Gintarinio stebuklo paslaptis
5 (100%) 1 vote

Gintarinio stebuklo paslaptis

„Gintarinio stebuklo” paslaptys

Jį vadindavo „aštuntuoju pasaulio stebuklu”. Apie jo dingimą arba paslėpimą parašyta keli šimtai knygų, sukurti keli dokumentiniai filmai. Jo ieškojo ir tebeieško šimtai garsiųjų mokslininkų, menotyrininkų ir paprastų lobių ieškotojų. Jo dingimas – tai viena didžiausių Antrojo pasaulinio karo paslapčių.

Kalbu, aišku, apie legendomis apgaubtą „gintarinį kambarį”. Kalbu apie jį todėl, kad šiemet į mano rankas pateko dvi knygos, kurių autoriai stengiasi atskleisti jo dingimo paslaptį. Vieną knygą parsivežiau iš Karaliaučiaus (Kaliningrado) srities. Jos autorius rusas, Karaliaučiaus paieškų grupės vadovas, karinių įtvirtinimų specialistas, menotyrininkas – Avenyras Ovsianovas. Jo parašyta knyga vadinasi „V ruinach starava zamka” (Senosios pilies griuvėsiuose).

Kita knyga, ką tik išėjusi, vadinasi „Gdzie ukryto bursztynową komnatę” (Kur paslėptas gintarinis kambarys). Šios knygos autorius lenkas – Stanisław Jan Stulin. Stanisław Stulin savo knygoje pateikia naują labai drąsią hipotezę – „gintarinio kambario” reikia ieškoti ne Kaliningrade, ne Dzikovo (Dzikowo) dvaro rūsiuose, ne Vokietijoje, bet Lenkijos pietvakariuose, netoli miesto Jelenia Gura, senosios Bolkovo (Bolków) miestelio pilies rūsiuose. Kodėl būtent čia gali būti paslėptas šis meno šedevras, papasakosiu vėliau. Dabar grįžkime prie „gintarinio kambario” istorijos.

***

1701-ųjų sausio 18 dieną Karaliaučiuje karūnuojasi Prūsijos valstybės karaliumi kunigaikštis Friderikas III. Tapęs karaliumi jis pasivadins Frideriku I. Tai Prūsijai svarbi data. Karalius – visgi ne kunigaikštis. Tai kelia ir valstybės rangą. Todėl ir karūnavimosi ceremonija nepaprastai įdomi… ir, aišku, brangiai atsiėjusi Prūsijos iždui. Bet argi kurios nors valstybės valdovai paiso išlaidų? Tačiau Friderikas I, dabar jau karalius, nori dar kuo nors įamžinti karūnavimosi datą. Pas Danijos meistrą Gotfridą Volframą (Gottfried Wolffram) užsako tokį darbo kabinetą, kokio neturi nė vienas Europos valdovas. Visos jo sienos bus išklotos gintarinėmis plokštėmis.

Aukso ir sidabro visi valdovai turi, – samprotavo karalius, – o gintaras yra tikras Rytų Prūsijos „auksas”. Sembos pusiasalyje, į šiaurę nuo Karaliaučiaus, yra didžiausios pasaulyje gintaro atsargos – apie 90 procentų viso pasaulio gintaro. Be to, vokiečiai iki šiandien tiki, kad gintaras turi gydomųjų savybių, apsaugo nuo daugelio ligų, tarp kitko, ir nuo vėžio.

***

Darbai prasidėjo. Prie ąžuolinių lentų, padengtų plona sidabrine skarda, vienas po kito kruopščiai lipdomi šio „Baltijos aukso” gabalai ir gabaliukai. Jų – dešimtys tūkstančių. Sudėti vienas prie kito jie yra nepakartojamo grožio. Koks nelengvas tai buvęs darbas, galima įsivaizduoti, žinant, jog „gintarinis kabinetas”, arba „gintarinis kambarys”, kurtas net 11 metų.

