Gamta ir žmogus1
5 (100%) 1 vote

Gamta ir žmogus1

Gamta ir žmogus

Nuo seniausių laikų gamtos pasaulis buvo laikomas šventu, nes gamtos sakralumo idėja mitinės epochos žmogus grindė savo pasaulėjauta. Pagarba gamtai reiškėsi jos objektų, reiškinių įdvasinimu ir garbinimu.

Gamtos sakralizavimas per amžius suformavo lietuvių dorovines nuostatas. Jos reguliavo žmogaus ir aplinkos sąveiką, neleido niokoti naikinti gamtos, skatino ją gerbti, tausoti, ją rūpintis.

Vienas iš žymiausių lietuvių poetų yra Antanas Baranauskas. A. Baranausko kūrybos viršūnė buvo “ Anykščių šilelis“ lietuvių literatūros istorijoje lieka nepralenktas poetinis Lietuvos gamtos vaizdas, be galo giliai sukaupęs savyje daug tauriausių liaudies jausmų, isikūnijęs didžią mūsų liaudies meilę gamtai ir gimtąjai žemei.

Su didele poetine jėga, su apčiuopiamu konkretumu A.Baranauskas savo kurinyje pavaizduoja senovės Lietuvos miško gyvenimą. Jaunas poetas į savo kurinį sugebėjo įdėti tą giliausią gamtos jausmą, kuri skambėjo jau K. Donelaičio „ Metuose“ ir S. Daukanto Lietuvos girių aprašyme. Poetas stipriai jautė gimtojo krašto gamtą, mylėjo ją diele meile, giliai išgyveno subtiliausius jos garsus, spalvas ir kvapus.

„Anykščių šilelyje“ plačiai atskleidžiamos liaudies žmogaus pasaulėvaizdis. A. Baranauskas savo poemoje parodė, kaip glaudžiai žmogaus gyvenimas siejasi su gamta.

Senovėje miškas buvo tarsi šventovė, kurios žmogus negrįso niekinti. Miškas buvo ištikimas lietuvių draugas net pačiomis sunkiausiomis dienomis – maro, bado metais. Gamtoje žmonės jieškojo prieglobsčio, paguodos, džiaugsmo. Giriose glūdėjo ne tik dideli materialiniai turtai, bet ir liaudies žmogui sunkiai suvokiamos gamtos jėgos. Giliai išgyventas gamtos grožis pažadino paprasto žmogaus sieloje susitelkusius jausmus, skatino susimąstyti.

Tačiau laikas nestovi vietoje, jis nenuilstomai bėga pirmyn. Bėga metai, kiti… Viskas keičiasi. Ir žmonių požiūris į tuos pačius dalykus jau kitoks. Žmoguųs įsibrovė į šventovę kaip ponas, kaip miško savininkas. Sunaikino pačią šauniausią krašto brangenybę dėl pinigų. Pradėjo kirsti medžius, niokoti viską, ką taip saugojo protėviai.

Šiuo metu Jūs matote 58% šio straipsnio.
Matomi 341 žodžiai iš 583 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.