Froidas ir fromas
5 (100%) 1 vote

Froidas ir fromas

Z.Froidas ir Ė.Fromas

Psichologija – mokslas apie žmogaus elgesį ir mentalinus procesus. Tai mokslas, tiriantis psichinius reiškinius, jų kilmę, raidą, reiškimosi formas ir mechanizmus. Psichologija siekia atsakyti į aibę klausimų, susijusių su žmogumi. Psichologija – mokslas apie sielą.

Asmenybės psichologija, tyrinėdama individus nori išsiaiškinti, kas jie yra, kaip tokiais tapo, kodėl jie elgiasi būtent taip, o ne kitaip. Asmenybės teorija atlieka dvi funkcijas – paaiškina ir numato elgesį. Šio mokslo tikslas yra suprasti žmogaus individualybę. Dauguma asmenybės teoretikų pripažįsta, kad žmonės – biosocialiniai organizmai, tačiau skirtingai vertina vieno ar kito aspekto reikšmę bei jų tarpusavio sąveikos pobūdį. Asmenybės tyrinėjimas yra siekis suprasti ir paaiškinti žmogaus minčių, jausmų ir elgesio suderintumą, pasikartojamumą, patikimai aprašyti ir adekvačiai paaiškinti individualius žmonių skirtumus. Skirtingos teorijos skirtingai mato pagrindines asmenybės determinantes. Tačiau kiekvieną asmenybės teoriją galima apibūdinti pagal jos požiūrį į žmogų. Kiekvienas reiškinys, faktas interpretuojamas tam tikru požiūriu. Psichologas individualiai pasirenka kokio požiūrio laikytis.

Jei kritiškai vertintumėme, psichologija – spėjimų mokslas, susidedantis iš hipotezių, kurias nuolatos reikia tikrinti tikrovėje. Teorijos teisingomis gali būti laikomos tol, kol nėra paneigiamos.

Vientisą ir išsamiausią žmogaus asmenybės teoriją – psichoanalizės teoriją – XXa. pradžioje sukūrė Z.Froidas (S.Freud). Ją išvystė K.Jungas (K.G.Jung), A.Adleris (A.Adler), K.Horni (K.Horney), H.Salivanas (H.S.Sullivan) ir Ė.Fromas(E.Fromm).

Froido darbai pateikė savo laikmečiui naują asmenybės supratimą. Šios teorijos pagrindas – neįsisąmoninti seksualiniai ir agresyvūs instinktai.

Z.Froidas (1856-1939) – austrų psichiatras ir psichologas, sukūręs individo psichoseksualinio vystymosi teoriją, pasiūlęs laisvųjų asosiacijų metodą laikyti psichoanalitinės teorijos pagrindu. Žmogus dažnai nežino tikrųjų savo siekių ir norų. Kad išsiaiškintų slaptus siekius, Froidas sukūrė šį laisvųjų asociacijų metodą.

Psichoanalizė pagrįsta dviem pagrindinėmis hipotezėmis. Pirmosios esmė ta, kad kiekvienas psichologinis reiškinys turi konkrečią priežastį. Froidas įrodynėjo, kad sapnų turinys yra sąlygojamas nesąmoningų žmogaus impulsų ir norų.

Kalbos, rašymo, atminties klaidas Froidas laikė ne atsitiktiniais nesusipratimais, o neįsisąmonintų siekių ir troškimų liudijimu. Z.Froido knygoje “Kasdienio gyvenimo psichopatologija” visą tai atskliedžiama.

Neretai būna, kad užmirštame vardus, vietovių pavadinimus, supainiojame žodžių tvarką sakiniuose. Tai neatsitiktinumas.

Psichologas, paprašytas paaiškinti, kodėl žmogus dažnai negali prisiminti vardo, kurį tikrai žino, pasiteisintų atsakydamas, jog esą vardai lengviau negu kiti dalykai išsprūsta iš atminites. Ir pateiktų daug įtikinamų priežasčių, net nenujausdamas, kad šį procesą lemia kitokie veiksniai, kuriuos Froidas išsamiai nagrinėja knygoje.

Panagrinėti laikiną vardų užmiršimo fenomeną Z.Froidą paskatino dažnai tokiais atvejais pasikartojantys aiškūs požymiai. Tai – ne tik užmiršimas, bet ir klaidingas prisiminimas. Stengiantis prisiminti vardą, į galvą lenda įvairūs pakaitalai, kurių sunku atsikratyti, nors tikrai žinome, kad jie nėra teisingi. Froidas teigia, kad kiekvienas pakaitalas turi tam tikrą sąsają su norimu prisiminti vardu.

Z.Froidas išskyrė tris priežastis, dėl kurių klaidingai prisimename vardą:

1. tam tikras nusiteikimas jį pamiršti;

2. prieš tai tiesiogiai buvęs slopinimo procesas;

3. galimybė nustatyti išorinę asociaciją tarp vardo ir prieš tai nuslopinto elemento.

Froido teigimu: be paprasto tikrinių daiktavardžių užmiršimo, pasitaiko ir tokių atvejų, kai užmiršimas motyvuojamas slopinimu.

