Gamtos tema v palčinskaitės kūryboje
5 (100%) 1 vote

Gamtos tema v palčinskaitės kūryboje

Gamtos tema V.Palčinskaitės kūryboje

Grožinė literatūra kaip niekas kitas padeda mažiesiems pajusti ne tik“gėrio-blogio”, ”juodo-balto” egzistavimą, bet ir subtilesnes tarpines grandis, leidžia išgyventi kuo įvairesnius jausmus. Pamažu pradedama suvokti sudėtingesnes vertybes, suprasti pasaulį, bei žmogaus prieštaringumus, ugdyti vaiko vaizduotę. Juk vaikystėje, kai protas labai imlus, o širdis jautri literatūrinis išgyvenimas būna pats stipriausias. Perskaityta knyga visam laikui pasilieka mūsų atmintyje.

Žmogus,vaikystėje nepajutęs užkrečiančio knygų poveikio,būna ne jautrus,labai išsiskiriantis tarp išprusiusių. Knygelių skaitymas- tai langelis,pro kurį vaikai mato ir pažįsta pasaulį,ir pačius save. ”Vaikams rašyti labai sunku, o bet ką -mirtina nuodėmė,- sakė poetė J.Degutytė,-prasta vaikiška knyga šimteriopai daugiau žalos atneša už tokio pat lygio knygą suaugusiems”.

V.Palčinskaitė-puiki poetė,vaikų mylima ir pažįstama.Jos eilėraščiai trumpi,aiškūs ir pamokanyts.V.Palčinskaitės eilėraščiai turi nemažą vidinio išgyvenimo dinamikos-tai vaiko gebėjimas širdimi jausti viską,kas yra aplink,jo noras prakalbinti, pasirūpinti, pagailėti. Būtent V.Palčinskaitės eilėraščiai ir atskleidžia- gamtos ir vaiko ryšį, ir santykius.

V.Palčinskaitės eilėraščio “Rugys” analizė

Pagrindinė šio eilėraščio mintis- palyginimas gamtos ir žmogaus santykiuose. Norima parodyti, kad ne tik žmonės rūpinasi vieni kitais, tačiau ir gamta. Ji taip pat turi rūpintis silpnesniais ir tais, kuriems reikia pagalbos.

Pirmasis įspūdis perskaičius eilėraštį- šiluma ir “nusiteikimas” laukiant pavasario. Eilėraštyje gausu deminutyvų:rugelis,žemelė, spindulėlis, pavasarėlis. Šie mažybiniai, maloniniai žodeliai eilėraštį paverčia spalvingesniu ir žaismingesniu. Eilėraštyje daug personifikuojama, vaizdams suteikiami žmogiškų būtybių pavidalai ir ypatybės. Pavyzdžiui rugelis -jis vaizduojamas mažu vaiku,kurį sūpuoja mama-žemė:

Sūpuoja žemė rugį-

Kaip mylinti mama.

Pagrindinė eilėraščio peizažo dalis yra rugys. Aplink jį sukasi veiksmas,šis žodis yra viso eilėraščio raktas. Žemė ir saulė-atraminiai žodžiai.Jie eilėraštyje yra akcentuoti ir sudaro ryškiausias metaforas.Taigi veiksniai, peizažo dalys (saulė,žemė,rugys) ,lyg žmonės,kurie moka jausti.

Eilėraštyje “Rugys” gausu puošybinių epitetų, kurie nuolat puošia tekstą:žėrinti šarma,mylinti mama ir t.t.

Lyrinis subjektas stebi visą gamtos ciklą iš šalies. Jis ,mano nuomone, yra suasmenintas gamtos kūnas, kuris priklauso peizažui. Vaizduojamasis pasaulis-tik dingstis atskleisti lyrinio subjekto vidinei būsenai,jo nuotaikai,emocijoms,

refleksijoms, apskritai visam jo subjektyvumui.

Meninis eilėraščio vaizdas, jo pobūdis atitinka vaiko suvokiamą pasaulį. Jis, skaitydamas eilėraštį pirmiausia suvokia regimuosius vaizdus. V.Palčinskaitė būtent į tai, daugiausia dėmesio atkreipia-vaiko psichologines savybes.

I-jame ir II-jame posmelyje laikas yra esamasis, tai nusako veiksmažodžiai: snaudžia,glaudžia…Tačiau III-jame posme jis pasikeičia į būsimąjį. Tiesiogine kalba, liepiamąja nuosaka žemelė kreipiasi į rugį:

Miegoki,žiemkentėli,

Miegoki,čiūčia-liū.

Pašauks pavasarėlis,

Gelsvu spindulėliu.

Keičiasi aplinka, slenka įvykiai, ir taip realizuojama laiko tėkmė. Kiekvieno kūrinio laikas yra savitas, indvidualus.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 544 žodžiai iš 1076 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.