Gamta ir zmogus
5 (100%) 1 vote

Gamta ir zmogusŠiuolaikinį žmogų menas lydi visą gyvenimą- nuo pat gimimo iki mirties. Visa žmogaus aplinka, buitis ir būtis, kasdienybė ir laisvalaikis vienaip ar kitaip susijusi su menu. Meno kūriniai atspindi visuomenės kultūros lygį, asmenybės meno suvokimas nusako jos išprusimą, išsilavinimą, meninį skonį. Menas- plati sąvoka, apimanti daug kultūros sričių. Tai muzika, literatūra, dailė, architektūra, teatras ir kt. Jauno žmogaus visapusis lavinimas neįmanomas be meninio lavinimo. Kad suvoktume šiuolaikinį meną, turime susipažinti su meno istorija, skaityti knygas apie menininkus- žmones, kūrusius nuostabius paveikslus, skulptūras, architektūros paminklus, kurie mus supa, stebina ir žavi iki pat šių dienų.

Menas lydėjo žmogų nuo senų senovės. Visos tautos ir mūsų, ir ankstesniais laikais siekė kurti “pagal grožio dėsnius”, žavėjosi meno kūriniais ir aukštino jų kūrėjus. Niekas, išskyrus meną, negalėjo pavaizduoti pasaulio turtingumo ir įvairovės. Išlikusieji tik mūsų dienų kūriniai pasakoja apie senus laikus ir išnykusias tautas. Net ir tada, kai kiti kultūros reiškiniai, tokie kaip kalba raštija, gali būti užmiršti, menas išlieka, išsaugodamas kažkada gyvenusių žmonių išvaizdą, perteikdamas jų mintis ir jausmus, gėrio ir blogio samprata. Menas papasakoja apie jų gyvenimą, tradicijas ir papročius.

Mokslininkai, tyrinėdami meno kūrinius, siekia nusakyti vienos ar kitos civilizacijos kultūros ir meno ištakas, ypatybes, tęstinumas, reikšmę kitų civilizacijų kultūrai. Moksliniai meno tyrinėjimai atskleidžia kaip formavosi meno stiliai, kito žmogaus požiūris į meną.

Meno istorijos ir dailės pažinimo mokymo tikslas- visapusiškai lavinti vaiko samenybę, plėtoti jo kūrybines galias, ugdyti meno žinovą, kultūros puoselėtoją.

Meno istorija- tai žmonijos didžiausių laimėjimų istorija, laimėjimų, kurių vertė niekada nemažėja. Susipažįstančiųjų su meno istorija kaskart laukia nauji džiaugsmai, išgyvenimai ir atradimai. Tai gerai pamatytume, jei palygintume meno istoriją su kitomis žmonijos veiklos sritimis, pavyzdžiui, su technikos išradimais. Kiekviena techninė operacija arba mašina, kuri šeip dar yra gera, tuoj pat be gailesčio atmetama, kai tik išrandama geresnė. Tuo tarpu nauji laimėjimai niekada nepajėgia užgožti ankstesnių laikų palikimo.

MENO IR ŽMOGAUS SĄSAJA…

Nuo senų senovės žmogus kuria grožį. Jam neužtenka pavalgyti, šiltai apsirengti ir turėti pastogę. Žmogui maža gamtos sukurto grožio. Jis linkęs savaip išreikšti tikrovę.

Įvairiais laikotarpiais ir įvairiose pasaulio šalyse grožio suvokimas ir pateikimas buvo skirtingas. Tai lėmė geografinė padėtis, religija, nacionalinės tradicijos, kultūros lygis, o ir pačių žmonių skonis ir mada.

Žmogaus- menininko prabudimą liudija pirmieji ornamentai, iškalti ar įrėžti akmenyje, kauliniuose ar raginiuose įrankiuose. Ant urvų sienų dažniausiai vaizduoti elniai, bizonai, arkliai, raganosiai ir kiti gyvūnai. Taip siekta juos užkerėti, tikintis lengvos medžioklės. Archajinės epochos žmonės, susidūrę su paslaptingomis gamtos jėgomis, ieškojo būdų jas paveikti. Ritualinė poezija, šokiai, dainos, piešiniai ir skulptūros buvo skirtos magijai, todėl žmogus dar nemanė, kad kuria meną.

Senųjų civilizacijų menas pirmiausia tarnavo mirusiųjų kultui, dievams ir valdovų didybei. Antikos menas jau atsigręžė į žmogų kaip į proporcijų ir harmonijos įsikūnijimą. Paplitus Europoje krikščionybei, vaizduojamąja, taikomąja daile, knygos menu buvo aiškinamos Biblijos tiesos. Renesanso epochoje išsiskiria profesionalusis menas. Menininkai gerbiami, jie bendrauja su popiežiais, karaliais, didikais. Jie vadovauja bažinyčiu, rūmų, visuomeninių pastatų statybai ir puošimui. Baroko meno kūriniai pasižymi pompastika, puošnumu. XIXa. dailininkai bando įprasminti grožio idėją, kurią gimdo nusivylimas, kančia, žmogaus būties tragizmas. XX a. menas- tai menininko saviraiškos laikotarpis. Atmetami gamtos, mėgdžiojimo principai, svarbiausias dėmesys skiriamas kūrėjo meniniai fantazijai, įsivaizduojamam pasauliui. Būdingas menininko noras sukrėsti, nustebinti žiūrovus, išsisikirti iš kitų. Nepaisoma jokių taisyklių, tradicijų, kritikos. Menininkai siekia originalumo. XIX a. išrandamas kinas, antroje XX a. pusėje- videomenas. Paplinta naujos meno formos, jungiančios įvairias meno šakas,- koliažas, instaliacija, performansas, asambliažas, fluxus reiškiniai.

Menas- tai specifinė žmogaus veikla, kurios tikslas vaizdais, garsais, judesiais perteikti tikrovę, išreikšti mintis, jausmus, sudėtingą vidinį žmogaus pasaulį. Ypač vertingi yra senieji meno kūriniai, nes juose tautos ir kūrėjai įkūnijo kilniausius savo siekius, estetines pažiūras ir menininius idealus.

Meno kūriniai veikia žmogaus gyvenimą. Visų epochų poetų, muzikų, architektų, dailininkų kūryba darė didžiulę įtaką šalių pažangai, kultūros raidai.

MENO FUNKCIJOS…

Meno reikšmę žmogaus gyvenime nusako funkcijos:

– estetinė (ugdo estetinius jausmus, tobulina žmogų ir aplinką, skatina siekti harmonijos ir grožio);

– pažintinė (meno kūrinys supažindina su įvairių epochų
aukštinamonis vertybėmis, istoriniais momentais, religija);

– komunikacinė (menas yra tarsi gija, puoselėjanti žmonių bendravimą. Nors ir nemokėdami užsienio kalbų, iš meno kūrinių galime sužinoti apie šalies tradicijas, kultūros įpatumus, nūdienos problemas ir siekius);

– auklėjamoji (menas formuoja visuomenės siekių idealus, auklėja dorą, garbingą žmogų ir pilietį);

– hedonistinė (meno savybė teikti malonumą. Žvelgdami į estetišką meno kūrinį, jaučiame susižavėjimą, pasitenkinimą.).

MENO ŠAKOS:

– muzika (garso menas);

– dailė (plastikos menas);

– architektūra (statybos menas);

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 891 žodžiai iš 2958 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.