Niekas nesistebi, jei po tam tikro laiko mintinai išmoktą formulę ar eilėraštį žmogus tegali prisiminti tik apytikriai, pakeisdamas ar praleisdamas žodžius. Bet kadangi užmirštamos pačios įvairiausios teksto vietos, Froidas nusprendė tai išanalizuoti. Knygoje Z.Froidas pateikia keletą pavyzdžių ir išsamiai paaiškina, kodėl vienaip ar kitaip tai įvyko.

Bet koks išmokimas remiasi atminti. Be atminties gyvenimas būtų panašus į akimirką, trunkančių epizodų rinkinį. Be atminties negalėtumėme suregzti net paprasčiausio pokalbio.

Atmintis neatsiejama nuo įvairiausių psichinių reiškinių. Jai turi įtakos nuostatos, motyvacija, kiti ypatumai. Didelę reikšmę turi emociniai veiksniai.

Froidui priklauso “vaikystės amnezijos” terminas. Jis pirmasis pastebėjo, kad jo pacientai visiškai neprisimena to, kas buvo iki 3 ar net 5 metų amžiaus. Daugybė dabar atliktų tyrimų tai patvirtina. Froidas šią amneziją aiškino tuo, kad vaikas išstumia visus seksualinius ir agresyvius impulsus, kuriuos jautė tėvams.

Froidas pastebėjo, kad žmogus dažniausiai išlaiko nereikšmingus ankstyvosios vaikystės prisiminimus, o svarbūs, stiprūs ir jaudinantys to meto išgyvenimai suaugusiojo atmintyje nepalieka jokio pėdsako. Tai aiškinama tuo, kad yra didelis skirtumas tarp to, kaip vaikas įsimena ir kaip tai daro suaugusieji. Pastarieji įsimena iš karto
priskirdami tam tikroms kategorijoms, schemoms, o vaikai – be jokių asociacijų.

Z.Froidas mano, kad žmonės per mažai dėmesio skiria infantinei amnezijai bei prisiminimų iš pirmųjų gyvenimo metų nebuvimui. Teigia, kad kiekvienas pagrįstai galime galvoti, jog šie užmiršti vaikystės išgyvenimai nepraslydo be pėdsako asmenybės raidai, bet, priešingai, turėjo lemiamą įtaką vėlesniam laikotarpiui.

Froidas daug dėmesio skiria kalbos klaidoms. Teigia, kad net iš pirmo žvilgsnio nesvarbūs kalbos riktai pasitiko dėl pusiau užslopintos idėjos, esančios už konteksto ribos. Visuomet suklystama dėl tam tikros priežasties. Kartais klaida, padaryta kalbant, iš tikro gali išduoti kalbantįjį. Froidas mano, kad neretai klaidos tyrinėjimas gali atskleisti didžiausias sielos paslaptis.

Jokiai asmenybės teorijai dar nepavyko atskleisti esminių prisiminimo ir užmiršimo fenomenų. Užmiršimas ko gero kelia daugiau mįslių nei atsiminimas, mat, išnagrinėjus sapnus ir patologinius procesus, jau žinoma, kad sąmonėje staiga gali išnirti tai, ką seniai laikėme užmirštu dalyku. Žinoma, kad užmiršimas – tai spontaniškas procesas, trunkantis tam tikrą laiko tarpą. Užmirštant pasirenkama tarp daugelio įspūdžių ar net tarp atskiro įspūdžio ar išgyvenimo smulkmenų.

Froidui atlikus tyrimus paaiškėjo, kad visus užmiršimo atvejus buvo galima pagrįsti nenoro motyvu.

Priekaištai žmonai, draugystė, virtusi priešiškumu, apsirikimas nustatant diagnozę, šaltumas garsėjanties kolegoms, įdėjų pasisavinimas – nežinia ar tai tik sutapimas, kad nagrinėjant daugelį užmiršimo pavyzdžių, būtina liesti šias nemalonias temas. Froidas yra įsitikinęs, kad kiekvienas, kuris imtųsi ieškoti motyvų, kodėl užmiršta, galėtų sudaryti tokį pat nemalonių pavyzdžių sąrašą. Polinkis pamiršti tai, kas nemalonu, bendras visiems.

Ketinimų užmiršimas geriausiai įrodo teiginį, kad klaidos negalima paaiškinti vien dėmesio nusilpimu. Ketinimas – tai jau paskata veikti, tiktai pats veiksmas atidedmas vėlesniam laikui. Bet po tam tikro laiko gali pasikeisti motyvai ir ketinimas nebus realizuojamas, tačiau ir nepamirštas. Dviem gyvenimo atvejais neabejojama, kad ketinimų užmiršimas nėra elementarus fenomenas, bet turi motyvus, kurių nenorime pripažinti. Tai meilės santykiai ir karininkų pavaldumo laipsniai. Užmiršti galima tik nesvarbius dalykus, o jei pamirštami svarbūs, vadinasi, į juos žiūrima pro pirštus, jie prarado svarbą. Iš tiesų šiuo atveju galioja psichinio vertinimo požiūris. Normaliai niekada nepamirštama padaryti tai, kas svarbu. Froidas įsitikino, kad visus juos galima paaiškinti nežinomais ar nepripažintais motyvais arba tiesiog nenoru.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 1227 žodžiai iš 3764 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.