ŠIAULIŲ UNIVERSITETAS
SOCIALINIŲ MOKSLŲ FAKULTETAS
ZIGMUNDAS FROIDAS
“KASDIENINIO GYVENIMO PSICHOPATOLOGIJA”
RECENZIJA
ATLIKO:
Zigmundas Froidas (1856 – 1939m.) – garsus austrų gydytojas, psichiatras, psichologas ir filosofas, gyvenęs XIXa. pabaigoje ir XXa. pradžioje. Jis – praktinės ir teorinės psichoanalizės pradininkas, kurio nuopelnai svarbūs visai žmonijai. Anglijoje išleista net aštuoniolika tomų Zigmundo Froido veikalų. Ypač vertinamas jo santykinis psichinės žmogaus veiklos padalijimas į sąmonę bei pasąmonę.
Zigmundas Froidas sukūrė nemaža hipotezių apie žmogaus psichikos savitumą ir jos psichologinius tausojimo bei gydymo metodus, pavyzdžiui: identifikavimas, fiksavimas, Superego, Id, Ego, katarsis ir kt.
Zigmundo Froido knyga ” Kasdieninio gyvenimo psichopatologija ” rašyta seniai, todėl jo pateikiama medžiaga primityvoka bei parašyta buitiniu stiliumi. Tačiau įdomu pažinti ir pačią PRADŽIĄ…
Šioje knygoje Zigmundas Froidas remiasi savo praktika, pavyzdžiais ir gyvenimiška patirtimi.Analizuoja užmiršimo ( “ …be paprasto tikrinių daiktavardžių užmiršimo, pasitaiko ir tokių atvejų, kai užmiršimas motyvuojamas slopinimu… ”), kalbos klaidų, supainiojimų, prietarų, apsirikimų priežastis bei pasekmes.
Autorius teigia, kad: “…galima skirti du esminius vardo užmiršimo atvejus: kai pats vardas susijęs su nemaloniais prisiminimais arba kai jis susiejamas su kitu, turinčiu tą patį nemalonų poveikį. Todėl vardą atgaivinti sutrukdo arba pats vardas, arba jam mažiau arba daugiau artimos asociacijos…”. Užmiršimas ar iškreiptas turinys asocijuojasi su nesąmoningo mąstymo faktais, kurių poveikis ir reiškiasi užmiršimu. Pavyzdžiui, vardo užmiršimas ( jis labai užkrečiamas ). Niekuomet nepamirštama be priežasties. Pamiršimas visada slepia kažkokią neigiamą asocijaciją su žmogumi, vietove, darbu ar pan. Galima užmiršti bet kurią kalbos dalį ( “Signorelli”, “Aliquis“ ) ir šis sutrikimas pasireiškia nevienodu svetimos kalbos mokėjimu bei priklauso nuo bendros kalbančiojo savijautos ir pavargimo.