris savo veiklą tegalėjo realizuoti uždaroje šeimos erdvėje, kai tapo absoliučiai priklausoma nuo vyro.

XIX. – Xxa. Atvira lyčių kova išaugo į feminizmo judėjimą, kurio pagrindinis tikslas buvo parodyti, jog lyčių skirtumą ir socialinį vaidmenį visuomenėje lėmė ne tik gamta, bet ir pačių žmonių sukurta visuomenės struktūra, religija, filosofija ir mokslas. Šis moterų judėjimas siekė parodyti, jog toks lyčių pasiskirstymas visuomenėje ir perdėta vyro valdžia yra visiškai nepagrįsti, todėl pasmerkia moterį teisinei, politinei, socialinei, moralinei ir psichologinei nelygybei.

Du amžius trukusi lyčių kovą baigėsi moterų laimėjimais. Moterų emancipacijos veikla tapo moterų judėjmo istorija, ji subrandino feminizmo teorijas filosofijoje, sociologijoje, istorijoje, psichologijoje, politiniuose moksluose, mene ir literatūroje. Susikūrė nacionalinės amerikiečių, anglių, prancūzių, vokiečių, skandinavių, olandžių feminizmo mokyklos. Ėmė formuotis postkolonijinių ir postkomunistinių šalių feminizmo pakraipos.

Feminizmo teoretikės grąžina istorijai moters patirtį, atskleidžia moters prigimtį, pasaulėjautą, vertybių sistemas. Jos griauna vyriškoje kultūroje įsigalėjusius lyčių mitus, vyro ir moters stereotipus, ilgaamžes tradicijas, psmerkusias moterį pasyvumui bei ribotai egzistencijai.

XIX. – XXa. feminizmo šalininkės visiškai sukritikavo biologinio determinizmo, biheiviorizmo, pozytivizmo, psichoanalitinės filosofijos teorijas, teigiančias susitaikymą su faktų pasauliu, nekintama realybe, žmogaus prigimties ribotumu.

XXa. antrosios pusės feministėm išsakyti naujas mintis apie lytį, giminę, klasę, šeimą, moters tapatumą, padėjo tokios idėjos, kaip struktūralizmo, neofroidizmo, hermeneutikos, dekonstruktyvizmo.

Taig su XXa. prasidėjusi feminizmo epogėja pradeda išsamią lyties ir giminės diskusiją. Vakarų ir Rytų visuomenės pamažu ima suprasti, kad tradicinė lyčių samprata riboja asmenybės raidą. Prienama išvados, kad tradiciniai medicinos ir teisės mokslai bei praktika, religija ir moralė neatspindi pakitusios šiuolaikinės pasaulio tikrovės. Šiuolaikiniai moksliniai lyties tyrinėjimai pakeitė žmogaus lyties ir individo tapatumo sampratą, lyčių politiką visuomenėje, paskatino naujai pažvelgti į žmonijos socialinę ir lyties istoriją.

Toliau norėčiau aptarti vieną svarbiausių ir pamatinių klausimų feminizmo teorijoje – tai moters identiteto klausimas.

Visų pirma pati identifikacija yra judėjimas, subjekto tapsmo procesas ir kartu santykis. Identifikuotis – tai būti aktyviai įtrauktam į procesą, kurį materialiai įtvirtina specifinės veiklos sritys – tekstų, diskurso produkcijos ir elgsenos.

Ankstesniuose feminizmo tekstuose dažnai buvo teigiama, jog moterys turėtų ieškoti visoms bendro identiteto, tačiau šiandien akademinėse feministinėse studijose drąsiai tvirtinama, kad feminizmo teorija neturi remtis fundamentaliųjų atributų, sudarančių „ moteriškumą “, deskripcijomis. Jomis neįmanoma aprašyti moterų pasaulį, kuris yra marginalizuojamas, iškreiptai reprezentuojamas įvairiose maskuliniškai orientuotuose srityse.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 580 žodžiai iš 1146 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.