Galaktikos1
5 (100%) 1 vote

Galaktikos1

Galaktikos – tai didelės žvaigždžių ir tarpžvaigždinės medžiagos (dujų ir įvairiausių dulkių) sistemos, kurių narius sieja gravitacinė sąveika. Visatoje, manoma, yra ne mažiau, kaip 300 milijardai galaktikų. Visos galaktikos yra skirstomos į kelis pagrindinius tipus: elipsinės galaktikos, spiralinės galaktikos, netaisyklingos galaktikos. Lietuvos danguje plika akimi galima matyti vienintelę galaktiką – Andromedos galaktika (arba Didysis Andromedos ūkas).

Elipsines galaktikas sudaro senos žvaigždės, susidariusios prieš 8-13 milijardą metų. Šios galaktikos yra panašios į mūsų Galaktikos kamuolinių spiečių žvaigždes, tik šie spiečiai yra kur kas mažesni. Galaktikų forma primena rutulį ar elipsoidą, žvaigždžių tankis tolydžiai mažėja nuo centro į pakraščius. Daugumos elipsinių galaktikų masės, skersmenys ir šviesiai yra labai skirtingi. Galaktikų skersmenys siekia nuo 5000 iki 200 000 šviesmečių, o masės maždaug 10’6 – 10’13 M . Šios galaktikos yra skirstomos į aštuonis potipius – nuo E0 (skritulio formos) iki E7 (pailgos, ištęsto lęšio formos). Ištirti šių galaktikų žvaigždžių cheminę sudėtį yra labai sunku, nes tik vienintelė vidutinio dydžio elipsinė galaktika yra netoli mūsų, atstumu apie 0,7 megaparseko. Galaktikos atrodo gelsvos, nes didžiąją dalį žvaigždžių sudaro kiek mažesnės už Saulę, gelsvos spalvos žvaigždės. Visos žvaigždės juda aplink galaktikos branduolį netvarkingai ir labai ištęstomis orbitomis.

Spiralinės galaktikos yra gana plokščios diskinės žvaigždžių sistemos, turinčios spiralines vijas, sferoidą ir centrinį telkinį. Šių galaktikų diske telkiasi jaunos žvaigždės, padrikieji spiečiai ir tarpžvaigždinė medžiaga, o sferoide – senos žvaigždės ir kamuoliniai spiečiai. Spiralinės galaktikos yra skirstomos į keturis poklasius: Sa, Sb, Sc ir Sd. Sa poklasio galaktikų vijos yra menkos ir glaustos, o centrinis telkinys stambus. Sc poklasis atvirkščiai – centrinis telkinys menkas, o vijos storos ir skaisčios, plačiai išsiskleidusios, vietomis sutrūkinėjusios. Sb galaktikų išvaizda yra tarpinė. Sd poklasio galaktikos yra pačios rečiausios ir jose beveik nematyti centrinio telkinio, o vien skaisčios ir storos, sutrūkinėjusios, išsišakojusios vijos. Spiralinės galaktikos sukasi apie ašį, einančią per jų centrinę dalį statmenai disko plokštumai. Šių galaktikų skersmuo yra apie 20 000 – 150 000 šviesmečių. Spiralinės galaktikos turi kelis porūšius: paprastosios spiralinės galaktikos, skersinės galaktikos, lęšinės galaktikos ir anemiškosios (arba mažo skaisčio) spiralinės galaktikos. Mūsų Galaktika taip pat yra spiralinė ir priskiriama Sb poklasiui. Nors, kaip ir tikriausiai daugelis spiralinių galaktikų, turi savitumų, kurie neleidžia Mūsų Galaktikos pavadinti tipine spiraline galaktika.

Lęšinės galaktikos yra giminingos tiek paprastom spiralinėm, tiek skersinėms galaktikoms. Žymimos – SO ir SBO trumpiniais. Šios galaktikos išsiskiria tuo, kad neturi spiralių ir tarpžvaigždinės medžiagos. Turi tik centrinį telkinį ir, kaip manoma, sferoidą. Tikriausiai lęšinės galaktikos susidarė spiralinėms galaktikoms netekus tarpžvaigždinės medžiagos (kur susidaro naujos žvaigždės). Yra hipotezė, kad šios medžiagos neteko susidūrusios su kitomis galaktikomis arba didžiuliais dujų telkiniais.

Skersinės spiralinės galaktikos – tai galaktikos, kurių vijos eina ne iš branduolio, bet iš storos skersės, einančios per centrą, galų. Apie 20% spiralinių galaktikų yra skersinės. Dažniausiai tokio tipo galaktikos turi tik keletą, tačiau storesnių vijų. Kadangi šios galaktikos priklauso spiralinių galaktikų grupei, tai ir jų žymėjimas yra panašus, tik pridedant raidę B: SBa, SBb, SBc, SBd. Dažnai SBa galaktikų vidinė vija sudaro uždarą žiedą.

Mažo skaisčio, arba, anemiškosios galaktikos.Tai dar viena spiralinių galaktikų rūšis. Jos žymimos LSB simboliu. Tai labai silpno švytėjimo galaktikos. Jų spindesys yra kelis šimtus, ar net kelis tūkstančius, kartų silpnesnis už paprastų spiralinių galaktikų spindesį. Taip yra dėl to, kad mažo skaisčio galaktikose žvaigždės yra labai atitolusios viena nuo kitos. Be to, manoma, kad ten beveik nebelikę tarpžvaigždinės medžiagos ir nebegali susidaryti naujos, skaisčios žvaigždės. Mažo skaisčio galaktikos yra atrastos palyginti neseniai, vos prieš penkiolika metų. Kadangi jos švyti labai silpnai, sunku šias galaktikas aptikti, nors jų, tikriausiai, yra net daugiau nei parastų spiralinių galaktikų.

Netaisyklingosios galaktikos yra netaisyklingos formos žvaigždžių sistemos, kurios dažniausiai neturi centro telkinio. Žymimos – Ir. Jų masė palyginti nedidelė,o skersmuo siekia apie 5000-30 000 šviesmečių. Šių galaktikų struktūra yra labai panaši į mažo skaisčio (anemiškąsias) galaktikas, tačiau skirtumas tas, kad šiose galaktikose vis dar yra ryškūs tarpžvaigždinės medžiagos telkiniai. Šiose galaktikose vyrauja gana jauni žvaigždžių kamuoliniai spiečiai. Manoma, kad netaisyklingosios galaktikos vis dar formuojasi ir dar nėra įgavusios galutinės formos.

Aktyviosios galaktikos yra galaktikos, turinčios aktyvų branduolį, kurio spindesys prilygsta likusios galaktikos dalies spindesiui ar net didesnis už jį. Branduolys
pasižymi tai staigiu netaisyklingu, tai periodiniu spindesio kitimu, medžiagos išmetimais. Dažniausiai tokia galaktika turi 10’6-10’9 Saulės masių juodąją bedugnę centre, kurios skersmuo yra maždaug Saulės sistemos dydžio. Ją supa kelių šviesos mėnesių dydžio plokščias dujinis diskas, kurio vidinė dalis labai greitai sukasi ir jo temperatūra yra net kelių milijonų laipsnių. Aplink šį diską yra labai lėtai besisukantis kelių šviesmečių spindulio storas dujų ir dulkių debesis. Aktyvios galaktikos yra skirstomos į kelis porūšius: blazarai, kvazarai, Markariano galaktikos, Seiferto galaktikos, radijo galaktikos. Visos šios galaktikos turi aktyvius branduolius.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 916 žodžiai iš 2936 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.