Gavybos ūkio šakų geografija labaratorinis
5 (100%) 1 vote

Gavybos ūkio šakų geografija labaratorinis

X PRAKTIKOS DARBAS

GAVYBOS ŪKIO ŠAKŲ GEOGRAFIJA

Užduotys:

1. Gavybos pramonės struktūra;

2. Gavybos pramonės paplitimą ir išsidėstymą lemiančios priežastys;

3. Gamtinių išteklių gavybos pagrindiniai būdai: atvirasis ir šachtinis;

4. Gavybos pramonės teritorinės sklaidos ir valstybės išsivystymo lygio priklausomybė (gavybos pramonės dalis išsivysčiusiose valstybėse ir besivystančiose – palyginimas);

5. Sudarykite lentelę, kurioje atsispindėtų valstybės ir jų išgaunami svarbiausi mineralai;

6. Didžiausia gavybos pramonės dalis BVP atskirose valstybėse.

Atsakymai:

1. Gavybos pramonės struktūra:

Pagal svarbiausių išgaunamų mineralų kategorijas gavybos pramonė skirstoma į:

• Rū¬dų;

• Nerūdų;

• Kuro.

Rūdinės naudingosios iškasenos – vieno arba kelių metalų ar jų junginių turinti uoliena. Ji dažniausiai yra naudingoji iškasena. Kartais buitiškai rūdomis vadinamos ir nemetalų naudingosios iškasenos. Rūdos – tai cinkas, varis, auksas, nikelis, geležis, boksitai, švinas, platina, chromas, alavas, manganas ir kt.

Nerūdinės naudingosios iškasenos – nemetalinės naudingosios iškasenos, nedegios kietos uolienos arba mineralai, vartojami pramonėje ir statyboje natūralūs arba apdoroti. Prie nerūdinių naudingųjų iškasenų priklauso kalnakasybos – chemijos žaliava (druskos, gipsas, baritas, siera, fosforitas, apatitas), karš¬čiui atsparios, elektrotechninės, rūgš¬tinės ir šarminės medžiagos, taip pat statybinės medžiagos, brangakmeniai, dirbtiniai ir techniškieji akmenys.

Kuro naudingosios iškasenos – tai tokios iškasenos, kurios yra naudojamos kurui. Tai – nafta, gamtinės dujos, anglis.

2. Gavybos pramonės paplitimą ir išsidėstymą lemiančios priežastys:

 Jau nuo bronzos ir geležies amžiaus naudingųjų iškasenų gavyba buvo neatskiriama civilizacijos dalis. Gavyba buvo paplitusi civilizacijų vietose.

 Žaliavos gausą ir kokybę nulemia geologinės sąlygos, todėl gavybos pramonė daugiausia išsidėsčiusi tose vietose kur yra susitelkę naudingųjų iškasenų klodai. Gavyba vyks tik tose teritorijose, kur yra naudingųjų iškasenų.

 Gavybos pramonė intensyviau plėtojama besivystančiose valstybėse, kur didžiąją jų BVP dalį sudaro gavybos pramonė. Tokiose valstybėse kaip Nauru, Brunėjus, Angola ši pramonės šaka sudaro daugiau nei 50 proc. visos pramonės. Tai yra pagrindinis tų valstybių pajamų šaltinis, jos besąlygiškai naudoja savo teritorijos naudingąsias iškasenas.

 Išsivysčiusios valstybės labiau tausoja savo naudingąsias iškasenas, todėl ten gavybos pramonė nėra tokia intensyvi.

 Naujųjų technologijų dėka gavybos pramonė jau gali būti plėtojama atviroje jūroje ir giliai žemėje, kur anksčiau gavyba nevyko.

3. Gamtinių išteklių gavybos pagrindiniai būdai: atvirasis ir šachtinis

Naudingąsias iškasenas patogiausia kasti atviruoju būdu – karjeruose. Tačiau taip kasant pašalinamas visas žaliavą dengiantis augalijos ir dirvožemio sluoksnis, sunaikinami laukinės augalijos ir gyvūnijos biotopai, užkertamas kelias kitokiai ekonominei veiklai, pavyzdžiui, žemdirbystei. Smėlio ir žvyro karjerai, nors ir negilūs, dažnai pasiekia gruntinio vandens lygį. Akmens anglių ir geležies rūdos

kasiniai dažniausiai būna gilesni, todėl kasama draglainais (ekskavatoriaus atmaina), kurių našumas iki 1500 t/h. Labiausiai kraštovaizdis žalojamas, kai įsikasama į kalvų šlaitus (taip išgaunamos klintys, skalūnai). Atviroji naudingųjų iškasenų gavyba yra pigesnė nei požeminė, todėl ekonominiais ir politiniais sumetimais dažniausiai pageidaujama taip kasti akmens anglis – tai pigiausias būdas gauti strateginių žaliavų. Tačiau atvirajai kasybai labiausiai priešinasi aplinkosaugininkai ir visuomenė.

Požeminei naudingųjų iškasenų gavybai iškasamos horizontalios štolnės (jei žaliava slūgso kalno šlaite) arba vertikalios šachtos (jei telkinys yra giliau).

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 592 žodžiai iš 1139 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.