Geografinės aplinkos užteršimo ūkinės ekonominės pasėkmės
5 (100%) 1 vote

Geografinės aplinkos užteršimo ūkinės ekonominės pasėkmės

Gamtinės sąlygos turi įtakos žmogaus ūkinei veiklai. Jos gali padėti arba trukdyti pramonės ir žemės ūkio gamybai. Mokslo ir technikos revoliucijos laikotarpiu gamtinių sąlygų kokybė kinta labai greitai, ir dėl to daugelyje geografinių regionų tenka pertvarkyti ūkinę ekonominę veiklą. Per pastaruosius dešimtmečius pasidarė ypač svarbu išsaugoti tokias gamtinių sąlygų savybes, kurios dar visai neseniai atrodė nekintančios. Pavyzdžiui, dėl gėlo vandens užteršimo vandens išteklių trūksta ne tik sausringuose rajonuose, bet ir tose teritorijose, kur anksčiau vandens užtekdavo intensyviai pramonės ir žemės ūkio plėtotei. Dabar žmonijai tenka imtis vis sudėtingesnių ir brangiau kainuojančių priemonių, kad būtų išsaugotas švarus vanduo, pertvarkytas vandens tinklas.

Vis labiau kintanti atmosferos oro sudėtis sukelia ne tik ekologinių, bet ir ūkinių ekonominių padarinių. Dar visai neseniai atmosferos kokybė neturėjo didelės įtakos pramonės ir žemės ūkio gamybai. Dabar, kovojant su užterštumu, šimtuose miestų, stambiuose pramonės centruose tenka pertvarkyti technologinius procesus, statyti brangiai kainuojančius valymo įrenginius.

Nuotėkų valymo sistemų renovacijos galimybės

Buityje naudojama vis įvairesnė buitinė chemija, dėl to didėja pavojus išleidžiamomis nuotėkomis užteršti aplinkų bei pakenkti savo ir aplinkinių sveikatai. Šiai žmogaus daromai įtakai sušvelninti būtinos atitinkamos kompensacinės priemonės – nuotėkų valymo įrenginiai. Buityje naudojama buitinė technika ir chemija iš esmės pakeitė ir buityje susidarančių nuotėkų savybes. Naudojamos indaplovės, automatinės skalbiamosios mašinos, vandens minkštinimo įrenginiai, dezinfekcinės medžiagos, riebalų šalintojai, konservantai ir pan. pakeičia ne tik nuotėkų užterštumą ir teršalų sudėtį, bet ir nuotėkų fizines savybes. Jos tampa skvarbesnės, lengviau patenka į požeminio vandens horizontus ir migruoja. Kartu su nuotėkomis keliauja ne tik teršalai, bet ir mikroorganizmai. Dabar atsirado reikalavimai ir priemonės nuotėkoms tvarkyti. Prie statomų naujų namų atsiranda modernūs valymo įrenginiai, kaimyninės sodybos jungiasi į bendras sistemas ir sprendžia šią problemą bendromis jėgomis, atsiradę modernūs, ekonomiški nuotėkų siurbliai leidžia be didelių sąnaudų transportuoti jas dideliais atstumais ir jungtis prie centralizuotų nuotėkų tvarkymo sistemų. Didžiausia problema tampa prieš 10-20m. statytos sodybos. Jų šeimininkai daro remontus, modernizuoja įrangą, tačiau atnaujinti nuotėkoms tvarkymo įrangą dažnai pamirštama. Senose sodybose, prie kurių nebuvo privesti kanalizacijos tinklai, nuotėkoms tvarkyti dažniausiai buvo tokie sprendimai, kuriuos būtina modernizuoti:

1. Iš gelžbetoninių žiedų įrengiamos nuotėkų kaupimo talpyklos, iš kurių jos turi būti nuolat išvežamos. Po kiek laiko tokių talpyklų dugnai dažnai būdavo sulaužomi (arba iš viso neįrengiami), kad nuotėkos tekėtų į gruntą. Tai labai pavojinga, ypač tose vietose, kur namai pastatyti tankiai ir kur geriamasis vanduo patenka iš šachtinių šulinių.

2. Nuotėkų sistema sujungiama su greta esančia drenažo linija. Tačiau dėl gruntinio vandens teršimo ilgainiui sugenda ir pati drenažo sistema.

3. Nuotėkos patenka į šalia esančius vandens telkinius ir jie pamažu tampa ligų ir dvoko šaltiniu.

4. Valyti naudojami septikai (talpykla, kur nuotėkos būna mažiausiai 3 paras ir jose besidauginančių mikroorganizmų pagalba apsivalo), o paskui nuotėkos nukreipiamos į paviršinius vandens telkinius arba specialiomis sistemomis infiltruojama į gruntą. Tinkamoje vietoje ir kokybiškai įrengta tokia sistema gali būti naudojama ir šiandien, tačiau šios sistemos dažniausiai būdavo įrengiamos nekokybiškai, ilgainiui jos sugenda (sutrūkinėja gelžbetoninės talpyklos, užsineša košimo sistemos ir pan.), todėl jas būtina rekonstruoti.

5. Nuotėkos buvo tvarkomos kitais būdais, tačiau daug rečiau nei anksčiau minėtais metodais, todėl šiame straipsnyje apie juos nekalbėsime.

Kaip pasirinkti tinkamą sistemą

Galimybių yra nemažai, tačiau kiekviena iš jų turi privalumų ir trūkumų, tai priklauso nuo vietos sąlygų, todėl vieno recepto nėra. Norint pasirinkti optimaliausia, senos nuotėkų tvarkymo sistemos atnaujinimo būdą, geriausiai kreiptis į šioje srityje dirbančius specialistus, išmanančius ir nuotėkų valymo technologijas, ir valstybės nustatytus nuotėkoms tvarkymo reikalavimus.

Parenkant optimaliųjų technologijų dažniausiai svarbu turėti šią informaciją:

– kokia įranga yra sumontuota (talpyklos, matmenys, medžiagos, būklė ir pan.);

– nuotėkų kiekybinius ir kokybinius rodiklius (nuotėkų kiekiai, gyventojų skaičius, buitinė technika, vandens gerinimo įrenginiai, baseinai ir pan.);

– geriamojo vandens šaltinio aprašymą (visa informacija, leidžianti spręsti apie tiek nagrinėjamo, tiek kaimyninių sklypų geriamojo vandens šaltinių užteršimo pavojų);

– geologines-hidrogeologines sąlygas;

– kokia teritorija gali būti skirta rekonstruotiems valymo įrenginiams (ar svarbu įrenginių užimamas plotas);

– išvalytų nuotėkų išleidimo sąlygas;

– kiek turės tarnauti planuojama sistema (jeigu numatoma ateityje prisijungti prie centralizuotų tinklų).

Pateikus šią

informaciją, specialistai gali pasiūlyti keletą variantų, iš kurių dažniausiai renkamasi atsižvelgiant į šiuos aspektus:

– pradinių investicijų poreikis;

– eksploatacinės išlaidos (valomų nuotėkų savikaina);

– priežiūros poreikis, sudėtingumas ir patogumas;

– estetinis vaizdas;

– susidariusio dumblo kiekiai ir utilizavimo metodai;

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 851 žodžiai iš 2824 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.