Pagaliau gintarinės plokštės buvo sumontuotos ir pritvirtintos karalių rūmuose Berlyne – karalystės sostinėje. Čia priminkime, kad Prūsijos karaliai tik karūnuodavosi Karaliaučiuje, bet valstybės sostinė buvo Berlynas.

***

1712 metais Berlyne lankosi Rusijos caras – reformatorius Petras I, vadinamas Didžiuoju. Svečias iš Rusijos, pirmą kartą pamatęs „gintarinį kambarį”, neslepia savo susižavėjimo. Antrojo jo apsilankymo Berlyne metu karalius Friderikas Vilhelmas, norėdamas sutvirtinti Prūsijos ir Rusijos draugystę, nutaria „gintarinį kambarį” padovanoti Rusijai, tiksliau, Rusijos carams.

1716-aisiais šis „aštuntasis pasaulio stebuklas” laivu atgabenamas į Klaipėdos uostą, o iš čia rogėmis nuvežamas į Peterburgą. Rusijos caras už šį meno šedevrą atsidėkoja labai keistai – Prūsijos karaliui padovanoja 55 augalotus rusus, kurie tarnaus Prūsijos karaliaus gvardijoje. „Gintarinis kambarys” įrengiamas netoli Sankt Peterburgo esančioje vietovėje – Carskoje Sielo. Po Spalio revoliucijos ši vietovė bus pavadinta Puškino vardu, o carų rūmai taps muziejumi.

***

Ateina 1941 metai. Sovietų Sąjungą puola hitlerinė Vokietija. Po kelių mėnesių hitlerininkai apsupa Leningradą ir užima Puškino miestelį. Nuo pat karo pradžios, nuo birželio 22 dienos, iš Puškino pradėta evakuoti į Rusijos gilumą kultūros vertybes – senus paveikslus, indus, aukso dirbinius. Iš viso išvežta apie 12 tūkstančių eksponatų. Tiktai „gintarinis kambarys” liko vietoje. Kodėl jis nebuvo išvežtas? Kodėl jis kultūros vertybių evakavimo lape atsirado net paskutinėje vietoje? Juk privalėjo būti ypač stropiai saugomas, kad nepatektų į hitlerininkų rankas. Kas sutrukdė evakuoti? Tai pirmas klausimas, bet jų bus kur kas daugiau.

***

Hitlerininkai, suradę „gintarinį stebuklą”, jį išmontavo ir pagrobė. Savo veiksmus „pateisino” tuo, kad atseit Prūsijos karalius, dovanodamas „gintarinį kambarį” rusams, nežinojo, ką darė, nežinojo jo tikrosios vertės. Ne vieną Rusijos muziejų hitlerininkai apiplėšė. Pagrobė dešimtis tūkstančių šventų paveikslų – ikonų, kurios iki šiandien Vakaruose labai vertinamos.

Centrinis pagrobtų kultūros vertybių sandėlis buvo įrengtas okupuotoje Rygoje. Iš čia vėliau viskas turėjo būti pervežta laivais į Vokietiją. Hitleris buvo numatęs sukurti tokį muziejų, kokio niekur kitur pasaulyje nėra. Tačiau
„gintarinis kambarys” į Rygą nepateko. Jis buvo atgabentas į Karaliaučių ir sumontuotas vienoje Karaliaučiaus pilies salių. Karaliaučiaus pilies muziejaus direktorius – daktaras Alfredas Rodė (Alfred Rohde) iškilmingai šį kambarį atidarė muziejaus lankytojams.

Kodėl „gintarinis kambarys” pateko į Karaliaučių, o ne į Rygą? Spėliojimų šia tema daug, bet man asmeniškai atrodo, jog vokiečiai tiesiog norėjo, kad „gintarinis stebuklas” puoštų Rytų Prūsijos sostinę. Rytų Prūsija, kaip ir Lietuva, yra tikrosios „gintaro tėvynės”. Vadinasi, „gintarinis kambarys” pateko į savo vietą.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 864 žodžiai iš 1704 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.