Gėrio ir grožio idėjų samprata platono valstybėje
5 (100%) 1 vote

Gėrio ir grožio idėjų samprata platono valstybėje

Turinys

1. Įžanga

2. Grožio ir gėrio idėjos 10 – joje „Valstybės“ knygoje

3. Grožio ir gėrio idėjos „Olos alegorijoje“

4. Grožio ir gėrio idėjų Platono „Valstybėje“ sampratos apibendrinimas

5. Išvados

Įžanga

Grožio ir gėrio idėjos visada buvo aktualios žmonijai. Nou pat antikos laikų iki šių dienų gėris ir grožis reiškia tik pozityvius dalykus. Tikriausiai nerasime žmogaus, kuriam šios idėjos nebūtų priimtinos ar patrauklios. Grožio bei gėrio poreikis visuomeniniame gyvenime reiškiasi įvairiomis formomis: rengiami grožio konkursai, rašomos knygos bei kuriamos laidos grožio bei gėrio tema. Kaip minėjau, šios idėjos buvo aktualios nuo pat Antikos laikų, taigi, ir Platono laiku.

Pasak literatūros, Platonas – „sunkus, specifinis“ filosofas, skirtinguose veikaluose nagrinėjantis vis kitą problemą, neapsistojantis ties viena. Todėl, norint visiskai suvokti Platono filosofijos esmę, reikėtų išstudijuoti visą jo kūrybą.

Šiame rašto darbe aš pateiksiu dvi svarbias, aktualias ir tikrai būdingas Platono filosofijai grožio bei gėrio idėjas, pabandysiu jas paanalizuoti bei palyginti. Taip pat bandysiu rasti atsakymą į klausimą, ar skiriasi šiuolaikinė gėrio bei grožio samprata nuo platoniškosios. Bandysiu atsakyti, ar mano nagrinėjamose septintoje bei dešimtoje „Valstybės“ knygose grožio bei gėrio idėjos užima svarbiausią poziciją, ar jos vaidina lemiamą vaidmenį.

Mano rašto darbą sudaro 6 lapai, dėstomąją dalį sudaro 3 skyriai, kuriuose nagrinėju gėrio bei grožio idėjas Platono „Valstybėje“. Struktūriškai iš pradžių apžvelgiu 10 – ąją „Valstybės“ knygą, poto 7 – ąją, vėliau pateikiu platesnį paaiškinimą ir apmastymus.

Grožio ir gėrio idėjos 10 – joje „Valstybės“ knygoje

Platonas – vienas žymiausių antikos filosofų. Platonas gimė Atėnuose – tuometiniame filosofijos centre 427 m. Tam, kad būtų aiškiau suprasti mano pasirinktos temos esmę bei Platono filosofiją, trumpai apibūdinsiu laikotarpį, kuriuo gyveno Platonas, nes mano manymu, tas laikmetis smarkiai įtakojo Platono filosofiją ir padarė ją būtent tokia, kokia ji buvo. Taigi Platonas gyveno politiškai neramiu laiku, kai valdžios vairą sukiojo tie asmenys, kurių politika netenkino Platono. Platonui buvo sudarytos visos sąlygos tapti politiku ir bent iš dalies pakreipti valstybės vairą norima kryptimi, tačiau nusivylęs ir pamatęs, kiek blogio ir neteisybės yra valdžioje, Platonas pasitraukė. Tačiau jis neliko abejingas savo krašto gerovei:„ Platonas matydamas ir išgyvendamas savo krašto negandas, ieškojo jų priežasčių ir priėjo išvadą, kad gyvenimą reikia organizuoti ir tvarkyti ne bet kaip, bet moksliškai “ ,dėlto galiu daryti išvadą, kad esama politinė realybė buvo svarbi priežastis (o galbūt viena iš priežasčių) Platonui savo veikale „Valstybė“ parašyti dešimtoje knygoje apie idealią valstybę. Tai vaizdas valstybės, kurios siekia Platonas. Platono filosofijoje kuriamas idealios, teisingos valstybės vaizdas buvo priešprieša esamai tikrovei. Manau, nesuklysiu pasakiusi, kad Platonas kūrė utopinę valstybę, kurioje viskas idealu ir, žinoma, paremta Platono idėjomis bei filosofija. Mano manymu, būtent tokios, visiškai priešingos valstybės kūrimas buvo tarsi protestas prieš esamą realybę bei valdžią. Taip Platonas išreiškė nepasitenkinimą esama padėtimi. Utopinės valstybės idėja – tai iššūkis esamai tvarkai, noras auklėti žmones, padaryti juos tobulais, dorais piliečiais. Valstybė, anot Platono„ turėtų rūpintis žmonių charakterio grožiu, kurį apsprendžia jėgos ir saiko harmonija. Todėl ir valstybės auklėjime lemiamą vaidmenį turįs gėrio ir grožio idėjų supratimas ir sekimas jomis “.

Dešimtojoje Platono „Valstybės“ knygoje, kaip ir kitose, galima įžvelgti grožio ir gėrio idėjas. Jau vien Platono utopinės valstybės idėja mums sako, kad čia turi karaliauti tvarka, teisingumas, gėris ir grožis, o ne destrukcija, nestabilumas, blogis ir prievarta.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 647 žodžiai iš 2033 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.